Jak přežít, jak si poradit - Survival

Krize a nouzové situace přicházejí náhle, většinou jejich vznik neovlivníte a nezávisí na vás (požáry, povodně, epidemie, výpadky proudu, zranění, ztráta orientace v terénu, útěk před nebezpečím, .... jde o relativně krátkodobé přežití situace, ve které vám může jít jak o zdraví, tak i o život, než se vše vrátí "do normálu".


      Co je vlastně situace "survivalu"? Co nám hrozí, když máme něco "přežít"? Kupodivu situace, kdy něco musíme "přežít", jsou docela časté a každý z nás v nich už určitě někdy byl.

      Jsou situace, které vás spíše omezují a vadí vám, jako když kvůli prasklému potrubí neteče doma týden pitná voda, nebo kdy vichřice poničí sloupy elektrického vedení a vy jste dva-tři dny bez proudu. Horší situace nastane, když jste třeba v zahraničí a někdo vám ukradne vše, co máte, včetně dokladů, kreditek, hotovosti, oblečení, nebo léků. Můžete se ztratit v neznámém prostředí na adrenalinovém výletu, nebo se zranit v horách - kde pak čekáte na pomoc.

     Krizové situace nastávají, když v bytě pod vámi začne ve tři ráno hořet a hasiči vás rozespalé evakuují na ulici. Jste v pyžamu a pantoflích, vše, co potřebujete, leží doma a ničí to plameny požáru, nebo proudy vody. Můžete být také vyplaveni povodněmi, místo, kde bydlíte, se může stát centrem epidemie nakažlivé choroby ....

     Situace přežití jsou o tom, že jste najednou v krizi a zda jste se na takovou možnost připravili a zda si víte rady, co dělat, jak minimalizovat následky a jak tuto náhlou krizi přežít.

      Jsou rady obecně známé, jako mít doma evakuační zavazadlo (ty rady skoro nikdo nedodržuje a pak lidé vyděšeně v noci pláčí rozespalí před hořícím domem), jsou rady specialistů z krizových center, kteří se touto problematikou zabývají profesně.

      První a základní rada všech profesionálů je tato - nikdy se v krizové situaci nespoléhejte na stát a záchranné složky, že vám zachrání více, než bezprostředně váš život, nebo při zranění vás odvezou do nemocnice. Vše ostatní je jen na vás. Co budete dělat dál, zda máte peníze stranou, kopie dokladů a pojistných smluv, kde budete další noc přespávat, že vám shořel počítač se všemi daty a smlouvami vaší klientely ... to už nikoho jiného než vás zajímat nebude. Zkuste se připravit na přežití krizových situací tak, abyste většině situací předešli a většinu následků zcela minimalizovali. Jde to.

Zásoby pro krátkodobé krize

co mít doma, kdyby se stalo ....

Kdo zažil, že mu v moderní domácnosti nešel v důsledku nějaké přírodní kalamity, havárie, či technického selhání několik hodin až dnů elektrický proud, poznal, co vše má doma na elektřinu a jak si bez ní v podstatě neporadí ani s nejběžnější činnosti, jako je uvaření si jídla, či jen kávy, zjištění v televizi, jaké jsou zprávy, nabití si mobilního telefonu, zapnutí počítače, provoz ledničky, obyčejných domácích světel.  Když je výpadek dodávky vody, najednou nemá městský bytový člověk nejen co pít, ale i z čeho vařit, v čem vyprat, v čem se osprchovat ... dokonce namá ani čím spláchnout na WC. Jste připraveni na takovéto výpadky, které se dějí i v naší zemi dnes a denně?

Jak přežít v přírodním terénu

ztratili jsme se, zranili jsme se, přistihla nás silná bouřka, skrýváme se ....

To, co jinde nazýváme moderně "outdoor", či "bushcraft" a po staru "tramping", "zálesáctví", či úplně obyčejně "toulání se přírodou", jsou činnosti, které děláme vědomě, pro radost, jsme na ně připraveni a vybaveni. Krizové situace survivalu mohou být podobné, ale většinou nic ze svého "vybavení do lesa" u sebe nemáme, nebo jen velmi málo z toho, na co jsme zvyklí.

Krize a přežití na cestách

okradení, ztráty, nemoci, komplikace ...

......

Doporučená a zajímavá videa s tématikou sebeobrany a survivalu z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :