Genialita ptáků

Jennifer Ackerman,  Nakladatelství KAZDA Brno  2016    www.knihykazda.cz


Genialita ptáků

Jennifer Ackerman, Nakladatelství KAZDA Brno 2016  www.knihykazda.cz      Dlouhá léta se soudilo, že jsou ptáci hloupí. Že mají místo očí zlomyslné korálky a v hlavě mozek o velikosti ořechu. Slepičí mozečky. Kačeny. Naráží do skel, ohání se po svém odrazu, ženou se do elektrických drátů, klopýtají k vyhynutí.

      V našem jazyce se odráží naše neúcta. Co je pro nás bezcenné, nebo nám přijde nesympatické, je "ptákovina". Vychytralý člověk je "ptáček". Když něco pokazíme, zachováme se jako "husy". Pokud se někdo nenechá odbýt, jde po nás "jako slepice po flusu". Vyjevený člověk "kouká jako výr". Výraz "ptačí mozeček", který popisuje hloupého, naivního, či zmateného člověka, se do angličtiny dostal na počátku 20. let 20. století. V té době lidé o ptácích smýšleli jako o pouhých automatech, létejících, zobajících, bez přemýšlení. Vždyť tak malé mozky toho nejsou schopny.

      Tenhle pohled se ale rozletěl, jako když do vrabců střelí. Z terénních výzkumů i laboratoří celého světa přicházejí v posledních dvou desetiletích příklady ptačích druhů, schopných duševních pochodů, jež můžeme srovnat s primáty. Existuje druh ptáka, který kvůli lákání samiček vytváří barené konstrukce z bobulí, kousků skla a květů. Jiný druh na ploše o rozloze desítek čtverečních kilometrů ukrývá až třicet tři tisíc semínek a o měsíce později si pamatuje, kam přesně je uložil. Existuje druh, který dokáže vyřšit klasický hlavolam rychleji než pětileté dítě, jiný je zas odborníkem na otevírání zámků. Něteří ptáci dovedou počítat a provádět jednoduché matematické operace, někteří si vyrábějí vlastní nástroje. Další se pohybují do taktu, chápou základní fyzikální principy, pamatují si minulé a plánují do budoucna.

      Záplava nových poznatků mění staré pohledy a lidé konečně začínají uznávat, že inteligence ptáků sahá daleko za naše dosavadní představy. V jistých ohledech jsou nám, příbuzným primátům, mnohem bližší, než sobě příbuzným plazům.


Doporučená videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našich dvou You Tube kanálů :