Jmenuji se Lucy Bartonová

Elizabeth Stroutová, nakladatelství Motto  2017


     "Na další operaci jsem jít nemusela. Lékař mi řekl, že ho mrzí, že mě vystrašil, ale já jsem jen zavrtěla hlavou, aby bylo jasné, že vím, že mě má tím svým doktorským způsobem rád a že se mě jen snažil udržet při životě. Každý pátek říkával to samé, co od něj slyšela matka : "Tak si užijte víkend, jestli můžete" a každou sobotu a neděli se ukázal, říkal, že musí zkontrolovat nějakého jiného pacienta, a tak se zastavil, aby zkontroloval i mě. Nepřišel jedině na Den otců. Já jsem tak žárlila na jeho děti! Den otců! Nikdy jsem ty děti samozřejmě neviděla."

.........................

     Lucy Bartonová vyrůstala v chudobě a izolaci na venkově v Illinois. Matka ji sice milovala, ale nedokázala ji, ani její sourozence ochránit před hrubostí otce. Pro své rodinné prostředí se Lucy stala terčem posměšků ostatních dětí a jejím jediným přítelem byl osamělý strom v poli. Podařilo se jí však získat stipendium a naději, že studiem unikne drsnému prostředí a své minulosti. Snažila se stát spisovatelkou a zcela přetrhala vazby na rodinu. Po letech se ocitla na delší dobu v nemocnici a stále se nemohla zotavit. Pak jí přijela navštívit matka a Lucy s překvapením zjistila, že některá pouta se nepřetrhnou nikdy.

....................

     Spisovatelka Elizabeth Stroutová získala Pullitzerovu cenu za román "Olive Kitteridgeová" (2008, česky 2010), podle kterého byl v produkci HBO natočen v roce 2014 čtyřdílný seriál.

     Její nejnovější kniha "Jmenuji se Lucy Bartonová" byla prodána do pětadvaceti zemí. New York Times Book Review ji zařadil mezi 100 knih roku 2016, které stojí za pozornost.

Nakladatelství Motto 2017    www.motto.cz