Individuální útěk - skrývání se

Texty a návody na této stránce jsou v přípravě, stejně jako videa, která budeme natáčet průběžně od ledna 2019.

       V rámci technik Survivalu jde o to přečkat náhlou krizi, náhlou situaci ohrožení, nebezpečí, přírodní katastrofy. Pár hodin, pár dnů, nanejvýš týdnů, než se začne vše vracet zpět do fungujícího stavu. V této rubrice se budeme věnovat videím a návodům o tom, co dělat na útěku a při skrývání se, poranění, nebo jen prostém pobytu v lesích. Důvodů, proč utíkat do lesů, je více a jsou stejně tak různé a individuální, jako situace nebezpečí, které vám hrozí. Možná se blíží k vašemu domu povodeň, možná požár, možná vypukly pouliční nepokoje, střety, demonstrace a rabování .... Možná nepovažujete za lepší volbu svěřit se slepě do rukou státu a nechat se hromadě evakuovat někam, kde budete jen bezmocně s tisícovkami ostatních čekat. Možná jste byli na vaší tůře, expedici, či dovolené přepadeni a unikli jste do lesa, možná v lese bloudíte a ztratili jste orientaci - blíží se bouřka, déšť, nebo se rychle stmívá. Možná utíkáte z domova před tyranem, který vás ponižuje, bije a týrá ... To co se dnes zdá jako naprosto nepravděpodobné až pro mnohé úsměvné, se za pár krátkých let může stát přítomnou realitou. Nikdo nechce válku a přesto se do ní najednou ze dne na den můžeme probudit.

     V takových situacích se to, co doopravdy potřebujete pro krátkodobé přežití, redukuje na základní potřeby - být v suchu, v teple, mít co jíst a pít, mít možnost se prospat a odpočinout si, vykonat potřebu. Vše ostatní počká.

     Pokud si v lese chcete hrát na vojáčky, věnujte se paintballu, nebo airsoftu. Pokud si chcete hrát na lovce, zálesáky a trappery, věnujte se bushcraftu. Pokud milujete adrenalin, lezte po horách a na skály, sjíždějte řeky, podnikejte expedice do džunglí, do hor, na ledovce ... Když se bojíte rozpadu civilizace, věnujte se vytvoření soběstačnosti ve strategii prepperství. Pokud chcete jen přežít, nehrajte si na nic, natrénujte si to, co je pro každého základní : Nalezení vhodného místa na odpočinek, přespání, či ukrytí, bezpečné rozdělání ohně pro ohřátí, usušení oděvu, uvaření teplého jídla a horkého nápoje, schování před větrem, deštěm, sněhem, či pronásledovateli. To je Survival - umění krátkodobého přežití.

     Pobytu v lese se v Evropě učíme od počátku civilizace, až do příchodu prvních zemědělců z Blízkého Východu byla celá Evropa jeden obrovský hustý les s kmeny lovců a sběračů. Samozřejmě dnešní Evropa je v mnohém jiná, lesů ubylo, každý strom někomu patří, jen tak se někde ukrýt a zabydlet se v lese třeba na týden už je čím dál těžší. Ale i když se mnoho "moderních" lidí naprosto odstřihlo od přírody a žijí jen mezi betonem, asfaltem, sklem a plastem, v umělé klimatizaci a s jídly z mikrovlnky, vemte je do lesa a budou stejně jako naši dávní předci fascinováni plápolajícím ohněm, tekoucí vodou, šuměním stromů ve větru, zpěvem ptáků. Nejsme meditující Buddhové z východních klášterů, jsme lovci a meditujeme v chůzi lesem, při sezení u tekoucí řeky, nebo okolo živého ohně.

     Na druhou stranu je až nepochopitelné, jak jsou dnešní hlavně mladí lidé v takové přírodě zcela bezradní, když jim dáte do ruky konzervu a zápalky a řekněte "ohřejte si to a najezte se". Nebo když jim dáte nůž a provázek, aby si udělali prostor na přespání a ukrytí, když se za hodinu setmí a na obzoru jsou blížící se dešťová mračna. Proto je Survival o tréninku zcela základních dovedností - a ty vám v našich videích chceme ukázat a pozvat vás na podobné tréninky v rámci našich workshopů survivalu.

      Jsme Češi, žijeme v Evropě. Chápeme, že reality show západních komerčních civilizací je vždy co nejvíce šokující, že v televizi je Survival o tom, jak nazí přežít vysazení v tropické džunli, jak přejít pěšky Severní pól, jak jíst brouky, žáby a červy .... jak přejít rozpálenou Saharu, nebo se potápět mezi žraloky ... Nic moc z toho ale v rámci Čech nehrozí. Ano, i v českých horách v zimě se dá umrznout, nebo spadnout ze skal a zranit se, nebo přijít o život. Ani narazit na přemnožené divočáky, nakazit se od klíšťat, nebo potkat zlého člověka - to vše se dá, ani Čechy nejsou tak bezpečné a nudné, jak si mnozí myslí.

    Díky tradicím v tramování a díky scoutingu a různým táborům pro děti s "indiánskými" dovednostmi je ale v Čechách zájem o pobyt a přežití v lese a jeho natrénování přijímán a tolerován více, než v mnoha jiných zemích. O to větší je ale naše odpovědnost za chování se v přírodě - a k přírodě. Neničme, nepoškozujme, nezanechávejme odpadky, nestaňme se původcem lesního požáru. Jídlo si do lesů noste své, nesnažte se lovit lesní zvěř - a to ani drobnou.

    My si v rámci této rubriky - ve spolupráci s cestovatelskou rubrikou "Toulavé boty" ukážeme, kde všude se dá v rámci ČR přežití a pobyt v lese trénovat, de třeba ještě dnes najdete i zdroje pitné vody, co vše se v lese, nebo u řek, v horách a prostě v přírodě (ale i třeba v opuštěných a pro úkrytí vhodných objektech) udělat a co naopak určitě nedělat.

Další zajímavá a doporučená videa z originální produkce NET-TV Mozaika EU: