Evakuační zavazadlo - batoh

Pokud vám hrozí bezprostřední nebezpečí, útok, smrt, nebo jste nuceni k okamžité evakuaci záchrannými složkami, o ničem nediskutujte, nebědujte a nenaříkejte, když už u vás stojí hasici, nebo Policie a říká vám, že musíte kvůli ochraně vlastního života ihned pryč, tak to asi bude fakt. Buď na to připraveni nejste a nastanou vám velmi krušné chvíle, nebo jste a i když to budou krušné chvíle, budete mít nad nimi vlastní kontrolu. V daném okamžiku útěku, úniku, nebo evakuace udělejte jedno jediné - hoďte na sebe bundu, nebo kabát (i když jste v pyžamu, nepřevlékejte se, trvá to moc dlouho), strčte do kapsy co máte po ruce (peněženku, mobil, léky) - co po ruce nemáte, nehledejte - a u dveří vemte do jedné ruky své boty (pokud nemáte čas se ani obout) a to nejdůležitější - váš evakuační batoh. A utíkejte pryč.


Jaké evakuační zavazadlo - jednoznačně dobrý pevný batoh na záda. Rozhodně ne kufr, sportovní kabelu přes rameno. Batoh má neoddiskutovatelné výhody - unesete v něm poměrně hodně, váha je rozložena na záda a na pas, obě ruce máte volné. Budete chodit víckrát z místa na místo, nebo budete muset ujít delší vzdálenost pěšky, nebo se dokonce bránit fyzickému útoku. Potřebujete mít váhu dobře rozloženou na svém těžišti a obě ruce volné - a to není případ kufru v ruce, nebo tašky přes rameno. Rozhodně tedy za evakuační zavazadlo zvolte vhodný batoh.

Jaký batoh a co do něj? - Váš evakuační batoh by měl být pevný a dost vydržet, na druhou stranu nesmí být nápadný, křiklavý, barevný, nebo viditelně drahý - to jen přiláká zloděje a násilníky, kteří vám jej vezmou a ještě vás zbijí, zraní, nebo rovnou zabijí. Mělo by se do něj vejít náhradní oblečení, hlavně spodní prádlo, gumové pantofle (při  delším pobytu v evakuačním zařízení hlavně do společných sprch - nikdy nechoďte naboso), teplé ponožky, spacák, láhev vody, trochu trvanlivého jídla (sušenky, čokoláda ....), čaj, káva a malá souprava na uvaření vody, k tomu klasický ešus, hrnek z nerezu (plecháček), jídelní lžíce a lžička, nůž, nůžky, baterka, klubko provázku, zápisník s propiskou, malé rádio a náhradní baterie, finanční rezerva, kopie všech vašich dokladů, náhradní klíče od všech prostor, kde něco máte (byt, náhradní byt, firma, kancelář, sklady, chata, garáž ....), zásoba léků, nejzákladnější hygienické potřeby, pokud kouříte, zásobu cigaret - menší láhev alkoholu (cigarety a alkohol lze i za ledacos směnit, silnější alkohol lze i použít jako dobrou dezinfekci). K batohu si vždy přivažte plátěnou tašku s oblečením, adekvátním ročnímu období a pevné rozšlapané boty na případnou delší pěší tůru terénem. Nedávejte je do batohu, protože si je hned venku, jakmile se zastavíte, obujete a převléknete se do oblečení z tašky - v batohu by vám oblečení a boty jen zabíralo místo. Batoh volte dostatečně velký, pevný, nejlépe hnědý, olivově zelený, šedý až černý. Nekupujte si vojenský maskáčový, to vždy vzbuzuje myšlenky, že v něm budete mít i nějaké žádoucí vojenské vybavení a nekupujte nikomu z rodiny, ani pubertální dceři, batohy v křiklavých barvách, s nápadnými motivy a nápisy, nebo od módních drahých firem - jen si koledujete o přepadení a okradení.

Oblečení na sobě, v batohu a v tašce - V situacích přežití neuvažujte, co je zrovna "in", ale přinuťte se promýšlet, co vás asi čeká při řízené evakuaci  (dlouhé hodiny někde na lehátkách ve školních tělocvičnách, přesuny autobusy v zimě ....), nebo na individuálním útěku (co takhle týden v lese, v zimě, v dešti, zvládnete to?). Pro situace přežití uvažujte o různých vrstvách kvalitního textilu v nenápadných barvách, který dokáže jak zahřát, tak propustit pot a třeba i ochladit. Do batohu si dejte to, co potřebujete v každé situaci a co bude třeba měnit - spodní prádlo, tenké ponožky (bavlna, bambusové vlákno), tílka, nebo trička. Teplé ponožky na zimu, v noci venku na spaní, nebo na chození v místnosti (chodit jen v silných teplých ponožkách je relaxační a pohodlné). Pantofle do místností, především gumové do společných sprch. Doporučuji přidat kvalitní lehčí šálu (kašmír), pletené prstové rukavice a pletenou jednoduchou čepici (na vítr a zimu pod kapuci bundy, pláštěnky ....).  Do samostatné plátěné tašky (klidně přivázané k evakuačnímu batohu) bych dal kvalitní pohodlné kalhoty, spíš pevnější kapsáče z přírodního materiálu (plátno, bavlna, len), které něco vydrží, než levné tepláky od vietnamců, které jsou možná v první chvíli pohodlnější, ale brzy se vytahají a rozpadnou. Dále příjemnou pohodlnou mikinu s dlouhými rukávy, případně s odepínací kapucou, nejlépe na zip, aby se v teple dala rozepnout. Pokud se vejdou, tak kvalitní pevné kotníčkové boty do terénu, tady bych opravdu nešetřil a koupil co nejkvalitnější, i kdyby stály několik tisíc - možná v nich budete chodit daleko a dlouho. Do bot si rovnou připravte ponožky, kdybyste vyběhli z domu naboso. Pokud se boty nevejdou do tašky ke kalhotám a mikině, dejte si je hned vedle batohu, nebo si je řemínkem k batohu přivažte. Zvlášť - delší bunda, nebo kabát - volil bych variantu lehčí bundy/kabátu s odepínací zateplovací vložkou a odepínací kapucou. Když bude teplo, vložku vyndáte, poslouží vám dobře třeba při spaní, můžete se s ní přikrýt, nebo ji smotat pod hlavu jako polštář. V zimě ji připnete do bundy. Poslední věc - kvalitní silnější pláštěnka - tu bych vložil do nějaké lehce přístupné kapsy batohu. Když vyběhnete z domu a prší, rychle se obléknete a navléknete na sebe pláštěnku, nemusíte kvůli ní převracet srovnaný obsah batohu naruby. Dobrá pláštěnka je na rozdíl od křehkého deštníku dobrou ochranou i při silném dešti s poryvy větru. To by vám mělo vystačit i na několik týdnů - i když vyběhnete z domu v pyžamu/županu a pantoflích, ihned se obléknete do kalhot a mikiny, obujete pevné boty, pokud je zima, či vítr, přidáte bundu, pláštěnka je po ruce v kapse batohu. Batoh na záda, plátěnou tašku do kapsy - a můžete jít.

Jídlo, voda, léky a hygiena - V situaci evakuace se většinou dostanete na organizované evakuační stanoviště - do nějakých krytých prostor, většinou školní tělocvičny, nebo improvizovaných stanů a budou se vám věnovat lidi z složek záchranného systému - zaevidují vás, aby o vás věděli, kdyby se na vás ptali příbuzní, známí, zaměstnavatelé, nebo Policie (třeba jen proto, zda už někde jste v bezpečí, nebo zda po vás mají pátrat v okolí domu) a řeknou vám, abyste čekali. Asi si budete mít kam sednout, možná i lehnout, budete si moci dojít na záchod - i tak je to situace frustrující, zvláště pro malé děti a seniory. Obvykle je k dispozici pitná voda, uvaří se třeba várnice čaje, může být něco základního k jídlu, chléb a pod .... Nespoléhejte se na to ale slepě. Dobré je mít po ruce uklidňující tabulku čokolády, sušenky, bonbóny .... v takové situaci úplný zázrak. Stejně jako lahev vlastní vody (ideálně lahev, do které si budete moci opakovaně načerpat další vodu, čaj a pod ...). Pro dospělého člověka, který kouří, mějte po ruce dostatek cigaret na několik dnů, případně menší lahev rumu. Nebudete mít moc prostoru v batohu na velké zásoby jídla, ale dejte si do něj klasický ešus, zápalky, zapalovač, pár kostek lihu na podpal, lžíci a lžičku a několik porcí kávy, nebo čaje, plechový hrnek. Můžete přidat několik instantních polévek, nezaberou místo a docela zasytí a zahřejí. První okamžiky po evakuaci jsou největším náporem především na nervy a pokud si budete moc vypít hrnek horké kávy, vykouřit cigaretu, dát si loka rumu a sníst pár sušenek, nebo tabulku čokolády, budete psychicky z nejhoršího venku. Kdo bere pravidelně léky, měl by si dát do evakuačního zavazadla rezervní zásobu na několik dnů, než se dostane k lékaři, receptu a do lékárny. Hygiena - pasta na zuby a kartáček, antibakteriální mýdlo v plastové krabičce, dezinfekční gel na ruce a tolik balíčků papírových kapesníčků, kolik do batohu nastrkáte (slouží jako toaletní papír, kapesník, ubrousek, k vytření hrnku, či ešusu, k zabalení zbytku jídla a pod ...). Nevíte, s kým se sejdete ve společné hale, nebo stanu, na společném záchodě a u společného jídla a k tomu všemu, co vás potkalo, ještě chytit nějakou problémovou nemoc (stačí i obyčejná chřipka, nebo průjem ...) určitě nechcete. Používejte desinfekční gel na ruce, často se myjte antibakteriálním mýdlem, pro jídlo používejte pouze svůj vlastní ešus a hrnek a když nebudete mít k jeho umytí vodu se saponátem, vytřete jej do sucha papírovým kapesníčkem (toaletním papírem, kusem novin ....). Nejezte společnými příbory ze společných talířů, nepijte ze společných hrnků a sklenic.

Komunikace, adresy, doklady, finance, klíče - Snad jste si stihli dát do kapsy mobil, ale máte i nabíječku? Možná ne a pak by se vám v batohu náramně hodil nějaký úplně obyčejný mobil (s nabíječkou) s aktivní nabitou sim kartou jako záloha. Můžete mít notýsek, kam si budete zaznamenávat poskytnuté informace, které nejdou například ofotit mobilem, nebo fotoaparátem. V notýsku mějte telefonní čísla, adresy, informace, které budete potřebovat, nespoléhejte se jen na elektroniku. V uzavřeném (nejlépe zataveném sáčku na vakuové balení potravin, je pevný) mějte papírové fotokopie svých dokladů a dokladů svých dětí, smlouvy pro nemovitosti, automobil, pojistné smlouvy a cokoli co považujete za důležité - a můžete to mít v podobě papírových kopií i oskenované na flashdisku, nebo na paměťové kartě (ideálně to mít v obou verzích). Určitě mějte v batohu nějakou pohotovostní finanční rezervu - například na dojetí busem, vlakem, taxíkem k příbuzným, na koupení léků a potravin .... bez koruny v kapse neodjedete ani tramvají na druhý konec města. Mějte v batohu náhradní klíče od všeho, co by se mohlo hodit - může vám být pohodlněji v bytě známých, ve vaší kanceláři, ve vaší firmě .... potřebujete se dostat do gararáže pro auto .... a pod ...

Další užitečnosti - To jsou tipy, které nechám na vašem zvážení, věci, které mohou být k užitku, i když nejsou bezprostředně nutné : role odpadkových pytlů (hodí se i jako pláštěnky pro vaše batohy, lze do nich zabalit oblečení, jídlo a pod .. a přivázat je k batohu, v terénu je dáte pod sebe na sezení i spaní, abyste neprovlhli od země a neonemocněli), malé cestovní hry (člověče nezlob se, šachy, karty, kostky ...), malý kompaktní fotoaparát (často je potřeba si opsat nějaké informační cedule, pamatovat si cestu, dát si do paměti tváře a pod ... a na to je malý fotoaparát naprosto dokonalý). Kapesní baterka (ideální jsou malé leddiodové baterie na jízdní kola, mají výdrž, jsou malé a kompaktní a svítí opravdu nečekaně silně), náhradní baterie, malé rádio se sluchátky (dnes jde rádio chytit i na většině novějších mobilů), instatní nudlové polévky, balíček ořechů a jiných kalorických jedlých semen, či sušených plodů, žvýkačky .....


Pár úvah navíc - to, že by vás mohla někdy potkat okamžitá evakuace, není scifi, ale realita všedních dnů, stačí se podívat jakýkoli den na večerní zprávy. Lidé jsou většinou uprostřed noci evakuováni, protože poblíž hoří, blíží se náhlá povodeň, v sousedním bytě vybuchl plyn a hrozí zřícení budovy, uniklo velmi nebezpečné zvíře z klece, prudce jedovaný had z terária, dělníci v ulici vykopali nevybuchlou pumu z války .... Nikdo nemá 100%ní jistotu, že jej něco z toho nepotká právě dnes, zítra, nebo za rok.

      Připravit si do skříně ke dveřím batoh a několikrát do roka jej provětrat, vyměnit vodu, potraviny, baterie .... ty věci mohou najednou znamenat vše, co z vašeho majetku zbylo, když se na ulici ve tři ráno vyděšeně díváte, jak váš dům pohlcují plameny požáru, nebo díky sousedově neodborné manipulaci s plynovou bombou padají trosky domu k zemi. Někdy se jen musíte na den, dva vzdálit a někde to přečkat, než pyrotechnici bezpečně odstraní nalezlou bombu v zemi, někdy se vrátíte do domu, ve kterém je místo nábytku metrový nános páchnoucího bahna po bleskové povodni, před kterou jste sotva stačili utéct. A někdy se už není ani kam vrátit - i to se děje denně.

      Evakuační batoh pochopitelně neřeší vše, ale je to mnohem lepší startovní čára k řešení krize, než stát uprostřed místní tělocvičny, kde vás spolu s desítkami dalších vyklopil hasičský autobus, v pantoflích a pyžamu a zcela bez ničeho. Ten rozdíl je snad každému zřejmý na první pohled.

Zde vám nabídneme návodná videa pro evakuační batoh i různé situace krizí a přežití :