Jedno manželství

Tayari Jonesová, Nakladatelství Vyšehrad 2019   www.ivysehrad.cz    www.albatrosmedia.cz


Jedno manželství

Tayari Jonesová, Nakladatelství Vyšehrad 2019 www.ivysehrad.cz   www.albatrosmedia.cz


      Když Celestial a Andre vyrůstali, byli nerozluční. Když studovali na vysoké, seznámil ji Andre s Royem. Když se Roy a Celestial brali, Andre jim šel za svědka. Když se Celestial chtěla živit svým uměním, Roy pro ni vymyslel marketingovou a obchodní strategii. Když stál Roy u soudu, Celestial i Andre svědčili na jeho obranu. Když seděl Roy za mřížemi, Andre byl Celestial oporou. Mohl by to být příběh každého manželství, přátelství i rodičovství, každé silné i slabé ženy, každého silného i citlivého muže. Jsou však lidé, kterých se nefunkční systém spravedlnosti ve Spojených státech amerických dotýká častěji. A právě o těchto lidech s citem vypráví Tayari Jonesová, když rozehrává milostný příběh na americkém jihu ve 21. století.
.....................................
     Tehdy jsem byla čerstvě vdaná, ještě jsem si vyčesávala rýži z vlasů. Po osmnácti měsících jsem balancovala na hraně mezi manželkou a nevěstou.
     Manželství je jako naroubovat na strom větev. Máte řízek, čerstvě uříznutý, odkapává z něj míza a voní jako jaro a pak máte mateřský strom zbavený ochranné kůry, vydlabaný a připravený na přijetí nového přírůstku. Před pár lety můj otec vykonal tuhle operaci na dřínu u nás před domem.  Přivázal růžově kvetoucí řízek ukradený z lesa k matčinu bělostně kvetoucímu stromu z lesní školky. Padly na to metry pytloviny a provázku a uběhly dva roky, než se rostliny spojily. I teď, po všech těch letech, je na tom stromě něco docela nepřirozeného, dokonce i v jeho úžasné dvoubarevné kráse.
      Ve svém manželství jsem nikdy nezjistila, kdo z nás je kmen a kdo naroubovaná větev. Dítě, o které jsme se pokoušeli, by tuhle otázku poslalo k ledu. Tři změní pár v rodinu, zvýší následky odchodu i míru potěšení, když se manželství zachová.
.....................................
     Není to tak dlouho, co se Roy a Celestial vzali. Oba jsou mladí a mají před sebou slibnou budoucnost. Doslova ze dne na den se jim ovšem změní život. Roy je odsouzen za znásilnění, které nespáchal. Co s manželstvím mladých lidí udělá vidina dvanácti let ve vězení? Bude mít Celestial sílu udržovat vztah, který se odehrává přes dopisy a krátké ponižující návštěvy?

"Jedno manželství" se ve Spojených státech amerických okamžitě stalo bestsellerem a dočká se i filmového zpracování (producentkou adaptace je Oprah Winfreyová). Časopis Time tento román zvolil třetí nejlepší knihou roku 2018.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :