Hygiena ve vězení


      Jednou z nejzásadnějších věcí ve vězení je starost o hygienu, protože jakékoli nemoci, plísně, vyrážky .... se léčí obtížně, pomalu a s následky. Ve vězení se setkáte běžně s bezdomovci, kteří jsou semeništěm nakažlivých nemocí, se žloutenkáři, s lidmi s AIDS a pod ... Jste s nimi nuceni denně sdílet společné prostory včetně sprch, WC, cel, jídelen. Dávat si pozor na osobní hygienu je ve vězení věcí osobního přežití.

Několik zcela základních rad :

  • Do sprchy a vůbec kamkoli choďte pouze v pantoflích - gumových a svých. Nejlépe mít jedny do sprchy, druhé na běžné nošení, protože pokud nejste v práci a nemáte pracovní obuv, pohybujete se v cele, nebo na oddělení právě v nich.
  • Ručníky a spodní prádlo si perte sami a často. Stejně tak trička. Někde je k dispozici pračka a v rámci programu zacházení si můžete zvolit aktivitu praní - a nechat si tak poslat z domova balík s pracím práškem, gelem, aviváží a pod ... nebo si toto zakoupíte ve vězeňské kantýně. Prát se dá samozřejmě i obyčejným mýdlem v kýblu s vodou ...
  • Dívejte se, kam si stoupáte, tak si sedáte, co berete do rukou, co vkládáte do úst. Nic z toho, co máte za samozřejmé doma, zde takové není. Někteří vězni jsou velmi často závislí na drogách a hygiena je to poslední, co je zajímá.
  • Myjte si ruce, neberte od každého jídlo z jeho špinavých rukou, nesdílejte s nikým nic, se se vkládá do úst.
  • Ačkoli je to asi marná rada - alespoň pro ty příčetnější - nenechávejte se ve vězení tetovat a jinak tělesně zdobit, je to zdrojem zánětů, otrav krve a velkých problémů - včetně kázeňských trestů, protože tetovat se je vězení zakázáno. Ale stejně se to děje denně ve všech věznicích ....
  • Nechte se ostříhat dohola, nebo aspoň co nejvíc nakrátko. Vězení není armáda, pokud chcete mít dlouhé vlasy, mějte si je. Ale na nikoho "parádu" neděláte a udržovat si dlouhé vlasy není úplně praktické, ani levné - je třeba je často mýt, česat, uklízet je po sobě - když je v jedné cele až šest chlapů 24 hodin denně 7 dnů v týdnu, tak i vlas na zemi, nebo na stole dokáže vyvolat hádku a nenávist. A nemyté vlasy jsou předzvěstí toho, že se na vás ostatní dříve, či později vrhnou a ostříhají vás sami.
  • Do vězení se dostávají různí lidé. Slušní, co na sebe dávají pozor a dbají o čistotu, mladí kluci, co jejím všechno jedno a klidně se od tetovací jehly nakazí žloutenkou, až po feťáky, bezdomovce a psychicky narušené lidi, kterým už to normálně nemyslí a klidně se pomočí nad vámi v horní palandě a spí v tom dál. Snažte se dostat se do cely, kde jsou normální lidi i za cenu stížností u vychovatelů - zdraví máte jenom jedno.
  • Nepijte s ostatními "kvak" z chleba a jablek - suroviny jsou posbírané odevšad a od všech, prošly rukama, ze kterých byste sami nic nejedli, vše kvasí ve špinavých nádobách a pak to ještě pít z jednoho hrnce s ostatními? Jasná vstupenka k vězeňskému doktorovi - i za trest do "díry".
  • Vaše osobní hygiena je součástí vašeho chování a vaše chování je jako celek pozorováno a hodnoceno. Nikdo nechce být na cele, nebo na oddělení s potencionálním zdrojem nákaz, či nemocí, s někým, kdo páchne, nebo má boláky, hnisavé vředy, nebo vyrážky a písně, či rovnou závažné a nakažlivé nemoci.

  • Dbejte též na čistotu své skříňky, nenechávejte v ní neuzavřené zbytky jídla mezi špinavým prádlem, neumytým příborem a hrnkem, nebo věcmi, které jdou z ruky do ruky (karty, pingpongové pálky, balička cigaret a pod ...). Nedávejte do stejné skříňky osobní věci a pracovní oblečení, zvláště ze špinavých provozů. Nechte si do bot z domova poslat vložky, ty vám můžou přijít i v listovní zásilce.