Kombinace s tyčí různých délek

V sebeobraně jde o to užít k boji cokoli, co se alepoň trochu podobá tyči, holi, hůlce - ať už je to násada od smetáku, noha od židle, trochu rovnější větev ze stromu, vytržená plaňka z plotu, kus trubky. Obecně lze použít techniky pro boj s tyčí (jednoruč i obouruč), techniky pro boj s mečem a techniky pro boj s dvěma kratšíma tyčema. Vše už je pak otázka reality místa, situace a prostředků, které jsou k dispozici.


     Sebeobrana s tyčí, tyčemi, holí, malou hůlkou, či podobnými předměty denní potřeby, nebo takovými věcmi, které při své obraně nalezneme na místě, na kterém právě jsme, vznikla vlastně už v dávném pravěku, kdy první opice slezly v Africe ze stromů, vzaly do rukou kus větve a jejím máváním okolo sebe, boucháním do země a do protivníka zahnaly predátory, nebo členy nepřátelské tlupy od sebe, ze svého území, či od svých samic s mláďaty.

      Víceméně v tom pokračujeme dodnes, jen vědoměji, techničtěji, s nejrůznějšími prostředky z tvrdých materiálů, včetně kovů - ale princip je stejný. Ať už použijeme krátkou hůlku pro sevření do ruky s údery tvrdými či dokonce ostrými konci, ať už bereme do rukou kratší tyče, trubky, či dlouhé hole a učíme se jimi mávat ve stylu Bo-jutsu, Ken-jutsu, Ka-li, Escrima, či dalších bojových škol, ve své podstatě pořád máváme zbraní okolo sebe, zaháníme protivníky, bráníme se jim, zasazujeme jim rány a doufáme, že se ubráníme a agresory zaženeme, nebo je umlátíme natolik, že na nás přestanou útočit. V dnešní době už naštěstí nemáme my potřebu obklopit zvíře a ubít ho, abychom ho mohli sníst - i když ... i to se může v případě kompletního selhání civilizace zase vrátit .... ale to už jsme v jiné kapitole BODYGUARD COMBAT ART ...

Doporučená a zajímavá videa s tématikou sebeobrany a survivalu z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :