Knihkupectví na bylinkovém náměstí

Éric de Kermel,  Nakladatelství METAFORA, Grada Publishing a.s. 2019  www.grada.cz


Knihkupectví na bylinkovém náměstí

Éric de Kermel, Nakladatelství METAFORA, Grada Publishing a.s. 2019 www.grada.cz


     Vstupte do "Knihkupectví na Bylinkovém náměstí", iniciační cesta do země knih začíná ...

     Natálie a Nathan vychovali dvě děti a ocitají se ve věku, kdy je důležité společně začít novou životní etapu, a tak se rozhodnou pro odvážný krok - opustí Paříž a zamíří do půvabného středověkého městečka Uzés na jihu Francie. Tam si Natálie, původně profesorka francouzštiny, koupí malé knihkupectví. Tím se jí splní dávný sen "žít mezi knihami".

     Se svou velkorysostí, empatií a životním elánem dokáže Natálie rychle porozumět všem, kdo vcházejí do dveří jejího obchůdku. Stává se jejich důvěrnou posluchačkou a svého druhu "apatykářkou", která namísto léčivých čajů a bylin ordinuje "pacientům" knihy na míru.

     Knihkupectví na Bylinkovém náměstí ožívá příběhy Natáliiných zákazníků - ať už to je mladá dívka Chloé s velmi přísnými rodiči, která si touží rozšířit literární i životní obzory, neúnavný cestovatel Filip, nebo pošťák Arthur, který sní o životě herce.... Majitelka knihkupectví v Uzés citlivě naslouchá příběhům plným něhy, humorným i smutným životním historkám a svým zákazníkům vždy ráda doporučí, která kniha je pro ně právě teď ta pravá.

     Z kouzelného knihkupectví na náměstí s platany na vás dýchne atmosféra půvabného jihofrancouzského městečka, kde z každé všední drobnosti čiší vyhlášené francouzské umění žít, či "joie de vivre".

     Vyprávění Érica de Kermel je poctou knihám, čtenářům a knihkupcům. Knihy a vztahy k nim jsou součástí příběhu, který je plný odkazů na známé i méně známé knížky, mezi nimiž si určitě vyberete tu svou.

..............................................

      Přestěhovat se do Uzés bylo to, čemu se obvykle říká životní volba. Dokonce jsem si jednu dobu myslela, že je to životní volba nás obou. Skutečně jsme se rozhodli oba společně, ale brzy jsem se ocitla sama, odkázaná na Nathanovu občasnou přítomnost.

      Poznala jsem život ženy v domácnosti, bez dětí, bez práce, ale s dostatečnými prostředky, abych si mohla zaplatit kurzy pilates, nebo přebudovat naše pokoje ve stylu mírně snobského etno-ekologického obchodu "vzdálené světy", kam se obracejí v Uzés nově příchozí, aby si zařídili svoje ovčíny, které si kupují ve zdejší keřovité krajině.

       Bylinkové náměstí je v srdci Uzés. Dá se tam dostat jedině pěšky spletí pěkných uliček. Velké platany mu v létě poskytují blahodárný stín.

............................................

       Éric de Kermel je francouzský novinář a redaktor časopisů o přírodě. Mládí prožil v Maroku a Jižní Americe a v dospělosti se vrátil zpět do Francie, do kraje poblíž Uzés s typickou lesostepí, který je mu velmi blízký. Svými texty se angažuje v oblasti ekologie a humanismu a každý den usiluje o to, aby naše Země byla příjemnějším a laskavějším místem k životu pro všechny, kdo ji obývají.


Doporučená videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našich dvou You Tube kanálů :