Jak přežít - vězení


      V dnešní době je tak snadné přijít k trestu odnětí svobody na nějaké ty měsíce a roky, že se nelze divit tomu, když česká vězení praskají ve švech - zvláště, když prezident země prohlásí, že cestou ven není zjednodušení zákonů a napravení pokřiveného systému, ve kterém se většinou už nevyznají ani zkušení právníci a soudci - ale stavba dalších vězení pro další  vězně i vězeňské dozorce. No, asi na to z daní pracujících a slušných lidí máme ..... vydržovat v tak malé zemi desítky tisíc vězňů a vězeňských dozorců a pracovníků ....

      Je jasné, že většina osazenstva českých věznic tam i patří - zloději, drogoví dealeři, podvodníci, násilníci, rváči - i vrazi. Specialitou české justice je obrovské množství zavřených neplatičů alimentů. Moc nerozumím tomu, jak v jejich případě někomu pomůže vězení - ani dítě, ani matka, ani otec ve složité situaci, ani stát tím nic nezíská, všichni jen ztratí. Kdyby stát vytvořil podmínky pro povinnou práci otce, co je z nějakého důvodu neschopen platit výživné a za tuto práci by plat rovnou posílal na konto matky - prospělo by to naprosto všem zúčastněným. Ale to já nevyřeším ....

     Pojďme si spíš popsat, co se děje, když jste do vězení soudem odsouzeni - co to znamená, co přijde a jak to bude vše vypadat. Třeba následující informace zastaví pár lidí před zločiny "z blbosti", "z neznalosti", nebo "z nudy" a pomůžou i těm, kteří prostě ve snaze řešit zoufalé životní situace spadli až po uši - třeba do dluhů, daňových problémů, problémů s alkoholem a pod ... věřte, není jich vůbec málo!
      
Začátek je obvykle takový : něco se stalo, buď jste to chtěli a připravovali a provedli, nebo vám prostě něco nevyšlo, či selhalo - takže jste naplnili skutkovou podstatu trestného činu podle trestního zákona ČR - prošli jste vyšetřováním Policie ČR, obviněním státním prokurátorem, soudem první instance a jeho rozsudkem, případně odvoláním a soudem druhé instance, který také vynesl rozsudek o "nepodmíněném odnětí svobody na .... měsíců, či let" a tento rozsudek právě nabyl platnost. Pokud jste celý tento proces strávili ve vazbě, už máte část trestu za sebou a víte, jak to ve vězeňství "běží a leží". Pokud jste ale dosud vším prošli "na svobodě", váš boj právě skončil vaší prohrou a začíná trest. Povíme si, co vás čeká.

Nástupní kolečko

první dny jsou nejhorší, je třeba to přežít

Jakmile se za vámi zavře brána věznice a vy jste v rukou vězeňské stráže, ztrácíte mnoho ze svých zdánlivě nezcizitelných osobních práv. Připravte se na to, nechte běžet události, stejně je nijak neovlivníte, jakýmkoli konfliktem si jen vše zhoršíte. Vydržte první měsíc - povíme si jak. Pak už bude lépe.