Husité - dobrodružství s práčetem

Veronika Válková, Nakladatelství Bambook, Grada 2017


      "Jaké nepokoje?", zeptala se Bára, protože nevěděla, co na to říct. Nedovedla si představit, jaké to je, nemít ani maminku, ani tatínka. Borek chvíli mlčel a Bára si všimla, že se mu na řasách třpytí slzy. Pak zhluboka vzdychl.

      "My jsme nebydleli v Praze, ale v Ovenci, zhruba tam, jak jsi ráno viděla šturmovat Zimundovy křižáky, kousek dál. Ale chodili jsme do Prahy na trh. Táta mne brával s sebou, co maminka umřela, a když jsme se tam ocitli loni v létě, někdo na trhu povídal, že bratr Jan z Želiva bude kázat u Panny Marie Sněžné. Tatínek chtěl to kázání slyšet, protože co Mistra Jana Husa zrádně v Kostnici upálili, nikdo už tak plamenně o neřádech v církvi nekázal. Tak jsme tam šli. Nedovedeš si představit, co tam bylo lidu. Hlava na hlavě. Táta mě musel vzít na ramena, aby mě neušlapali. Jan z Želiva potom vedl lidi k Novoměstské radnici, vtrhli dovnitř a vyházeli z oken ven konšely."

..................

      Další Bářino dobrodružství v novém vydání! Bitvou na Vítkově, kde husité porazili křižáky, to jenom začíná. Útok rozzuřené bachyně je úplná legrace v porovnání s tím, co všechno ještě Báru a mladičkého husitského bojovníka, práče Borka, čeká cestou do Tábora - a vlastně i v Táboře samotném.

       Historička Veronika Válková ve svých knihách přenáší čtenáře do skutečné, reálné historie, kde spolu s Bárou zažívají napínavé chvilky, zároveň se toho ale také hodně dozvědí.

Nakladatelství Bambook, GRADA 2017

 www.bambook.cz
 www.grada.cz