Já Tonya

(I, Tonya), režie Craig Gillespi, distribuc Bontonfilm a.s., premiéra v českých kinech 1. března 2018


Režie: Craig Gillespie

Hrají: Margot Robbie, Allison Janney, Sebastian Stan

      Černočerná komedie "Já, Tonya" přináší divoký a stěží uvěřitelný příběh, který by vydal hned na několik životů. Vzestup z ničeho až na vrchol, touhu, vášeň, pád na samotné dno a jeden z největších skandálů sportovní historie. Tonya Harding patřila svého času mezi nejlepší krasobruslařky světa, všichni si ji ale budou navždy pamatovat ve spojení s šokujícím útokem na její soupeřku Nancy Kerrigan. V hlavní roli provokativní a kontroverzní Tonyi exceluje Margot Robbie, která zazářila jako blonďatá sexy manželka Vlka z Wall Street a jako komiksová Harley Quinn v Sebevražedném oddílu.

    Stejně fenomenální je ve filmu Allison Janney, která za svou roli získala Zlatý Glóbus pro Nejlepší herečku ve vedlejší roli.

     Film "Já, Tonya" nabízí komedii i drama a jeho hlavní hrdinku, s veškerou její dravostí a nezkrocenými emocemi, prostě nelze nemilovat. Výbušná, konfliktní a impulzivní Tonya Harding měla do běžné představy cukrkandlové mrkací panenky a princezničky tančící na ledě hodně daleko. Vztyčený prostředníček místo pukrlete, cigáro místo iontového nápoje, vyceněné tesáky místo líbezného úsměvu. Asi víc zvíře, než kráska. Přesto se z naprosté nicoty zapomenutého amerického maloměsta vypracovala na krasobruslařskou šampionku, jako první Američanka skočila trojitého Axela a uměla diváky i americkou komentátorskou obdobu Petra Vichnara přivést do extáze. V zádech ale měla šílenou a drsnou matku (Allison Janney), učebnicového původce všech možných neuróz, psychóz a hromady dalších poruch osobnosti. Tonyina vlastní nespoutanost, její okolí i život opravdový holky z vidlákova nakonec nad zářivými sportovními flitry zvítězili. Tonya Harding proto vešla do historie díky spojení s brutálním útokem na její olympijskou soupeřku Nancy Kerrigan. Organizovala ho sama, věděla o něm nebo se jen stala obětí následné štvanice? Útok byl nedomyšlený, ještě hůře provedený a stal se naprostou senzací.

      "Já, Tonya" je i přes lehce děsivé téma a neuvěřitelný životní příběh především zábavná nekorektní podívaná plná temperamentu, černého humoru, skvělých postav, odpíchnutých skoků a retrokostýmů z přelomu 80. a 90. let. Snímek provází bezpočet filmových cen a nominací, včetně Zlatého Glóbu pro Allison Janney a dalších dvou nominací Zlatý Glóbus pro Nejlepší film v žánru komedie nebo muzikál a Nejlepší herečku v hlavní roli (Margot Robbie.

Příběh, kreslený ranami, bitím, ocelovou vůlí, sprostými nadávkami a ledem pod nabroušenou bruslí dívky, které byla vším jiným, jen ne vzorem dokonalé Američanky - pro některé. Pro jiné je dosud vzorem vzoru, osobitosti a touhy ukázat světu, že ji nikdo nezlomí. Zda tak nakonec dokázala, nebo ne, ať divák rozhodne sám. Film vám dovolí nadhlédnout pod pokličku života, který by se podobně mohl odehrávat ne tisíce kilometrů daleko, ale i sousedním bytě bezejmenného paneláku anonymního českého města .... Tohle stojí za to vidět. Fakt stojí ....

                                                                                     Jaroslav Polák, ředitel NET-TV Mozaika EU

     Natočený na základě neuvěřitelných, ale přesto skutečných událostí, JÁ, TONYA je temně laděný komediální příběh americké krasobruslařky Tonyi Harding a jednoho z nejsenzačnějších skandálů sportovní historie. Přestože se Harding stala vůbec první Američankou, která dokázala skočit v závodě trojitého axela, její odkaz zůstal navždy spojen s neslavným, špatně promyšleným, a ještě hůře provedeným útokem na olympijskou soupeřku Nancy Kerrigan.

     JÁ, TONYA režiséra Craiga Gillespieho přináší absurdní, drzé a nemilosrdné vyobrazení života a kariéry Tonyi Harding se všemi dosud neznámými i nechvalně proslulými okamžiky slávy. Film zdobí úchvatná proměna Margot Robbie v ohnivou Tonyu a mistrovský výkon Allison Janney v roli její neúprosné matky LaVony.

Distribuce : Bontonfilm, Na Poříčí 1047/26, 110 00 Praha 1

https://www.bontonfilm.cz