Francouzská jízda

Ivana Peroutková, Nakladatelství CooBoo Praha, Albatros média a.s.  2017


     Všude tma, pusto a zima. A my tam stáli a já koukala na ten Jakubův kabátek a na jeho dlouhé umaštěné vlasy s pěšinkou uprostřed. Proč mě chtěl zasvětit? Snažil se, aby to působilo nenuceně, a ono to i tak působilo, jenže všude kolem byla tma, prázdno a zima, až se mi chtělo říct, ať toho už nechá, ať mi řekne ... ať mi řekne ... Ale ne, ať to raději neříká.

      A třeba mě chce opravdu jenom zasvětit. Myslela jsem na to, že ho zklamu, ale nějak jsem mu to už musela říct. Rozumně.

     Neřekla bych mu, jak v noci ležím na Evženovi a jak se mu dívám do očí, když mi říká, co chce namalovat. Že mi stačí být s ním. Že se s ním ráda miluju a směju a že pak usínám přitulená v jeho měkkém těle a kolem voní barvy a ty jeho obrazy na život a na smrt.

............................................

     Ivaně se splnil sen - nejen že se dostala na Filozofickou fakultu a studuje divadelní vědu, ale jede na jazykový kurz do Francie. Do sladké Francie, na Západ, za hranice, které si myslela, že nikdy nepřekročí. Vyráží do Paříže, potkává mnoho nových lidí, seznamuje se s cizinci a stopem jede do Toulonu. Je to životní zkušenost, která ji změní, i když úplně jinak, než čekala. Protože žádná cesta není taková, jakou si ji představujeme ...


Nakladatelství Coo Boo Praha, Albatros média a.s. 2017

 www.albatrosmedia.cz       www.cooboo.cz