Hortenzie v zahradě

Martina Meidingerová, Nakladatelství  KAZDA Brno  2019    www.knihykazda.cz


Hortenzie v zahradě

Martina Meidingerová, Nakladatelství KAZDA Brno 2019 www.knihykazda.cz


      Většina druhů Hortenzií pochází z východní Asie, několik z jihovýchodní Asie, Severní a Jižní Ameriky. Jako u mnoha rostlin dovezených před staletími z dalekých zemí kolují i o hortenziích četné legendy. Ne všechny informace o tom, kdy a jak se dostaly do Evropy, jsou doložené. Botanici a sběratelé rostlin, kteří první hortenzii popsali, je zařadili do jiných rodů.

     Jedna z nejranějších známých zmínek pochází od německého lékaře a cestovatele Engelberta Kaempfera (1651-1716), jenž kolem roku 1690 pobýval v Japonsku. V jeho nákresech a poznámkách nacházíme druhy i dnes známé.

       Jako první oficiální dovozce hortenzií bývá často uváděn anglický přírodověděc Joseph Banks (1743-1820), který roku 1788 přivezl do Anglie živý exemplář z Japonska. Ve stejném roce založil Banks společně s botanikem Jamesem Edwardem Smithem (1759-1828) londýnskou Linného společnost, jež koupila pozůstalost švédského přírodovědce Carla von inného, aby pokračovala v jeho systematické botanické práci. Po vyhodnocené Linného poznámek pojmenoval roku 1792 James Edward Smith rostlinu přivezenou Josephem Banksem jako "Hydrangea hortensis". Ta již byla mezitím pěstována ve slavných Královských botanických zahradách v Kew a údajně byla identická s hortenzií popsanou v Thunbergově "Flora Japonica" jako "Viburnum macrophyllum".

......................

       Hortenzie v posledních letech získávají na mimořádné oblibě. Ze selských zahrad pronikly i do moderních městských zahrad a nelze si je odmyslet ani od romantických vekovských domů a usedlostí. Tyto nádherné a nenáročné keře okouzlují nejen bohatou záplavou květů, ale i dlouhým obdobím květu a čarovným podzimním zbarvením.


Doporučená videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našich dvou You Tube kanálů :