Jeans Story Retro Blue

Michal Petrov,  Nakladatelství JOTA Brno 2019   www.jota.cz


Jeans Story Retro Blue

Michal Petrov, Nakladatelství JOTA Brno 2019 www.jota.cz


     Džíny a rokenrol jsou mocnější, než Rudá armáda, řekl kdysi francouzský filozof Régis Debray a je fakt, že zatímco armáda z rudou hvězdou z Československa odtáhla, džíny zůstaly. Při jejich invazi nebyly vidět hlavně pušek, nýbrž pačesaté hlavy prvních odvážlivců. Žádné zákazy téhle vlně nedokázaly učinit přítrž, žádná překážka nebyla dost vysoká, aby ji modré nohavice nepřekročily. Ani v Československu, ani jinde ve východním bloku, jak dokazuje Michal Petrov ve své poslední knize. I přes společné jmenovatele psaly džíny svou indigovou barvou v každé zemi socialistické Evropy jiný příběh. Ačkoli tengle evergreen módy dnes vnímáme absolutně samozřejmě, kdysi ztělesňoval pro drtivou většinu mladých sen, který často zůstal nenaplněný celé roky. CO byli ochotni pro něj podstoupit a riskovat? Jaké byly cesty pašeráků, překupníků a veksláků? Ked se vůbec celá ta modrá posedlost zrodila? A proč musí tato kniha nést anglický název "Jeans Story. Retro Blue"?
.............................
       První český pokus o texasky, který je možné brát aspoň trochu vážně, dostal jméno "Morendy". Odkazuje k Brnu, kde tyhle kalhoty začal vyrábět podnik Kras na nové lince v roce 1978. Nešlo o pravé džíny, které sice podnik také šil, ovšem jen na export - na belgickou zakázku tu vznikaly kalhoty značky Wallys, která byla poměrně populární i v Československu, a taky Salik. Morendy si přízeň mládeže nikdy nezískaly, byl to velmi nedostatečný substitut toho, co si teenageři v ČSSR přáli doopravdy mít. A s podobnou negativní odezvou se setkal i další tuzemský pokus na Slovensku, kde prešovské Odevné závody kapitána Nálepku (OZKN) začaly vyrábět modré kalhoty Prekon (Prešovská konfekcia). Někdejší ředitel fabriky Štefan Kravčák o léta později v pořadu České televize Retro sám vzpomínal na výrobu prekonek celkem bez sentimentu: "Nemalo to kvalitu, nemalo to značku, nemalo ti nič. Skutočne to nemalu tú úroveň".
............................
        Michal Petrov navazuje novou publikací "Jeans Story. Retro Blue" netradičním způsobem na své předchozí tři tituly Retro ČS. Oproti nim se zaměřuje na džíny jako na jediné téma, ale akční rádius rozšiřuje daleko za hranice bývalého Československa, do ostatních satelitů Moskvy, do Jugoslávie, Itálie i za oceán. Odborník na dějiny konzumu si splnil sen o prvních džínách ve svých čtrnácti letech a touto knihou realizuje další: popsat globální odeví fenomén v kontextu režimů, pro něž byl denním symbolem ideologické diverze a dekadence západního světa.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :