Konopí - Konopí seté (Cannabis sativa L.)

Další text na této stránce právě v tuto chvíli připravujeme, děkujeme za krátkodobou trpělivost.


     Konopí, jak potvrzuje současná věda, prokazatelně pomáhá při degenerativních onemocněních nervů,jako je například Parkinsonova choroba, nebo roztroušená skleroza. Konzumace konopí evidentně a prokazatelně zpomaluje projevy choroby a tlumí již rozvinuté příznaky. Za léčivými účinky konopí je jeho unikátní složení, obsahující na 600 různých látek. Marihuana jako taková je z hlediska léčitelství považována za přírodní antibiotikum, antivirotikum a analgetikum. Marihuana byla pro léčebné účinky užívána již ve starém Egyptě, její užití je zaznamenáno již v Yberských papyrech ze 6. století př. n. l.

Wikipedie :   Konopí (Cannabis) je rod jednoletých bylin z čeledi konopovitých. Jsou to dvoudomé byliny se vzpřímenými lodyhami, samičí rostliny bývají nižší než samčí, které jsou štíhlejší a dozrávají asi o měsíc dříve. Lodyhy jsou vysoké okolo 2 až 3 metrů a jsou v horní části větvené. Listy jsou dlanitě složené, 3 až 9 četné se zubatými čárkovitými žilnatými lístky. Stopkaté samčí květy jsou uspořádány do lat, samičí úžlabní květy jsou přisedlé. Jsou to rostliny větrosnubné. Plodem je jednosemenná nažka. Hlavní kořen je vřetenový s mnoha postranními kořínky. Konopí je teplomilná rostlina, ve střední a jižní Evropě se pěstuje v teplejších oblastech na neutrálních až mírně kyselých hlinitých půdách s dostatkem vláhy a dusíku v půdě.

     Konopí seté (Cannabis sativa L.), je charakteristické svým dlouhým, štíhlým stonkem. Je to všestranně využitelná plodina. Jeho nejznámější využití je v textilní výrobě a také pro výrobu papíru. Ze stonku se po zpracování namáčením a třením získávají vlákna, která se spřádají. Z konopného textilního vlákna se vyrábějí provazce, lana, plachty, rohože i pytle velmi pevné a odolné proti vlhkosti a hnilobě. Z krátkých vláken se vyrábí např. koudel pro utěsňování šroubovaných spojů potrubí. Rostliny pěstované pro vlákno, textilní rostliny, mají mít co největší výšku a co nejméně kolének. Vlákniny je v rostlině asi 25 %, zbytek je dřevitá hmota - pazdeří, které se lisuje bez pojiva do briket pro spalování nebo se používá jako tepelně izolační materiál. Na území České republiky se konopí asi 40 let vůbec nepěstovalo, pěstování se obnovilo až v roce 1996. Zákon č. 167/98 Sb., o návykových látkách určuje, které odrůdy je povoleno pěstovat.[2]

     Semena obsahují olej bohatý na vitamin A,D,E. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny Omega6 a Omega3 v poměrném zastoupení 3:1 (přibližně stejné je zastoupení v lidském těle). Vylisovaný olej se používá v potravinářství, kosmetice, k výrobě mýdel, mazadel a barev. Pokrutiny zbylé po vylisování se zkrmují. Celá semena jsou pod tradičním názvem "semenec" běžně používána jako krmivo pro ptactvo. Obsahují dále mastné kyseliny (palmitová, stearová, olejová, linolová, linolenová).

    Některé kultivary se stejně jako konopí indické pěstují pro léčebné a rekreační účinky, které poskytují jeho metabolity kanabinoidy (zejm. THC, CBD, CBC). Sušené listy a především samičí květenství se nazývají také marihuana, koncentrovaná pryskyřice se nazývá hašiš.

Použití :

Konopné máslo :  Pět litrů vody, čtyři kostky másla a čtyři hrsti nadrobno nadrceného usušeného listí konopí naříme hodinu v hrnci. Pak slijeme přes cedník, necháme vystydnout, dáme na mrazák. Po ochlazení k nule na hladině tekutiny ztuhne máslo. To se sebere a uloží. Proti příznakům Parkinsonovy choroby užíváme do jejich vymizení. Užívat se začíná na sušence - hrudka velká jako hrášek, nedostaví-li se úleva, denní dávka se opatrně zvyšuje.

Konopná mast : je účinná hlavně na ekzémy a problémy s pletí a kůží. 250g bílé vazelíny, 200g sušených listů konopí, 100g usušeného květenství a obyčejnou vodu. Zhruba polovinu množství vazelíny smícháme s 1 litrem vody a přivedeme k varu, čímž se vazelína úplně rozpustí. Následně přidáme sušené drcené listy, promícháme a na mírném ohni vaříme asi hodinu. Odstavíme, necháme vychladnout a poté uložíte do lednice. Posléze se vytvoří tukový škraloup s vodou a zbytky rostliny. Vodu opatrně odlijeme a ze škraloupu ji ještě vytlačíme. Celou směs pečlivě rozhněteme a vložíme do nádoby s volným uzávěrem, odložíme na tři týdny a temné a chladné místo. Po uplynuté této doby uleželou směs rozpustíme ve vodní lázni a přecedíme. Vmícháme zbytek vazelíny a povaříme ve vodní lázni přibližně 40 minut za občasného míchání. Poté na týden odložíme do lednice a za týden celý proces zopakujeme. Takto to uděláme celkem 3x po sobě, vždy s odstupem jednoho týdne. Poté směs přivedeme k varu na mírném ohni a stále mícháme. Jakmile se hmota začne lehce smažit, upravujeme ji tak asi deset minut. Horkou směs pak přecedíme přes plátno, rozdělíme do kelímků a necháme zatuhnout.

Konopný prášek :  Usušené palice konopí zahříváme opatrně v troubě na 80°, ne více. Zahřáté udržujeme asi hodinu. Po vychladnutí rozdrtíme na prášek. Užívá se při Parkinsoově chorobě do vymizení příznaků. Užívat se začíná špetka na špičku ostrého nože, dávka se zvyšuje, dokud se nedostaví úleva.


Zdroje informací :

Léčba pomocí marihuany - Regenerace speciál 4/2019

Další doporučená a zajímavá videa z produkce NET-TV Mozaika EU: