Ještě jedna jízda na kolotoči

Tiziano Terzani,  Nakladatelství MALVERN 2015 Praha   www.malvern.cz


Ještě jedna jízda na kolotoči

Tiziano Terzani, Nakladatelství MALVERN 2015 Praha   www.malvern.cz

      Kniha je cennou výpovědí o procesu vyrovnání se s fatální diagnózou. Může  být inspirací a povzbuzením pro všechny, kteří ve svém životě, nebo v životě svých blízkých prožívají těžké zkoušky. Je potvrzením zásady : "Každá krize je zároveň šance!"
......................
        Za své žurnalistické dráhy dosáhl Tiziano Terzani až na vrchol : vytvořil si renomé jako dlouholetý dopisovatel z Asie pro německý časopis Der Spiegel, když popisoval historické události, které měnily největší z kontinentů, a proslavil se svými knihami. Cítí, že kdyby ve své kariéře pokračoval, mohl by se nanejvýš pokusit zůstat takový, jaký už je. A tak, když se dozvídá, že trpí rakovinou, vnímá to jako novou příležitost, pozvánku na další cestu a vydá se hledat na svou nemoc lék - nejprve do New Yorku, posléze do Indie, Thajska, Hong Kongu, nebo na Filipíny. Jakožto někdejší novinář reflektuje svou nemoc a své zdraví, nemoc a zdraví lidí, které potkává, nemoc a zdraví místa, kde se ocitá, zkouší léky a terapie, které mu nabízejí, ale postupem času dochází k přesvědčení, že to, co potřebuje, není lék na rakovinu, ale lék na "nemoc" nás všech, na nevyhnutelnost smrti. A cesta k němu je cestou k podstatě vlastní existence.
......................
       Je známo, že se to stává mnoha lidem, ale málokdy si pomyslíme, že by se to mohlo stát právě nám. Takový byl vždy i můj postoj. A tak, když se to stalo, byl jsem stejně nepřipravený, jako všichni ostatní. V prvních chvílích mi dokonce připadalo, že se celá ta věc ve skutečnosti týká někoho jiného.
      "Pane Terzani, máte rakovinu", říkal mi doktor, ale já měl pocit, že vůbec nemluví na mě. Abych pravdu řekl, a hned v tu chvíli mě to udivilo, nezoufal jsem si, ani jsem si nedělal starosti. Jakoby se mě celá ta záležitost vlastně ani netýkala.
      Možná byla ta počáteční lhostejnost jen instinktivní formou obrany, způsobem, jak si udržet zdravý odstup, ale určitě mi pomohla. Schopnost podívat se na sebe zvenku je vždy užitečná. A je možné si ji osvojit.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :