Helena v proudu času

Robert Rohál - nakladatelství Brána


nakladatelství Brána 2017

www.brana-knihy.cz

      Nahrávka písně Červená řeka, která byla pořízena 3. září 1964, se zkrátka povedla a novopečená zpěvačka našla v písni sama sebe. Avšak během roku 1964 natočila ještě studentka Helena Vondráčková i další písně, třeba ve studiu Československého rozhlasu v Hradci Králové vznikly písně "Řetěz", "Prý má tě rád", "Tak to není tati!", "Chlapec z naší ulice", "Ten, koho ráda mám", což je česká verze Gershwinovy písně "The Man I Love". Do této "várky" patří ještě písnička, shodou okolností skladba zpěvaččina otce, "Mladý pán", ve které ji doprovodil Taneční orchestr PKO Pardubice.

      Výpravná kniha mapuje dráhu populární zpěvačky Heleny Vondráčkové (nar. 24. dubna 1947). Rok před maturitou vyhrála v pražské Lucerně soutěž "Hledáme nové zpěváky", krátce nato natočila svůj první hit - "Červenou řeku", který téměř zlidověl. Její pěvecká kariéra začala v roce 1965 v pražském divadle Rokoko, později utvořila s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem populární trio Golden Kids (1968 - 1970). Od roku 1971 vystupuje sólově. Jako naše první zpěvačka povýšila statické zpívání u mikrofonu na hodnotnou podívanou s tancem, stepem a hrou na klavír a conga. Objevila se v řadě filmů a je držitelkou mnoha prestižních cen. Zpívá v několika jazycích, vystupovala i v pařížské Olympii a v proslulé newyorské koncertní síni Carnegie Hall. Se svými úspěchy nejen v celé Střední Evropě, ale takév Jižní Americe, Japonsku, nebo Kanadě se stala naší mezinárodně nejúspěšnější zpěvačkou.

      Kniha vychází k jejímu životnímu jubileu.

.........................

     Miloš Svoboda, hudebník :  "Ať přemýšlím jak přemýšlím, tak fakt nevidím žádnou jinou zpěvačku, která by kdy v týhle zemi dokázala tak úžasnou kariéru, jako Helena! Co se kariéry týče, nemá tady absolutně žádnou konkurentku! A dokonce si myslím, že tady nemá ani konkurenta! Jedinej, kdo jí tu může konkurovat, je Karel, ale ten zase oproti Heleně nic moc netancuje, stepuje vysloveně bídně a o tom, že by někdy moderoval sám nějakou velkou show a´la "Ein Kessel Buntes" a nota bene v cizím jazyce, tak o tom taky nevím. A dokonce marně hledám i nějakou zpěvačku v zahraničí, které by se něco podobného povedlo. Fakt si nevybavuju nikoho. Někoho, kdo tak skvěle vypadá, výborně hraje, tančí, stepuje, brilantně moderuje nejen ve svém rodném jazyce, ale i v několika cizích, peče vynikající borůvkový koláče a vánoční štoly a k tomu ještě výborně zpívá ....!"