Internet, kyberútoky, kyberšikana, ochrana

Texty i rubriky na této stránce právě v tuto chvíli připravujeme, děkujeme za krátkodobou trpělivost.


     Připojujeme se svým počítačem, tabletem, mobilem a další elektronikou k internetu a k sociálním sítím. Dnes už tak často, že se většinou už ani neodpojujeme. Být "on-line" je už stardardní rutinou, zcela každodenní záležitostí jak soukromého/osobního života, tak naší práce, studia, financí, umělecké tvorby, vědeckých výsledků. Malé děti a jejich rodiče dnes k většině komunikace se školou používají internet. Strávíme mnohonásobně víc času s "přáteli" na sociálních sítích, než s PŘÁTELI v reálném životě. Na sociálních sítích sdílíme názory, myšlenky, fotografie, videa, pocity, situace a události, které bychom se styděli, nebo se báli je někomu říkat z očí do očí, nebo ukazovat ve třídě, v práci, či rodičům.

Proč?

      Nejprve je třeba přijmout prostý fakt, že to tak opravdu je a nikdo s tím nic moc nenadělá. Jsme civilizace se závislostí na celosvětové informační síti a jsme k ní přichyceni tolika aspekty svého života, že už si ani neumíme představit, jak ještě nedávno, jen předchozí generace, dokázaly vůbec bez internetu existovat. Ale čas už nikdo nevrátí. Internet poskytuje dříve jen snové a zcela nedosažitelné, přesto dnes běžné možnosti okamžitého přístupu k informacím z celého světa, k lidem celého světa, k událostem v obraze, zvuku, fotografii a výpovědích reálných svědků on-line ... tedy ihned. Teď, ihned, možná s nepostřehnutelným několikasekundovým zpožděním k nám přijde zpráva o dění v Austrálii, či Indii. Teď hned mohu přes mobil volat a vidět přitom své přátele, nebo rodinu v Americe, Číně, nebo Africe. Cokoli potřebuji zjistit, to si "vygooogluji". Jakékoli spojení (autobus/vlak/letadlo/tramvaj/loď) najdu na internetu během několika vteřin, maximálně minut. Po internetu si mohu prohlédnout zboží, objednat, dokonce i rovnou zaplatit - a to cokoli odkudkoli. Najednou, i když jsem jinak ostýchavý a zakřiknutý člověk, nemotorné dítě, fyzicky postižený, trvale nemocný, či prostě jen už starý, mohu mít kolem sebe tisíce "přátel" z celého světa na Facebooku, Instagramu, Twitteru a dalších sítích a kdykoli, dnem i nocí, 24 hodin denně se s nimi bavit, sdílet jejich životy, nálady, myšlenky, zážitky, radosti i starosti. Mohu vidět na stovkách fotografií a videí jejich život a soukromí až do takové míry, že už to leckde balancuje na hranici zákona. Od takového sladkého "lákadla" už dnes nikoho neodtrhnete. Je tedy třeba se s ním raději důkladně seznámit, protože jen tak může sloužit internet vám - druhá varianta je, že si on zotročí vás až natolik, že se stanete zoufalou obětí s přáním spáchat sebevraždu.


Co tedy dělat od úplného začátku? Co dělá obyčejný člověk a co udělá "Bodyguard"?

      Bodyguard (tedy pro nás člověk, který je sám sobě osobním ochráncem) se sice asi jako každý jiný obklopí dostupnou ochranou zvenčí, ale rozhodně se na ní slepě nespoléhá. Většině běžných lidí stačí nainstalovat do počítače nějaký volně stažitelný Antivir, vyhýbat se podezřelým "porno" stránkám a nekupovat nic od neodbytných pochybných prodejců, případně neskočit na špek tuniskému milionáři, který vám chce převést za "poplatek" své africké dědictví - a nic nemilého je patrně nepotká. Ano, většinu lidí během jejich života moc extrémního nebezpečí nepotká. Není to ale ani tak jejich zásluha, jako spíš hodně slepá štěstěna. Na kterou se bodyguard nikdy ani na vteřinu nespolehne. Pak je to také o vaší aktivitě, na kterou by se dalo nasadit přísloví "Nic nezkazí jen ten, kdo nic nedělá".

      Především - první zásada v "Bodyguard Koncept" - co nechceme, aby se stalo terčem útoku, z toho terč prostě neděláme. Je to nejen nejjednodušší,  je to také úplně zdarma - a je to jediná - SKUTEČNĚ A OPRAVDU JEDINÁ - stoprocentně fungující ochrana. Nebraňte a nechraňte to, na co jste citliví a co vás může ponížit, zranit, nebo ochudit - prostě to na internetu nevystavujte a neuchovávete to tam, kde se k tomu může někdo cizí po internetu dostat.

      V dalších rubrikách této sekce si podrobně vysvětlíme, jak chránit svá data a údaje, když už je v počítačích, mobilech a pod ... mít musíme - ale první otázka je skutečně jednoduchá - opravdu to musíme na těchto místech mít? Je to fakt nutné?

      Citlivá hesla - osobní, rodinné a pracovní údaje - osobní, rodinné a soukromé fotografie a videa, cestovní itineráře, pracovní rozpisy a plány, databáze kontaktů, adres, telefonů - to je jen ukázka toho, co si mnozí lidé na svých počítačích a mobilech vůbec nechrání, nehlídají a nedochází jim, jak by se ztráta těchto údajů a materiálů mohla negativně projevit v jejich životě - dokud k tomu skutečně nedojde.

     Firewally, šifrování, zamykací obrazovky, otisky prstů, hesla, dvoufázová hesla .... ne že by tyto metody nefungovaly, ale nikdy nefungují stoprocentně a většinou selže prostý lidský faktor - vy. Neexistuje člověk, který by byl 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu a 52 týdnů v roce plně soustředěný a pozorný ke všemu, co právě dělá. To už by nebyl člověk, ale robot. A to nejsme. Selháváme daleko častěji, než si vůbec dokážeme přiznat a připustit. Takže to, co nechcete, aby viděl a našel, nebo zneužil někdo jiný, nenechávejte volně ve svém počítači, tabletu, mobilu, fotoaparátu, videokameře ... a rozhodně to nesdílejte na internet a na sociální sítě, i kdyby vám kdokoli a cokoli tisíckrát slibovalo, že se k tomu kromě vás nikdo nedostane a že to nikdo jiný neuvidí!

    Nevěřte a nespoléhejte se. Internet je plný možností, jak něco někam uložit, sdílet a poslat - a jak to uděláte, už se to nikdy nedá bezpečně vzít zpět, už je to prostě venku. Sdílejte i v neveřejných sekcích sociálních sítí jen to, co byste - slovy jednoho českého experta na kyberšikanu - "klidně vystavili i na školní nástěnku, nebo veřejně vylepili na zastávku autobusu". Přibližně něco podobného se s vašimi materiály totiž většinou stane.

 1. Nikdy nedávejte na internet své choulostivé fotografie a videa.
 2. Nikdy nehaňte a nepomlouvejte v internetových diskuzích někoho, s kým se běžně potkáváte.
 3. Nikdy neprozrazujte veřejně, kdy nebudete doma (pozvánka pro bytové lupiče), nebo kde se budete pohybovat sami (hlavně děti, mladé dívky a pod ...).
 4. Nechlubte se veřejně cenným majetkem, který máte, jen k sobě lákáte zloděje.
 5. V počítači nemějte volně dostupné složky s nenahraditelnými údaji, databázemi a materiály
 6. Vše, co je opravdu choulostivé a nenahraditelné, uchovávejte na externím harddisku, flešce, nebo kvalitní SD kartě a připojujte do počítače jen tehdy, když s ním pracujete a máte vše "pod kontrolou".
 7. Zálohujte, zálohujte a zálohujte - ale na bezpečná externí úložiště.
 8. Kdykoli - opravdu kdykoli a vždy v ten nejnevhodnější okamžik se vám může počítat zablokovat, přestat fungovat a někdy jeho oprava znamená i přemazání celého obsahu - jinými slovy vše, co jste tam měli, nenávratně zmizí.
 9. Vše platí i pro mobily, tablety, stolní počítače i notebooky a pod ....
 10. Při přihlašování na své účty přes počítače a mobily kamarádů, nebo cizí počítače vždy zkontrolujte vymazání svých hesel i celé historie prohlížení.
 11. Občas z preventivních důvodů - změňte všechna svá přihlašovací hesla.
 12. Pokud po vás nějaká stránka chce pro registraci a přihlášení vaše citlivé údaje, nikdy je neposkytujte slepě - vždy si vše raději dvakrát a důkladně ověřte - solidní firmy a stránky po vás opravdu citlivé údaje nikdy nevyžadují.
 13. Nepůjčujte své počítače, notebooky, tablety, mobily, fotoaparáty a videokamery cizím lidem, ale ani kamarádům a lidem, které znáte - většinou vám vše i nejlepší kamarádi a kamrádky jen z čisté zvědavosti vše prohledají a pokud najdou něco, co nemá nikdo vidět, nikdi si nemůžete být jisti, že to "nepošlou dál", nebo jinak nezneužijí.
 14. Nepůjčujte fotoaparáty nebo videokamery se svými použitými paměťovými kartami, nebo je nejprve pečlivě (nikoli jen vymažte) přehrajte jiným, zcela nezávadným obsahem, i kdyby jste měli na kartu hodinu nahrávat svou bílou zeď doma (a pozor i na zvukové nahrávky).

      Chovejte se ke svým citlivým údajům úplně stejně, jako se profesionální bodyguard chová ke svým klientům - udělejte preventivně vše proto, aby se vaše data, hesla a materiály vůbec nedostaly do situace ohrožení, ale byly v bezpečí úplně mimo hru - mimo dosah útočníků. Prát se pak o ně na veřejném internetu, čelit ostudě, vydírání, nebo i zákonu - to už je pak na všechno pozdě.

.......

.......

.......