Fantomas se zlobí

Olivier Bocquet, Julie Rocheleauová   -   nakladatelství Meander 2016


recenze zveřejněna 18. ledna 2017

     V trilogii "Fantomas se zlobí" (oceněné mnoha výzamnými světovými komiksovými cenami) scénáristy Oliviera Bocqueta a výtvarnice Julie Rocheleauové se potkává láska a úcta k původním fantomasovským příběhům s důkladným porozuměním tomu, co mnohé generace čtenářů i umělců na postavě a činech tajemného zločince tolik přitahovalo. Ke slovu proto přichází především neuchopitelná nepochopitelnost zločinu i svíravá a strhující atmosféra Belle Époque, éry vynálezů, nových médií a umělckých avantgard.

"Fantomas!"
"Co říkáte?"
"Pravím .... Fantomas."
"Co to znamená?"
"Nic - a vše!"
"A kdo je to?"
"Nikdo - a přece někdo."
"A co dělá tento někdo?"
"Vzbuzuje strach."    Komiksová kniha velikého formátu, vázaná v pevné vazbě, plnobarevná, přináší tři příběhové svazky :  Popraviště,  Všechno zlato Paříže a  Se smrtí o závod.

    Fantomas je původem francouzská popkulturní legenda. Zrodil se v hlavách dvou francouzských novinářů, Marcela Allaina a Pierra Souvestra, kteří společně napsali na 15.000 stran jeho dobrodružství. Dvaatřicet kanonických příběhů o tomto zločinném géniovi tisíců tváří vycházelo ve Francii s pravodelnou měsíční periodicitou od února 1911 do září 1913 a nečekaně ohromující popularita zajistila, že strach budící přízvisko "Fantomas" poznal záhy skoro každý.

 

Nakladatelství Meander 2016

 www.meander.cz