Jíme zdravě (Připravuji)


       Obsah této rubriky budu naplňovat pomalu a průběžně, protože tématika "Zdravé stravy" je dnes mírně řečeno naprosto nepřehledná.

Sám se řídím třemi hlavními pravidly:

  1. "DIETA" není pro zdravé lidi, ale pro nemocné pacienty. Dieta je úprava stravy pro lidi, kteří mají se stravou nějaký problém a potřebuje ji upravit, něco vynechat, něco nahradit a podobně. Zdravý člověk nemá nahrazovat přirozené potraviny uměle vyrobenými náhražkami, může si tím dokonce i ublížit a své zdraví poškodit, nebo zničit - ale má zaujmout k jídlu "ZDRAVÝ" přístup - jíst pestře, vyváženě, s pozitivními stravovacími návyky.
  2. Mé stravování NEBUDE ovlivňovat jakákoli dvacetiletá "výživová poradkyně" ze sociálních sítí, co možná prošla nějakým víkendovým workshopem o tom, co je zrovna v módě, nezná mě a jen papouškuje nesmysly od ostatních zástupů podobných "odbornic".  Mé stravování bude řídit mé tělo, mé postupně přijímané a ověřované znalosti o výživě a případně lékař - odborník, bude-li to třeba.
  3. Jím to, co je lokální, čerstvé, místní a - snad - ne moc znečištěné. Když se dnes podíváte na recepty do jakýchkoli časopisů, na internet i do kuchařek, najdete tam stále opakované rady, které už dávno neplatí - typickým příkladem je rada: "jezte hodně mořské ryby a plody moře, jsou v nich zdravé oleje, antioxidanty, minerály, vitamíny ..."  Možná to platilo před sto lety. Realitou dneška je, že mořské ryby i dary moře (krevety, chobotnice, mušle, krabi ....) jsou pro nás tak plné různých těžkých kovů, solí rtuti, chemických odpadů a jedů, že nejenže nejsou zdravé, ale jsou dokonce už životu nebezpečné. A přesto jsme stále masírováni tím, že krevety jsou zdravé, losos je zdravý, tuňák je zdravý .... jediné, co pro nás, Čechy opravdu jsou, tak jsou velmi drahé. A přitom jedovaté, to je realita. A podobně je to s různými "superpotravinami", s ovocem, či zeleninou z celého světa. Nezdravá je i asijská rýže ...... ale to by vše vydalo na úplně samostatný web.

      Pokusím se průběžně vkládat do této rubriky jednak aktuální informace o tom, co jíst ve smyslu "ZDRAVÉ" stravy a jednak i nějaké ukázkové videorecepty. Mějte se mnou prosím trpělivost a občas se sem mrkněte na novinky :-)

Položka
Položka