Geniální psi

Brian Hare, Vanessa Woodsová  -  nakladatelství Dokořán  2016


     "Každý z nás má na intelignci psů svůj názor. Existuje rozsáhlá vědecká literatura o psí psychologii, která někdy s našimi názory souhlasí a jindy zase ne. Abychm přispěli k debatě všech milovník psů o om, co nejnovější vědcká zištění mohou znamenat, přináší tato kniha celkový přehled o inteligenci psů - o psí kognici.

     Přečetli jsme tisíce vědeckých pojednání, vztahujících se ke studiu psího rozumu a v této knize se odvoláváme na více než šest set nejdůležitějších a nejzajímavějších z nich. Pokud máte hlubší zájem, můžete si je opatřit a přečíst si je sami."

  • Nakolik pes rozumí lidským slovům?
  • Jaké plemeno je nejchytřejší - a má ta otázka vůbec smysl?
  • Jsou psi opravdu jako děti?
      Věda dlouho nebrala psy příliš vážně. Teprve v posledních desetiletích se rozloučila s behaviorismem a s jeho představou, že chování můžeme vysvětlovat bez odkazu k vnitřním duševním stavům. Psi nejsou žádné pavlovovské slintající automaty, ale společenské bytosti, jejichž inteligence v mnohém předčí i šimpanze.
      Tato kniha nám představuje nejen samotné psy, ale i metody, jimiž moderní věda zkoumá chování zvířat a jejich kognitivní schopnosti. Kromě psů se blíže seznámíme také s vlky, šimpanzi, bonoby a ochočenými liškami, které na Sibiři vyšlechtil ruský genetik Beljajev.
      Brian Hare je ředitelem Centra pro výzkum inteligence psů (Duke Canine Cognition Center) a profesorem evoluční antropologie na Dukeově univerzitě, doktorát získal na Harvardově univerzitě.
     Vanessa Woodsová je výzkumnice, novinářka a spisovatelka, která si získala ocenění za knihy o psech a také za práce srovnávající šimpanze a bonoby, založené na jejích terénních výzkumech v Africe. Je spoluzakladatelkou webového projektu o psí inteligenci.

Nakladatelství Dokořán  2016
www.dokoran.cz
recenze zveřejněna 5. února 2017