Energie - zásoby


       Představte si, že vypadne proud/elektřina - a to i na několik dnů. Zamyslete se, co všechno vám najednou nepůjde - něco se dokonce obrátí proti vám, elektronické zabezpečení vchodů vás třeba vůbec nepustí do domu, nebo kanceláří ....

       Co vše máte doma na elektřinu? Samozřejmě se na internet v tu chvíli dostanete jen přes mobil a mobilní data (pokud nenastal i výpadek internetu jako takového), takže je dobré takový nabitý mobil s daty mít při ruce a dát o sobě třeba vědět blízkým, co se děje a v jaké stavu jste - a dozvědět se třeba, co se děje jinde.

      Nebude fungovat televize, bude proto dobré mít rádio na baterie, nebo nabíjené z Powerbanky, jednak uslyšíte zprávy, jednak nenastane neobvyklé ticho, které by mohli přdevším starší lidé považovat za až tíživé a nepříjemné.

      Pokud vaříte na elektřině, mějte doma malý přenosný plynový vařič, horká káva a teplé jídlo je neocenitelná dvojice jak pro fyzické tělo, tak pro váš psychický klid.

      S mobilem, rádiem a teplou kávou v pohodě vydržíte několikahodinový až jednodenní výpadek proudu. Bude to nekomfortní, ale nic zas tak zlého se vám dít nebude, třeba zjistíte, že si v klidu popovídat s ostatními členy své rodiny není vůbec tak strašné, jak jste si mysleli.

        Když přestane topit topení v bytě, kde nerozděláte oheň a nepostavíte nouzově kamna na uhlí, či dřevo, můžete topit plynovým vařičem - jsou přenosné kampingové vařiče, které jsou staveny rovnou i na případné využití jako topidlo - je to ale vždy řešení nouzové, ne dlouhodobé. Nezapomeňte ale do bytu také občas pustit zvenku kyslík a vždy mějte takto otevřený oheň pod neustálou kontrolou. Nechcete přeci zmrznout, ale ani vyhořet.

      Při delším výpadku udělejte kontrolu lednic a mrazáků - rychle se kazící jídla snězte, rozmrzávající zásoby zkuste rychle zpracovat - maso vydrží déle upečené, ale většina troub je na elektřinu, takže ho můžete na plynu třeba uvařit, v domácí udírně na dvorku vyudit .... nebo na plátky na pánvi usmažit na oleji .... vše je lepší, než ho nechat syrové se zkazit - což se po rozmrznutí stane za pár hodin. Máte na zimu zamražené ovoce? Promyslete, co byste s ním dělali, kdyby nešel několik dnů proud.

       Co se zkazí, vyházejte, ať z toho nemáte doma zdroje hniloby a plísní (a zápachu).

     Pokud jste odkázáni v zimě na topení elektřinou, promyslete si náhrdní nouzovou variantu, ať ve dnech, kdy je mrazivo, nemáte v bytě pod nulou.

      Pokud bydlíte v domě, co vše bez elektřiny nepůjde? Budete si vůbec moci natočit vodu, když čerpadlo ve studni nebude pracovat?

       Pořiďte si zásobu svíček na svícení večer a v noci, baterky s náhradními bateriemi.

       Na různé tablety, malá rádia, přehravače hudby, přehrávače filmů - stačí dobře nabitá Power banka, a to i na několik hodin. Není špatné se zásobit - kolik budete potřebovat čeho na cca týdenní výpadek proudu, který může kdykoli a kdekoli způsobit vichřice, požár, povodeň, výbuch, tornádo a pod .... ?

     Pokud máte hospodářství a bez elektřiny to prostě nejde, určitě zainvestujte do domácího generátoru a mějte dostatečné zásoby paliva do něj na týden provozu.

      Při jakémkoli použití těchto rezerv a zásob je ihned poté doplňte a aspoň jednou za půl roku vše zkontrolujte, prošlé baterie obměňte, powerbanky vybijte a nabijte, proveďte údržbu všeho, co jí potřebuje - a můžete v klidu spát :-)

......