Fatální omyl

Miroslav Jílek, Nakladatelství Brána 2018


     O co pomaleji Filip před hodinou stoupal do nejvyššího patra správní budovy Českosloveské televize, o to rychleji teď běžel dolů. Zastavil se jen na osobním, aby stáhl zpět svou výpověď a vyplnil formulář o přestupu do zahraniční redakce. Potom proletěl budovou jako vítr a venku zamířil k autobusové zastávce. Svezl se jen tři stanice, pak přesedl na metro a vystoupil až na Václavském náměstí. Pod sochou svatého Václava si zapálil cigaretu a pozoroval lidi okolo sebe. Nebude to dlouho trvat a budu takhle stát třeba vedle Kremlu, pomyslel si a vykročil směrem k Můstku.

.......................................

     Herec, novinář a starý lékař, jenž oběma v časovém odstupu zkříží cestu, jsou hrdiny příběhu, který se odehrává v době, kdy se na vlně revolučních změn po roce 1989 rozbíjí Masarykovo Československo i poválečné uspořádání východní Evropy. Staré společenské řády přestávají platit, nové přinášejí radikální proměnu v myšlení i stupnici životních hodnot. Jeden z hlavních protagonistů se v rámci své práce zahraničního reportéra stává svědkem války v Jugoslávii a s rodinou se usazuje v Bělehradu. To se mu stane osudným a ovlivní to nejen jeho manželství, ale celý život.

..................................................

     "Moc se vám omlouvám, pánové, ale budete se muset obejít bez mých služeb. S rozstříleným auťákem se jezdit nedá", prohlásil s lehce nešťastným výrazem a obrátil do sebe rakiji, co mu donesl číšník.

     "Co se stalo?", zajímal se Filip, jehož nenadálá komplikace zaskočila, zatímco Tošovský spoléhal, že to nějak dopadne a Tuček se modlil, aby to nebyl on, na koho Filip v krajním případě ukáže.

...................................................

Nakladatelství Brána 2018    www.brana-knihy.cz