Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou, Janov nad Nisou, Malá Skála ....


Horní Maxov (německy Ober Maxdorf) je vesnice, část města Lučany nad Nisou v okrese Jablonec nad Nisou. Nachází se asi 2 km severozápadně od Lučan nad Nisou. Je zde evidováno 157 adres. Trvale zde žije 138 obyvatel. Leží mezi Maxovským hřebenem a kopci Bramberk (787 m n. m.) a Krásný (797 m n. m.). Nejvyšším bodem Horního Maxova je vrch Slovanka (820 m n. m.), který je součástí Maxovského hřebene. Horní Maxov je také název katastrálního území o rozloze 2,64 km².

     Osada Splzov se nachází v okrese Jablonec nad Nisou, kraj Liberecký. Je součástí města Železný Brod. V osadě je evidováno 41 adres. Je v malebném údolí řeky Jizery mezi městem Železný Brod a vesnící Malá Skála. Leží na frekventované hlavní silnici I/10 (E65, Praha-Harrachov).

Obec Malá Skála (německy Kleinskal) se nachází v okrese Jablonec nad Nisou, kraj Liberecký. Žije zde přibližně 1100 obyvatel. První zmínky o Malé Skále pocházejí z roku 1422, avšak její jižní část vznikla jako samostatná ves Vranové již koncem 14. století, kdy spolu s okolními osadami náležely k dominikánskému klášteru v Turnově. Podle ní se jmenuje také skalní hrad Vranov, často nazývaný též Skály nad Jizerou, který vyrostl na pískovcovém útesu nad pravým břehem řeky okolo roku 1425, tedy rok po zničení turnovského kláštera husity.

     Obec Janov nad Nisou se nachází v okrese Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji, něco přes 5 km severně od Jablonce nad Nisou. Žije zde přibližně 1400 obyvatel.

      První písemná zmínka o obci se objevuje roku 1645 v liberecké matrice. Jako první se zde prý usadil kolem roku 1630 uprchlý rekrut Johan Wolfganf Reckziegel. Lidé z okolí mu přezdívali Jan z hor - Hans vom Berge. Z toho vznikl název Honsberg, později Johannesberg.

    V Janově nad Nisou stejně jako v celém Jablonecku se lidé živili broušením skleněných perel, knoflíků, později i vyráběli textil. První brusírna vznikla roku 1750, na počátku 20. století jich bylo již 40, navíc zde bylo provozováno 47 mačkáren skla.

     Dne 19. června 1909 byl Janov nad Nisou povýšen na městys, roku 1922 na město. V této době byl Janov na vrcholu rozkvětu. Žilo zde 3200 obyvatel, měl všechny náležitosti moderního města první republiky a byl spojen s Libercem tramvajovou linkou. V červenci roku 1927 byla započata stavba radnice, dokončena byla o dva roky později. Stavba byla prodloužena i díky zřícení radniční věže v listopadu 1927.
       Nyní v Janově funguje poslední brusírna na Velkém Semerinku a sklárna poblíž centra Janova. V Hraničné se těží žulové bloky.