Jednodenní kurz moderování s promo videem


       Sociální média, internet, okamžitá komunikace skoro s kýmkoli na planetě, kamera v každém telefonu .... dostat se s něčím, co vás zajímá, rovnou mezi miliardy dalších lidí, představit jim své schopnosti, názory a myšlenky (pokud je tedy máte), je dnes zdánlivě tak snadné, že si každý myslí, že stačí jen lusknout prsty a svět mu spadne obdivem k nohám.

       Nespadne a většinu lidí to odradí, protože by proto museli nejdřív něco udělat - a to dnes není v módě. Rád bych ale i tak touto nabídkou oslovil těch několik málo lidí, kteří už tuší, že pečení holubi sami do úst nelétají a že jen sedět sami v koutě a čekat na štěstí, nebo kritizovat všechno a všechny u půllitru piva v hospodě, aniž by člověk sám pro něco hnul prstem - prostě nestačí.

      Vše souvisí se vším, mnoho lidí se dnes chce naučit dobře mluvit na mikrofon a kameru, protože si chtějí vytvářet vlastní videokanál s autorskými videi, nebo natáčet reportáže s rozhovory pro nejrůznější média, televizi, či internet, nebo sní o herectví - filmovém i divadelním.

      Mě v druhé polovině života (v té první jsem učil bojová umění) chytilo za srdíčko psané i mluvené slovo a tak jsem psal do novin a časopisů, vydal cca 40 knih - a pak vzal před cca dvaceti lety do rukou videokameru a už jí nepustil :-)

      Průběžně jsem potřeboval moderátory/ky pro svou internetovou tvorbu pro nejrůznější redakce a servery, i pro svou TV Mozaika - nevíce jsem používal studentky žurnalistických, hereckých a uměleckých škol, konzervatoří a pod ... divadelní herce a herečky .... nebyla doba na trvalé zaměstnance, jako u velkých TV redakcí, ale byly to ideální brigády a praxe při studiu.

       Hodně z nich u mne začínalo a poprvé vzaly do ruky mikrofon a dnes jsou z nich profesionálky v oboru - například Simona Šimková je dnes denně v hlavním zpravodajství na TV Nova, Nela Friebová moderovala po Mozaice na TV Prima a dnes je tiskovou mluvčí Českých Drah, Taťána Krchovová moderuje v plzeňské televizi ZAK a pod ...

      Za dvacet let novinařiny perem i kamerou jsem připravil, napsal, natočil, sestříhal a zveřejnil okolo 6.000 videoreportáží, rozhovorů a záznamů. Před kamerou jsem měl politiky, lékaře, herce, zpěváky, podnikatele .... včetně dalajlámy, kambodžského krále, miss world .... hodně mi pomohla předchozí několikaletá zkušenost pražského diskžokeje a roční konzervatoř na mluvené slovo .... a pak praxe, praxe, praxe a životní zkušenosti :-)

      Po pauze se díky koronavirovým změnám opět k natáčení a moderování vracím - i když už jsem to v úmyslu ani neměl.

      Hledám znovu moderátory/ky - a stále si všímám jedné zvláštní věci, kterou jsem nechápal už řadu let nazpět - vždy, když zveřejním inzerát a hledám nové tváře k mikrofonu před kameru, se mi ozvou stovky až téměř tisíce zájemců a zájemkyň, kteří mi pošlou nicneříkající životopisy, nezřetelné fotografie ze svých dovolených, nebo fotky před zrcadlem v předsíni s tváří zakrytou mobilem (a to je ta lepší varianta), většinou ale nepošlou nic a ani se dokonce neobtěžují se vůbec představit, jen dají na Facebooku do zprávy hlášku "mám zájem, o co jde?"

       Tak tedy o co tu jde? Jde o natáčení reportáží a rozhovorů, naživo, zblízka před kamerou, do které se díváte a mluvíte, před kterou si povídáte s hostem, pracujete s mikrofonem, různou rekvizitou, používáte intonaci a artikulaci, barvu hlasu, obličejovou mimiku, celotělovou gestiku, někdy sedíte, jindy stojíte, chodíte ..... přitom vás sledují tisíce diváků, na které přenášíte nejen informace, ale hlavně svou energii, náladu, nadšení, zaujetí, emoce ... a osobnost!!!

       Tak proč už konečně někoho nenapadne vzít obyčejnou kameru (je v každém lepším mobilu, nebo foťáku) a prostě mi o sobě natočit a namluvit krátké video, klidně venku na lavičce v parku, nebo doma před zdí ...., ve kterém mi o sobě něco řekne, představí se mi, nabídne mi třeba něco zajímavého, co umí a ovládá ????

      Každá modelka, i ty tisíce začínajících sotva náctiletých, dobře ví, že se na castingy a konkurzy chodí s fotobookem, s profesionálně nafocenýma fotografiema, které ji ukazují v různých pózách, oblečení, stylizaci, líčení .... a fotobook od fotografa dnes stojí tisíce až desetitisíce .... ale bez toho to nejde - pokud už nejste světoznámá supermodelka, kterou zná každý.


       Tak proč lidi, kteří se chtějí uplatnit v moderování, v herectví, v reklamě, v komparzu, v profesích, jako je tisková mluvčí, moderátor plesů a podnikových akcí a pod .... nemají své prezentační "videobooky" (krátká promovidea) a nerozesílají je, když je to tak jasné?


       Mně, když hledám novou moderátorku, nebo moderátora, nebaví u každého a každé pátrat hodiny na FB profilech, nebo v mailech posílaných životopisech, kdo jste a jak vypadáte mezi záplavou fotek z rodinných oslav, nebo vás hledat mezi pidipostavičkama u palem v písku z dovolené ještě se slunečníma brýlema na očích.

        A když už máte fotky, na kterých vidím, jak vypadáte (a mohu si udělat první dojem, jak byste asi mohl/mohla na diváka působit před kamerou jako moderátor/ka - protože to, co máte třeba na Facebooku - to jste vy, takhle působíte, někdy údivem otevřu ústa a uznale dám palec nahoru, někdy jen nechápavě zavrtím hlavou a jdu dál ...), tak stejně nevím, jak působíte naživo, jak mluvíte, jak se hýbete, jakou mimiku má váš obličej, jaký pohled na diváka dokážete udělat očima, jaké máte výrazy, zda nemluvíte monotónně, nekoktáte, nemáte silné sykavky, nepřijemnou barvu hlasu .... a zda vůbec máte co říci, co sdělit ....

       Kdybych od vás dostal jednoduchý odkaz na krátké, dobře natočené a srozumitelné video na You Tube, které nemusím odněkud pracně stahovat a které si jedním kliknutím přehraju a ihned se v pár minutách dozvím, kdo jste, co jste zač, jak vypadáte, jak působíte, jak mluvíte a co případně zajímavého umíte - věřte mi, že jste ihned na čele pozornosti před zástupem stovek ostatních žadatelů o práci, roli, brigádu - příležitost.

       Za celých dvacet let, co se věnuji novinařině a autorské reportážní videotvorbě, mi takové video přišlo jen dvakrát. S naprostou jistotou ihned upoutalo mou plnou pozornost - protože to je to, co jako samostatný producent, novinář, režisér, kameraman ... marně hledám a nikdy nedostávám.

        A tak jsem se rozhodl udělat to, co jsem si už před lety říkal, že by měl někdo s lidmi udělat - vyhlašuji nabídku jednodenního workshopu základní práce - moderování před kamerou - s tím, že se vám budu :

  • celý den plně věnovat, vysvětlovat a učit základy moderování
  • vše, co vás naučím, natočíme na videokameru
  • vy vše natočené ode mne dostanete jako materiál k vašemu dalšímu zdokonalování a tréninku (hlavně se dozvíte, co jsou vaše silné a slabé stránky, na čem můžete stavět a co musíte nejprve trénovat)
  • společně natočíme a já vám vytvořím a sestříhám kvalitní videoprezentaci pro její rozesílání na všemožné castingy, konkurzy, role, reklamy, na agentury a pod ....
  • A budu tato vaše prezentační videa, daná na můj You Tube kanál, aktivně šířit na facebooku ve více skupinách (pokud o to vy budete stát) - protože se tím výrazně zvyšuje vaše šance, že si vás všimne přímo klient - třeba zadavatel reklamy, nebo filmový režisér, divadelní producent, hudební kapela a pod ... - a domluví se s vámi rovnou, bez castingů a konkurzů.

      Tuto profesionální službu s využitím svých více než dvacetiletých zkušeností nabízím všem :

  • zájemcům o moderování a vlastní videotvorbu
  • zájemcům o novinařinu a žurnalistiku
  • zájemcům o komparzní, filmové a televizní role
  • začínajícím umělcům, hercům, zpěvákům ....
  • dětem, teenagerům (jen s přítomností rodičů), dospělým, seniorům, samozřejmě všech existujících pohlaví

      Podmínkou je, že vy přijedete za mnou do městečka Štětí (od Prahy cca 50km přes Mělník směrem na Litoměřice, kdo nemá auto, jezdí sem od metra Ládví skoro každou hodinu autobus pražské MHD - linka 369 - téměř před dům, kde bydlím, je tu i dostupné vlakové spojení) - protože pracuji z domova a mám tu potřebné vybavení - (světla, stativy, kameru, mikrofony, počítač, rekvizity a pod ...). Domluvit se můžeme v podstatě na kdykoli, kdy budu mít volný den, může to být pracovní den i víkend. Pokud jste z větší vzdálenosti, pár kroků ode mne je pohodový hotel a jako kuchař vám i doma něco uvařím, hlady u mne ještě nikdy nikdo neumřel :-)

       Cena celého jednodenního workshopu, vytvoření prezentačního videa, vašeho materiálu pro domácí zdokonalování a šíření vaší prezentace celorepublikově po internetu, je 1.500,- Kč. Výuka je pouze individuální. Pokud by měla zájem nějaká skupina či kolektiv, domluvíme se dle možností a situace.

         Za desetinu ceny, kterou dáte za modelkovský fotobook, vás nejen budu den učit mluvit, vnímat mikrofon a kameru, dělat rozhovor, zprávu, reportáž, či talk show, ale vše dostanete na videozáznamu s sebou a vytvořím vám videopropagaci, se kterou budete v popředí zájmu a mnoho kroků před všemi, kdo se neprezentují ničím (a to jsou skoro všichni ostatní).

      S prezentačním videem budete nejen na síti a internetu stále vidět, ale můžete jím lehce obeslat všechny castingové, herecké, komparsní, hudební a jiné agentury. Místo tuny slov a fotek jeden odkaz na video .... pohoda ....

     Své talentované děti a teenagery představíte na konzervatořích, uměleckých školách, budoucí zpěváci osloví kapely, budoucí herci obešlou svým videem divadla, novináři různé mediální redakce .... V jednom dni můžeme udělat video třeba desetiminutové, ve kterém se představíte a ukážete, co umíte a co chcete dělat - a z toho ještě sestříhám jedno-dvou minutové prezentační video - jako váš rychlý a jasný "videobook" k rozesílání odkazu na něj.

       Za jeden měsíc se stihnu věnovat jen pár zájemcům/zájemkyním - neváhejte se ozvat a domluvit si termín. S dětmi do 15 let musí přijet alespoň jeden dospělý člověk (rodič, příbuzný, pověřená osoba).

       Podrobnosti si už domluvíme individuálně, můžete se ozvat, ať už jste odkudkoli z ČR, jakékoli rasy, národnosti či pohlaví. Pokud máte jakékoli dotazy, rád vám je obratem zodpovím.

      Kontaktujte mne vždy nejprve mailem ( jaroslav.polak.praha@seznam.cz ), do mailu napište kdo a odkud jste, kolik je vám let, co je předmětem všeho prioritního zájmu (moderování, herectví, novinařina, zpěv, vlastní pořad na internetu a pod ...) a vždy přiložte pár aktuálních fotografií (civilní, umělecké), ať vím, s kým jednám. A domluvíme se na dalším :-)

Jaroslav Polák, ředitel a producent TV MOZAIKA  -  srpen 2021


Pár drobností z archivu mé autorské videotvorby :