Jíme za pár kaček  (připravuji)


        Vítejte v nové rubrice, které se budu od ledna 2022 plně věnovat, společně se "Základy vaření pro začátečníky". Zde najdete konkrétní videorecepty na jídla, která jsou kvalitní, zdravá a dobrá - a především nejsou drahá. Z těchto autorských videoreceptů se vám pak pokusím vytvořit inspirativní týdenní jídelníčky založené na jednom velkém nákupu týdně - čímž společně vytvoříme úsporný stravovací režim pro všechny, kteří jsou v takové finanční situaci, kdy musí hledět na všechny výdaje, včetně úspor na jídle.

      Ve videoreceptech najdete jak skladbu surovin, tak i odhadnuté ceny každé suroviny i konkrétního jídla. Jsou to ceny samozřejmě pouze orientační, vždy aktuální k datu natáčení videoreceptu - časem se mohou měnit jak ceny surovin, tak i vaše možnosti kupovat v akcích, ve slevách, na trzích a pod ....

       Vaříme doma - k vaření vám bude stačit základní vybavení, nepotřebujete nic drahého - koneckonců dobrý kuchař si má vystačit s nožem, krájecím prkýnkem a jedním hrncem, či pánví. Nenechte se nalákat na nejrůznější drahé "Thermomixy", "horkovzdušné fritézy", drahé kontaktní grily, hnětací roboty .... a pod .... vše jde udělat i jednoduše a levně.

       Mou cestou pro domácí vaření je vaření od základů, tedy z kvalitních výchozích surovin - ze zeleniny, masa, mouky, vajec .... žádné náhražky, žádné polotovary, žádné instantní umělé "továrniny" ..... a samozřejmě co nejméně přidané chemie.

      Pokud ale je rozpočet vaší kuchyně opravdu silně omezen, třeba na stokorunu denně, dá se šetřit i na kvalitě surovin (i když to přiznávám nerad a není to směr mého vaření). Jednoduše řečeno, místo másla za 50,- Kč můžete vařit i z margarínu za 25,- Kč, místo plnotučného mléka použijte levnější polotučné, místo hovězího masa vařte s kuřecím - a když využijete akce v supermarketech, ušetříte opravdu hodně - pokud budete umět nakupovat a přemýšlet dopředu - což je téma, kterému se budeme v této rubrice hodně věnovat.

      Uvítám jakékoli dotazy, připomínky, vaše osobní zkušenosti - napište mi na mail :  jaroslav.polak.praha@seznam.cz 

nebo soukromou zprávou na Facebook profilu :

https://www.facebook.com/mozaikaredakce/   

rád se Vám budu věnovat :-)                  Jaroslav Polák, Mozaika TV