Jak přežít - nejrůznější krize a nouzové situace


     Přemýšleli jste už někdy, co nás v nejbližších letech čeká? Já si myslím, že to dnes opravdu nikdo neví. Kam se podíváte, ať už do rodiny, do své práce, do českého státu, do Evropy, do celého světa .... všude se prudce zrychluje napětí, všude je strach, komplikace, nemoci, většina lidí chudne a média to vše jen umocňují, protože strašení lidí jim vydělává mnohem více peněz, než cokoli jiného.

     Když v roce 2011 dopadly dvě dopravní letadla na "dvojčata" v New Yorku, měl jsem před vydáním svou knihu "Jak přežít terorismus". Bylo to takové shrnutí faktů, rad a informací té doby. U nás byl terorismus jen slovo ze zahraničních zpráv.

      Některým, co přemýšleli hlavou, ale už tehdy bylo jasné, že se teplota Země pomalu otepluje, ledovce tají, vzduch, zem, voda jsou chemicky otrávené, zdravotnictví přestává dělat z nemocných zdravé, protože na tom málo vydělává, a tak dělá z nemocných dlouhodobě léčené - protože na tom vydělává mnohem víc.

      Populace v bohatších zemích, jako je Evropa, Severní Amerika, Japonsko a pod ... stárne a tak se brzy stane důchodový systém neudržitelný. Zemědělství zamířilo ke kolapsu, protože jsme chemicky zamořili a celkově vyčerpali půdu tak, že se velké oblasti světa stávají neúrodnými - a do těch dosud úrodných se rok za rokem vkrádají extrémní sucha - nebo extrémní záplavy.

        Najednou jsme v krátké době prožili celosvětovou pandemii, ze které jsme se navzdory stamilionům mrtvých naprosto vůbec nepoučili. Na našem prahu je dobyvačné obrovské Rusko, které většinou ještě žije jako v carském feudalismu - a my se v Evropě staráme jen o naše plné žaludky a dovolené na tropických plážích.

         Když zvedneme hlavu a přiznáme si, že se čím dál rychleji blíží veliké změny, tak si zároveň musíme přiznat, že ty změny budou krizové. Stále ale nevíme, jakou budou mít konkrétní podobu.

 A o to právě jde. Víme, že přicházejí velké krize, změny, klimatické proměny, hospodářské otřesy, přistěhovalecké vlny, nemoci, blíží se válečné střety, roste pouliční brutalita, dětská šikana ..... ale netušíme, kdy a co konkrétně přijde a "převálcuje" právě náš život, náš soukromý svět.

     Když jsem jako mladý lektor bojových umění pořádal kurzy přežití a survivalu, výcvik byl většinou v lese a jeho obsahem bylo, jak se v lesích neztratit, jak rozdělat oheň a ukrýt se před nepřízní počasí, jak si ohřát jídlo, přivolat pomoc, či ošetřit zranění. 

      Dnes už skoro podesáté přepisuji tuto rubriku svého webu, protože velmi rychle za sebou přicházejí události, se kterými před dvaceti lety nikdo nepočítal a nikdo o nich nepřemýšlel


      Přijde bída a hlad a bylo by dobré si doma tvořit dlouhodobé zásoby jídla, léků a pod.? Nebo přijde válka a budeme utíkat před bombami a nepřátelskými vojsky - to veškeré investice do zásob přijdou vniveč. Co když přijdou obrovské vlny letních veder a s nimi obrovské požáry? Nebo se máme připravit na tisícileté povodně a záplavy? Sucha? Nebo se zastaví Golfský proud a Evropa bude mrznout? Nebo vybuchne některá ze supersopek a celá planeta se zahalí do dýmu a tmy? Přijdou nové, nebo zdánlivě vymýcené nemoci?  Ovládne nás umělá inteligence? Vlády přestanou zvládat rozpad ekonomiky i společnosti a nastane pád státu, chaos, násilí, rabování a anarchie? Nebo nás bezuzdná byrokracie policejního státu všechny udusí, přišlápnuté v prachu země?

      Není žádná dobrá rada, na co se připravit, protože se nelze ani náhodou připravit na všechno, co se blíží. Nikdo neumí předpovědět, co přijde, kdy to přijde a jaké to bude mít dopady.

       A tak rady, jak si rozdělat v lese oheň, jaké zásoby si doba nashromáždit na přežití, jak si sbalit evakuační zavazadlo, jak přežít v úkrytu útok dělostřelectva .... vše se najednou zdá jako rady vysloveně dětinské a k ničemu, když se podíváme, jak (v televizi) vypadají ukrajinské vesnice a města, přes které se převalí novodobá rudá armáda. Jen šedým prachem pokryté a vyhořelé trosky, ve kterých nepřežije nikdo a nic. A to jsem ještě nezmínil jaderné nebezpečí - buď z jaderných zbraní, nebo z kolapsů zastaralých jaderných elektráren.

      Ze všeho mi prozatím vychází jediná rovnice :

  1. Zbavit se veškeré nadbytečné zátěže (majetkové, vztahové, smluvní, dluhové ...)
  2. Nabýt praktických dovedností a udržet si kondici zdravého těla
  3. Mít prostředky a být vybaven pro cestování - únik
  4. Mít dost volné životní síly a dovedností k obraně svého života a životů svých blízkých

     I když jistě v dalších letech něco změním a něco doplním - budu se v této rubrice věnovat všemu, co jsem výše popsal. Svůj web si píšu víc sám pro sebe, než pro veřejnost, srovnávám si tak myšlenky v hlavě. Ale budu rád, když tím někomu pomohu, nebo někoho k něčemu inspiruji :-)