EXPOZICE - problémy a řešení

Bryan Peterson -  Nakladatelství ZONER PRESS Brno 2014  -   www.zonerpress.cz


EXPOZICE - problémy a řešení

Bryan Peterson - Nakladatelství ZONER PRESS Brno 2014 - www.zonerpress.cz


      Expozice mě fascinovala už od dob, kdy jsem s fotografií v sedmdesátých letech minulého století začínal. A i když se za tu dobu fotografická technika posunula někam úplně jinam, fotografové stále s expozicí bojují. Pro mnohé z nich expozice a vždy bude spojena se světlem (a zejména s jeho nedostatkem). Pro mě je to ale mnohem hlubší téma. I když je nesmírně důležité, aby fotografové chápali matematiku za clonovými čísly, expozičním časem a citlivostí ISO, myslím si, že je stejně tak důležité, aby chápali rozdíl mezi správnou expozicí a kreativně správnou expozicí - tedy takovou, jakou chcete mít.

      V této knize přináším návod, jak se vypořádat s těmi nejčastějšími a nejzapeklitějšími expozičními problémy. Vycházím ze situací a pastí, do kterých se za ty roky dostali moji studenti a čtenáři mých knih. Vždy se snažím přijít s jasným a jednoduchým řešením, které vám pomůže dosáhnout kýženého výsledku při pořizování jakéhokoli snímku.

     Doufám, že pro vás bude tato kniha jak přínosná, tak zábavná. Nezapomínejte, že fotografování má být především zábava! Od pořízení skvělého snímku by vás neměla odradit trochu složitější expozice. S trochou štěstí vám tato kniha pomůže uchopit své "kreativní já" a vy se už nezaleknete sebeobtížnější scény, kterou vám okolní svět připraví.


      Bryan Peterson je profesionální fotograf, zkušený lektor a autor mnoha knih o fotografii. V této publikaci odpovídá na ty nejčastější, ale i nejzapeklitější otázky, které mu jeho čtenáři a studenti ohledně expozice pokládají.

     Jedná se o problémy, na které fotografové naráží znovu a znovu, například jak správně exponovat snímek s vysokým kontrastem, jak zmrazit pohyb na scéně s nízkou hladinou osvětlení, jak vyfotografovat úplněk, jak pořídit portrét proti jasné obloze, jak zachytit objekt ve stínu proti osvětlenému pozadí a mnoho dalších. U každého problému nejprve Bryan popíše, v čem je háček a jakých chyb se fotografové nejčastěji dopouštějí a následně přijde s jednoduchým řešením, které posune vaše fotografie na vyšší úroveň.

     Díky této knize přestanete opakovat stále stejné chyby a odnaučíte se fotografické zlozvyky, které sužují tolik začínajících i pokročilých fotografů. Zcela jistě zde najdete odpovědi i na vaše otázky, týkající se expozice.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :