Kolagen - Collagen


Co říká Wikipedie (automatický překlad) : 

     Kolagen / k ɒl ə dʒ ɪ n / je hlavní strukturální protein v extracelulárním prostoru v různých pojivových tkáních ve zvířecích tělech. Jako hlavní složka pojivové tkáně je nejhojnějším proteinem u savců, který tvoří 25% až 35% obsahu bílkovin v celém těle. Kolagen se skládá z aminokyselin navinutých dohromady za vzniku trojitých spirál do tvaru protáhlých vláken.  Většinou se vyskytuje ve vláknitých tkáních, jako jsou šlachy, vazy a kůže.

      V závislosti na stupni mineralizace mohou být kolagenní tkáně buď tuhé (kostní) nebo kompatibilní (šlachy), nebo mají gradient od tuhých až po kompatibilní (chrupavka). Kolagen je také obsažen v rohovkách, krevní cévách, střevech, meziobratlových discích a dentinu v zubech.  Ve svalové tkáni slouží jako hlavní složka endomysia. Kolagen představuje jednu až dvě procenta svalové tkáně a tvoří 6% hmotnosti silných, tendinózních svalů.  Fibroblast je nejběžnější buňka, která vytváří kolagen. Želatina, která se používá v potravinách a průmyslu, je kolagen, který byl nevratně hydrolyzován. Kolagen má také mnoho lékařských použití při léčbě komplikací kostí a kůže.

      Název kolagen pochází z řečtiny κόλλα ( kólla ), což znamená " lepidlo " a suffix-γεν, -gen , označující "výrobu". To se týká časného použití sloučeniny v procesu vaření kůže a šlach koní a jiných zvířat k získání lepidla. Kolagen se vyskytuje na mnoha místech po celém těle. Přes 90% kolagenu v lidském těle je však typ I. 

Dosud bylo identifikováno a popsáno 28 druhů kolagenu. Mohou být rozděleny do několika skupin podle struktury, kterou tvoří:

 • Fibrillar (typ I, II, III, V, XI)
 • Non-fibrilární
  • FACIT (kolageny s přerušenou trojitou helicí) (typ IX, XII, XIV, XIX, XXI)
  • Krátký řetězec (typ VIII, X)
  • Podkladová membrána (typ IV)
  • Multiplexin (domény s více trojitou helikou s přerušeními) (typ XV, XVIII)
  • MACIT (membránově sdružené kolageny s přerušovanou trojitou helicí) (typ XIII, XVII)
  • Jiné (typ VI, VII)

Pět nejčastějších typů je:

 • Typ I : kůže, šlachy, vaskulatury, orgány, kosti (hlavní složka organické části kosti)
 • Typ II : chrupavka (hlavní kolagenní složka chrupavky)
 • Typ III : sítnice (hlavní složka síťových vláken ), běžně nalezená vedle typu I.
 • Typ IV : tvoří bazální vrstvu, epitheliálně vylučovanou vrstvu bazální membrány .
 • Typ V : povrch buňky, vlasy a placenta
       Kolagenní srdeční kostra, která zahrnuje čtyři srdeční kroužky, je histologicky, elasticky a jednoznačně spojena se srdečním svalem. Kardiální kostra zahrnuje také oddělující septa srdečních komor - mezifunkční septa a atrioventrikulární septa . Příspěvek kolagenu na míru srdeční činnosti souhrnně představuje kontinuální torzní sílu, která jde proti mechanizmům tekutin krevního tlaku vyzařovaného ze srdce. Kolagenní struktura, která rozděluje horní komory srdce od spodních komor, je nepropustná membrána, která vylučuje krevní i elektrické impulsy prostřednictvím typických fyziologických prostředků. Při podpoře kolagenem by se fibrilace síní neměla nikdy zhoršovat až na komorovou fibrilaci. Kolagen je vrstvený v proměnných hustotách s hmotností srdečního svalu. Hmotnost, distribuce, věk a hustota kolagenu přispívají ke splnění požadavků na pohyb krve tam a zpět. Jednotlivé srdeční chlopně jsou přeloženy do tvaru specializovaným kolagenem za proměnného tlaku. Postupné ukládání vápníku v kolagenu probíhá jako přirozená funkce stárnutí. Kalcifikované body v matricích kolagenu vykazují kontrast v pohybujícím se zobrazení krve a svalů, což umožňuje metodám kardiální zobrazovací technologie dosáhnout poměrů, které v podstatě uvádějí krev (srdeční vstup) a krevní výtok (srdeční výdej). Patologie kolagenu podporujícího srdce se rozumí v kategorii onemocnění pojivové tkáně.


Kosmetická chirurgie

      Kolagen byl široce používán v kosmetické chirurgii, jako léčebná pomůcka pro popáleniny pacientů pro rekonstrukci kostí a širokou škálu zubních, ortopedických a chirurgických zákroků. Lidský i hovězí kolagen je široce používán jako kožní plnidla pro léčbu vrásek a stárnutí pokožky.  Některé body zájmu jsou:

 1. Při použití kolagenu kosmeticky existuje možnost alergických reakcí způsobujících prodloužené zarudnutí; nicméně toto může být prakticky eliminováno jednoduchým a nenápadným testováním náplasti před kosmetickým použitím.
 2. Většina lékařského kolagenu pochází z mladého hovězího dobytka (skotu) z certifikovaných zvířat bez BSE . Většina výrobců používá dárcovské zvířata buď z "uzavřených stád", nebo ze zemí, které nikdy neoznámily případ BSE, jako je Austrálie, Brazílie a Nový Zéland.

Péče o rány

      Kolagen je jedním z klíčových přírodních zdrojů těla a součástí kožní tkáně, která může prospět všem stadiím procesu hojení ran.  Je-li k loži rány k dispozici kolagen, může dojít k uzavření. Může se zamezit zhoršení rány, následované někdy postupy, jako je amputace.

      Kolagen je přírodní produkt, a proto se používá jako přírodní obvazy na rány a má vlastnosti, které umělé obvazy na rány nemají. Je odolný vůči bakteriím, které mají zásadní význam při uzavírání rány. Pomáhá udržovat ránu sterilní, protože má přirozenou schopnost bojovat s infekcí. Při použití kolagenu na popáleniny se zdravé granulační tkáně mohou velmi rychle vypařovat a pomáhají jim rychlé hojení. 

Během čtyř fází hojení ran, kolagen provádí :

 • Vedoucí funkce: Kolagenová vlákna slouží k vedení fibroblastů. Fibroblasty migrují podél matrice pojivového tkání.
 • Chemotaktické vlastnosti: Velký povrch dostupný na kolagenových vláknech může přitahovat fibrogenní buňky, které pomáhají při hojení.
 • Nukleace: Kolagen, v přítomnosti určitých molekul neutrálních solí, může působit jako nukleační činidlo, které způsobuje tvorbu fibrilárních struktur. Obvaz s kolagenovým rázem může sloužit jako vodítko pro orientaci nového ukládání kolagenu a růstu kapilár.
 • Hemostatické vlastnosti: Krevní destičky interagují s kolagenem a vytvářejí hemostatickou zátku.

Jako doplněk stravy

      Při hydrolyzování se kolagen redukuje na malé peptidy, které mohou být požívány ve formě dietních doplňků nebo funkčních potravin a nápojů s úmyslem podpořit zdraví kloubů a kostí a zlepšit zdraví kůže.  Hydrolyzovaný kolagen má mnohem menší molekulovou hmotnost v porovnání s nativním kolagenem nebo želatinou, studie naznačuje, že více než 90% hydrolyzovaného kolagenu je tráveno a dostupno jako malé peptidy v krevním oběhu během jedné hodiny. Z krve jsou peptidy (obsahující hydroxyprolin) transportovány do cílových tkání (např. Kůže, kosti a chrupavky), kde působí jako stavební buňky pro lokální buňky a pomáhají podpořit výrobu nových kolagenových vláken.Přejděte na recenzní stránky Kolagen centra :