Každý kope bere dech

Milan Silný, Nakladatelství Cykloknihy s.r.o.  Plzeň  2017


     Tenhle kopec je ostře řezaný ze všech stran a strmý na první pohled. Z jedné strany tvořen skalní stěnou přes šedesát metrů vysoko a tři sta metrů dlouhou. Přesto na vrchol vede stezka už od roku 1893. Bez rozpaků zkouším duševní odolnost kamarádů. "Hele, co kdyby klíčovým kopcem dnešní vyjížďky byl Klíč. Ten ostrý kopec, co jsme na něj včera koukali?"

     "Ty kráso, to je slušná Milčovina. No tak jedem!"  A bylo to. Takhle hladký průběh schválení jsem nečekal. Klíč je čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor s nadmořskou výškou 760 metrů a díky svému tvaru Lužickým horám jasně dominuje. Vrchol je pokrytý travou a samotnou špičku tvoří holá skála. Výhledy do krajiny na širé lány české budou z vrcholu rozhodně skvostné.

...............................

     Baví mě zdolávat na kole nejrůznější kopce, hory a vrcholy. Pokořil jsem jich celkem dost a za tu dobu jsem poznal, že každý kopec je jiný. Tím nemám na mysli tvar, nadmořskou výšku, či náročnost stoupání. Každý kopec má v sobě něco, co neumím přesně vyjádřit. Z některých to vyzařuje na dálku a zblízka je to doslova cítit. Je to duše? Karma? Aura? Nevím. Každý kopec se chová jinak. Některý vzdoruje a nechce za žádnou cenu podlehnout. Jiný mě naopak zve a nemůže se dočkat, až mu vrchol "vojedu".

Nakladatelství Cykloknihy  s.r.o. Plzeň  2017

 www.cykloknihy.cz