Jak pěstovat a zpracovat bylinky

Petra Rubášová - nakladatelství C Press Brno 2017  -  Albatros média a.s.


      Bylinářství má tisíciletou tradici. Bylináři byli váženými osobami nejen na venkově, kde suplovali roli lékařů, ale i na panských a královských dvorech. Bylinář byl znalec, uznávaný oborník a o účinnosti bylin na zdraví lidstvo nemělo pochyb. Vzhledem k tomu, že byliny bývaly v podstatě jediným dotupným lékem a povědomí o jejich účincích se šířilo různými sociálními skupinami a předávalo dál v rodinách, téměř každý znal byliny ve svém okolí o dovedl je využívat. Dnes se přednostně k léčbě užívají průmyslové léky a jsou zřejmé i snahy nejen ze stran nadnárodních farmaceutických firem, ale bohužel i národních vlád odsunout povědomí občanů o prospěšnosti bylin na okraj zájmu a nepodporovat samosběr bylin a domácí zpracování.

     Přestože byliny nemají většinou tak rychlou účinnost, jako některé moderní léky a nemohou rozhodně nahradit urgentní medicínu, mohou být dobrým a přínosným doplňkem léčby, zvláště u chronických onemocnění a v rekonvalescenci. V případě lehkých potíží (například nadýmání, nespavost, trávicí potíže, mírně zvýšený, nebo mírně nižší krevní tlak, únava ...) mohou být rozumnou alternativou k průmyslovým lékům, mohou svým účinkem podpořit léčbu, či umožnit snížení dávky užívaných průmyslových léků. Dříve se říkávalo : "Není bylina, aby na něco nebyla".

.........................................

      Příručka pro pěstitele, bylináře i kuchaře. Vše, co potřebujete vědět o bylinách a jejich zpracování. Zahradních i volně rostoucích. Jejich popisy, léčivé, či chuťové vlastnosti, požadavky potřebné k růstu. Kdo chce mít své vlastní bylinky po ruce a má balkon, zahrádku, či alespoň vhodné místo v bytě, pak se zde dozví jak a v čem je pěstovat.

Nakladatelství CPress Brno 2017

Albatros média a.s.

www.albatrosmedia.cz