Kolo zázraků

režie Woody Allen,  Distribuce v ČR Bioscop CZ,  česká kinopremiéra :  4. ledna 2018


Režie a scénář : Woody Allen

Kamera : Vittorio Storaro

Střih : Alisa Lepselter

Casting : Patricia DiCerto

Scénografie : Santo Loquasto

Kostýmy : Suzy Benzinger

Producenti: Erika Aronson, Letty Aronson, Edward Walson

Hrají:

Kate Winslet : Ginny

Juno Temple : Carolina

Justin Timberlake : Mickey

Jim Belushi : Humpty

Max Casella : Ryan

Geneva Carr : Mary

Jack Gore : Richie

Bobby Slayton : Louis

a další...

     Nový film Woodyho Allena Kolo Zázraků (Wonder Wheel) se již promítal na slavnostním zakončení 55. ročníku Newyorského filmového festivalu. Světová premiéra Allenova dramatu z padesátých let se tedy konala tam, kde byl film natáčen. 

     Za svou padesátiletou kariéru natočil Woody Allen téměř stejně tolik filmů. S každým svým snímkem přináší divákům do detailu vybroušený styl a Wonder Wheel je toho opět důkazem. I tentokrát získal Allen pro film ty nejlepší herecké hvězdy současnosti. V hlavních rolích se představí Kate Winslet, James Belushi, Juno Temple a také zpěvák Justin Timberlake, který již několikrát dokázal své vysoké herecké kvality.


      V 50. letech 20. století je v zábavním parku na Coney Islandu velmi rušno. Ginny (Kate Winslet) je nešťastná bývalá herečka, která nyní pracuje jako servírka. Její manžel Humpty (Jim Belushi) se rád napije, pak bývá hrubý a před manželkou často dává přednost rybaření. Nedávno se k nim nastěhovala Humptyho dcera z prvního manželství, Carolina (Juno Temple), která má sice s otcem problematický vztah, ale zároveň se potřebuje ukrýt před gangstery i FBI.

     Když Ginny potká na pláži pohledného mladého plavčíka Mickeyho (Justin Timberlake), velmi rychle podlehne jeho kouzlu a zamiluje se. V jejich milostné romanci nachází záchranu od všech chyb a zklamání z vlastního života. Stejně tak přítomnost znovunalezené dcery Caroliny má blahodárný vliv na Humptyho chování a on znovu zažívá radost.

     Ale Ginniny a Humptyho opojné naděje na lepší život se začínají hroutit, když se Carolina poprvé setká s Mickeym...


       Film se jmenuje Kolo zázraků kvůli hlavní dominantě zábavního parku Coney Island. Velké ruské kolo je viditelné téměř v každém záběru. Zároveň má i metaforický význam. "Postavy příběhu svým způsobem dokola opakují stejný typ chování," říká Belushi. "I když Humpty strašně moc touží po změně, i když Ginny touží po změně, stále ve svém chování opakují stejné vzory. Je to začarovaný cyklus jejich životů a vzájemných závislostí, ze kterého se nemohou vymanit."

      Woody Allen říká: "Pohled z "kola zázraků" je nádherný, ale když jste pod ním, v reálném životě, kouzlo mizí. To kolo ve filmu symbolizuje prvek romantiky a krásy, ale také prvek marnosti a zmaru."