Kocourek, který měl rád déšť

Henning Mankell, Nakladatelství Dokořán 2017


     Lukas dostane k šestým narozeninám ten nejbáječnější dárek na světě - malého černého kocourka. Nic lepšího se mu nemohlo stát! Ti dva jsou pořád spolu a Lukas je pevě přesvědčený, že jeho Uhlík je zcela mimořádný kocour, který rozumí všemu, co mu říká. Jednoho rána se ale Lukas probudí a po kocourkovi jakoby se slehla zem. Hledá a hledá, ale Uhlík zmizel beze stopy. Tatínek chce Lukase utěšit, a tak mu řekne, že se kocourek odstěhoval do Dešťového království. Jak se ale odtamtud vrátí?

...................................................

     Co se vlastně dělá, když chcete utéct z domova? To Lukas nevěděl. Proto zůstal celé odpoledne ve svém pokoji a přemýšlel, jak to provede. V knihách, ze kterých mu maminka s tatínkem někdy předčítali, když večer nemohl usnout, se občas psalo o dětech, které utekly z domova. Lukas zalezl do postele a zkoušel si vybavit všechno, co o takových dětech věděl.

     Nejvíc ho udivovalo, že děti vždy utíkaly z domova, když byla venku tma. Jak je možné, že ty děti z knížek se nebojí? Bez váhání vylézají oknem do černočerné tmy a venku fičí vichřice a zmítá korunami stromů. Proč by se nedalo utéct stejně dobře za světla? lámal si hlavu. Nebo aspoň dřív, než zapadne slunce a stíny se strašidelně prodlouží? A kam by vlastně utekl?

Nakladatelství PORTÁL  2017   www.portal.cz