Jak přežít


       Zhroucení systému (společenského, sociálního, zdravotního, informativního, dodavatelského ....) je něco, co se nám ještě tak před dvěma roky zdálo jako výmysl pomatených lidí, co si za domem kopou v zemi bunkry pro přežití a hromadí doma jídlo a střelivo na dvacet let apokalypsy. Dnes, s každým dalším dnem stále se horšící pandemie a doprovodných následků, už nám to tak úplně jako nesmysl nepřipadá.

       Život kolem nás se může zhroutit úplně, nebo se může znatelně a na delší dobu zkomplikovat. To druhé je pravděpodobnější, to první nemůžeme úplně vyloučit. Takže se trochu a rozumně připravit, je docela aktuálně na seznamu priorit.

 1. Od začátku roku 2021 si už musíme všichni připustit, že bychom nemuseli automaticky dostat okamžitou zdravotní péči - když bude zdravotní systém v ČR přetížen, nebo vyčerpán. Tím se také nedostaneme ani k lékům, ani k okamžité první pomoci, nebo operační péči. Dostat najednou infarkt může být konečná, budete-li muset čekat půl dne na záchranku, která nakonec ani nepřijede.
 2. V obchodech rostou neustále ceny potravin a už dnes se může stát, že nekoupíte běžné čerstvé potraviny (ovoce, zeleninu, maso, pečivo, mléko). V další fázi už nekoupíte mnohé z trvanlivých potravin, nebo se stane, že i základní potraviny budou stát vícenásobky současných cen (a to pokud vůbec budou k dostání). To stejné platí o základních hygienických potřebách a dalších věcech, které stále bereme za samozřejmě dostupné - třeba i pitná voda.
 3. Mohou nastávat výpadky energií do vašich bytů a domů - elektřina, teplo, voda, plyn. Tyto výpadky se mohou opakovat, prodlužovat, nastávat častěji, být i několik dnů - v nejhorším případě mohou nastat výpadky dlouhodobé - a nakonec trvale.
 4. Pokud by vypadl, nebo zcela zkolaboval internet a počítačové sítě jako také, tak jsme rázem ve středověku. Vaše bankovní konta jsou smazána, neexistujete, vaše smlouvy jsou cárem papíru, lékař o vás nic neví, od státu vám už nic nepřijde, nic nefunguje, včetně zpravodajství.
 5. S nárůstem dalších komplikací v systému, růstem cen všeho základního a také nezaměstnanosti (ruku v ruce s růstem počtu lidí v důchodovém věku) poroste i lidská agresivita, bezohlednost a kriminalita - jak organizovaná, tak pouliční.

Co se bude dít v situaci silného zhoršení státem poskytovaných služeb a garancí :

 1. Sníží se kvalita státem poskytované zdravotní péče a některé služby, procedury, léky a pod .... nebudou dostupné.
 2. Sníží se státem garantované důchody a nejrůznější sociální příspěvky, některé zaniknou nadobro a bez náhrady.
 3. Stoupne cena potravin a základních životních potřeb a služeb.
 4. Bude omezena a nebude dobře fungovat veřejná doprava.
 5. Zvýší se nezaměstnanost propouštěním lidí z oblastí, jako je kultura, nedstandardní služby, turistika, gastronomie.
 6. Platí zásada, že si v nouzi, nebo krizi člověk dokáže odepřít téměř vše, kromě jídla a potřeb pro vlastní děti. Takže nepůjde do divadla, nepojede na dovolenou, do solária, bude si doma vařit, nechá se doma ostříhat a pod ...
 7. Lidi si začnou (pokud už dávno nezačali) tvořit doma rezervní zásoby - jídla, léků, hygienických potřeb, užitného oblečení, nářadí .... ale také potřeb pro domácí pěstování plodin, zemina, truhlíky, osivo, hnojiva do bytů, na zahrady, malá políčka a pod .... Kdo má prostor a podmínky, pěstuje si vlastní králíky, drůbež, prase, ovce .... či krávu.
 8. Přijde možná situace, že bochník chleba, nebo platíčko acylpyrinu bude cennější, než zlatý prsten po babičce .....
 9. Nastane situace, kdy vás někdo i za bílého dne na ulici okrade o nákup, o boty, bundu - a budete rádi, že to vůbec přežijete. Lidi začnou nosit zbraně a vycházet ven jen za nejnutnějšími záležitostmi.
 10. Netvrdší valutou ulice se stane alkohol, tabák, drogy, jídlo, léky, káva ....

Co se bude dít v situaci náhlého totálního kolapsu systému (Blackout) ?

 1. Asi nepravděpodobnější současnou variantou totálního kolapsu systému je náhlá a rychlá mutace koronaviru Covid-19 na silně smrtícího zabijáka. Tím se do několika dnů, až týdnů zhroutí nejprve zdravotní systém, pak doprava a zásobování, většina sociálních služeb. Některé zboží se stane nedostupné. Stát napře všechny své síly do udržení energetické infrastruktury, aby byla elektřina, teplo, plyn a byly informace (rádio, televize, internet). V ostatním si bude muset každý pomoci sám. Armáda a policie bude chránit stát, nikoli jednotlivce.
 2. Pokud pomineme tak oblíbená "prepperská" témata, jako drtivý dopad meteoritu, výbuch supersopky, nukleární válka a pod .... (silně nepravděpodobné, ale ne vyloučené), tak je asi největším strašákem dnešní doby, ktrého jsme si paradoxně vytvořili my všichni, totální pád elektronických systémů, internetem počínaje a bankovnictvím a dalšími státními službami konče. Představte si, že se jednoho rána probudíte .... a : nepůjde elektřina, rádio bude tiché, telefony nebudou mít signál, notebook se nepřipojí na nic, protože internet přestane existovat. Možná důsledek extrémně silné sluneční erupce, možná teroristického činu, možná důsledek něčeho úplně jiného. V jediném okamžiku si uvědomíte, že vaše bankovní konta a úspory jsou jednou provždy v háji, že se nemáte jak spojit s nejbližšími, s příbuznými, s kolegy ... že nemáte za co koupit (a ani kde to koupit) cokoli z toho, co nemáte doma, že se nic nedozvíte, asi se ani nikam jednoduše nedostanete, že vaše sociální, zdravotní a jakékoli jiné elektronické záznamy jsou pryč - a že si doma neuvaříte ani kafe, pokud nemáte vařič na plynovou lahev, nebo na dřevo a pod ... A velice rychle vám dojde, že to je jen začátek obrovského průšvihu.


Co se bude dít dál?

 1. Městská centra se stanou neobyvatelná a nebezpečná. Nejprve totiž poroste v lidech bezradnost, vzápětí strach a panika. S tím začnou rychle padat civilizační bloky v chování a převládne pud přežít za každou cenu. První, co přijde, bude rabování supermarketů a obchodů - jídlo, léky, zbraně, oblečení. Na ulicích zůstanou první mrtví a nikdo je nebude odklízet.
 2. Začnou se vytvářet skupiny agresivních lidí (kriminálníci, pouliční gangy, násilníci). Začnou napadat, okrádat a asi i zabíjet lidi na ulicích, v domech a bytech. Pravděpodobně mezi nimi vzniknou i ozbrojené střety a války o území.
 3. Pokud chcete přežít, ihned zapomeňte, že se někdo bude starat o vás a napravovat křivdy, které se vám dějí. Pokud budete mít toto v hlavě, velmi brzy zemřete.
 4. Pokud to jde a máte kam, do dvou až tří dnů nejpozději utečte z města - k příbuzným na vesnici, na dobře stavěnou a zásobenou chatu, chalupu .... Pokud máte auto/auta, naložte je rychle krizovými zásobami a jeďte.
 5. Pokud to nejde (nemáte kam, nemáte jak, máte u sebe lidi neschopné útěku - staré rodiče, nemocné příbuzné, příliš malé děti a pod ...) musíte se schovat doma, nijak na sebe neupozorňovat a vydržet. Pokud máte zásoby, fajn, ale opět - jak na sebe upozorníte rozsvícenými okny, kouřem z komína, vůní vařeného jídla, pokuřováním cigarety na balkoně a pod .... je v podstatě jisté, že vás najdou, vyrabují a zabijí.
 6. V čím zastavěnější oblasti jste, tím pravděpodobnějšími budou požáry, výbuchy plynu a hnijící mrtvoly na ulicích a v bytech. Pravděpodobně brzy přestane z kohoutků téct voda, nepůjde elektřina a v zimě nebude dodávka tepla do ústředních topení.

       V tomto okamžiku si můžeme začít vymýšlet nejrůznější varianty apokalyptických situací a vizí, ale to není účel této rubriky. Přijměme jako docela pravděpodobný fakt, že se prostě už teď a v přicházejícím budoucnu vyplatí uvažovat soběstačně a jako člověk, který se bude muset začít opět starat sám o sebe - o své vlastní zdraví, život, potravu, bydlení a příjmy. Budeme se tedy zabývat domácím vybavením, vařením, sebeobranou, užitečnými dovednostmi a zásobami, výrobou věcí každodenního použití, domácího pěstování jedných plodin a léčivých bylin a pod...

Jak přežít - evakuaci

najednou musíte ihned opustit byt/dům

Blíží se povodeň, u sousedů hoří, vybuchla blízká chemička, dělnící na ulici vykopali nevybuchlou leteckou bombu ... a vám buší na dveře policisté, nebo hasiči, že musíte ihned s nimi opustit byt/dům - je okamžitá evakuace. Jak se na ní připravit?

Jak přežít - pobyt v terénu

Jste ztraceni, zranění ... v lesích, na horách ...

I v dnešní moderní době se vám může stát, že se při výletu, nebo turistické tůře ztratíte, zraníte a budete muset vydržet i několik dnů, než přijde pomoc. Jak se připravit a jak přežít.

Jak přežít - fyzické nároky na tělo

Musíte utéci, bráníte se agresi, jste neobratní

V krizových situacích je někdy schopnost ujít s evakuačním batohem pár kilometrů neschůdným terénem, nebo ubránit se lidem, kteří vám chtějí vzít vše, co máte, tím nejdůležitějším, co vám zachrání život. Jak na to - v jakémkoli věku?

Jak přežít přírodní katastrofy

požár, povodeň, vichřice, vedra, zimu ....

Už i v podmínkách dříve stabilního počasí České republiky se každou chvíli setkáváme s extrémními projevy počasí a přírody - sucha, požáry, bouře, povodně, extrémní horka, či nárazy zimy ....

Jak přežít - malé podnikání

Udržíte hospodu, penzion, kadeřnictví?

Jsou rady a návody, jak nezkrachovat, když vám například pandemie zavře na hodně měsíců zdroj vaší obživy - hotel, dílnu, restauraci, studio a pod .... přemýšlet jde totiž hlavně dopředu, naříkat, když už jste po krk v dluzích a bankrotu, už nemá smysl.

Jak přežít - kolaps energetiky a internetu

Všichni se toho neustále bojíme a nikdo na to není připravený

Den, kdy vstanete a zjistíte, že zkolabovaly internet a informační sítě, je den, kdy možná přijdete ve zlomku sekundy o celý svůj život, práci, majetek a identitu. Co budete dělat potom? A co můžete udělat předtím?