Kopřiva - recepty pro zdraví, krásu a vitalitu

Gabriele Leonie Bräutigam, Nakladatelství GRADA Publishing 2019     www.grada.cz


Kopřiva - recepty pro zdraví, krásu a vitalitu

Gabriele Leonie Bräutigam, Nakladatelství GRADA Publishing 2019   www.grada.cz


     Život bez kopřiv si snad ani nedovedu představit. Za "zlých časů" zachránily moji babičku, stejně jako mnoho jiných lidí. A za to jsem kopřivám ze srdce vděčná. Tento vztah ale nebyl odjakživa bezbolestný. Jako dítě jsem tak jako mnoho jiných jezdila na kolečkových bruslích a občas se mi podařilo zajet s holýma nohama do porostu kopřiv. Auvajs! Poté jsem po dobu asi dvaceti let kopřivy nijak zvlášť nemilovala. Dnes ale již vím: stačí kůži popálenou kopřivami potřít rozdrcenými listy jitrocele kopinatého a na bolest za chvíli zapomenete. Ale vzhledem k tomu, že se bolestivé setkání vryje hluboko do paměti, je kopřiva bohužel stále odstrkována - ba dokonce se dá říci, že jí většina lidí opovrhuje. Záleží však na tom, jak se k ní postavíte. A to musí každá generace znovu sama objevit.

     Je třeba vědět, jak s ní zacházet, pak nás posílí a pomůže nám přenést se přes různé zvraty života. A v tom je skrytá síla kopřivy: může nám pomoci překonávat neustále rostoucí tempo života a vypořádat se s neustálými změnami, které přináší. Změny znamenají stres. Změny bolí. Ale změny jsou také inovace a pokrok. A tady je kopřiva jako léčivý a potravinový doplněk rostlinou současnosti. Její univerzální účinek se projevuje na všech tělesných funkcích a orgánech. Podporuje pohyblivost kloubů. Uplatní se při jarních detoxikačních kůrách a bylinných kůrách posilujících imunitu, slouží jako prostředek k posílení potence, jako tonikum ke zlepšení kvality vlasů a kůže a ochraňuje nás před stresem a syndromem vyhoření.

     Prostudovala jsem rozsáhlou literaturu o kopřivách a jejích účincích - a žasla jsem. Studie s velice zajímavými výsledky jsou odloženy do kouta a nikdo je nevyužívá. Je snad kopřiva méně účinná kvůli tomu, že je to plevel? Nechce ji nikdo chválit, protože na ní nemůže vydělávat peníze? Skoro se zdá, že si nikdo nechce spálit prsty ... A tak jsem napsala tuto knihu.

      Dnes máme na život zcela jiné požadavky, než měli naši předkové. Živíme se jinak - chceme energii místo kalorií, smoothie místo hrnce polévky a dušeného jídla! Znalosti ze starých bylinkářských knih mají stále svou hodnotu, přistupujeme k nim ale moderněji. Proto zde naleznete tolik receptů, které berou v úvahu poznatky dnešní vědy o výživě: rychlé dvacetiminutové recepty na celý rok, nebo veganské a vegetariánské recepty pro začátečníky i pokročilé. Vyzkoušeli jsme je se stovkami účastníků mých seminářů o využití bylin.

     Přeji vám hodně potěšení z nového objevování kopřivy .... a vždy si pamatujte: Hrst kopřivy denně udrží doktora od těla!

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :