Energie a finance


        Období, na jehož prahu už stojíme a ve kterém začínáme žít, už není obdobím bezstarostného blahobytu a hromadění všeho, co hromadit lze. Čím dál tím více věcí, závazků, smluv, majetku, povinností a společenských rutin nám začíná odbírat jak naši osobní energii, tak čas - a především zdroje - zjednodušme to na "finance".

      Například ještě před cca 5 až 10 lety jsem se sám trochu styděl za to, že nemám auto. Většinu života jsem jej měl a sjezdil jsem jako podnikatel polovinu Evropy - ale posledních cca 10 let auto nemám.

      Dnes si už říkám: "chválabohu", že se nemusím o žádné auto starat. Nemusím platit pojištění, prohlídky, nové gumy, benzín, olej, opravy, nemusím hledat ve městě, kde zaparkuji a kolik to bude stát, nebojím se, že na něj při bouřce spadne strom, že mi kroupy vysklí okna, nebo že mi ho někdo ukradne.

      Chodím pěšky a na delší vzdálenost jezdím velice rád vlakem, o něco méně autobusem - ale v obojím případě je to nepoměrně pohodlnější a levnější. Mohu si v klidu přemýšlet o svých věcech, mohu spát, mohu si číst, poslouchat se zavřenýma očima hudbu, pít kávu, jíst, nebo si s někým povídat. Cesta mne stojí méně, že benzín do auta a když přijedu, kam chci, nestarám se o nic, co by s vlakem, nebo autobusem mělo souviset. Nestarám se o dálniční známky, o úklid vlaku, o výměny letních a zimních pneumtik, nebo o parkování.

       Toto je jen jeden malý příklad z mnoha - dnešní cesty k úspoře všeho - času, energie i peněz.

       Budoucí roky nejsou příznivé pro jakékoli velké zatížení, jednotlivce i rodiny. Není to rozhodně dobrá doba pro jakékoli půjčky, úvěry, hypotéky .... jedním slovem pro dluhy, jejichž splácení by bylo pro vaši peněženku rizikové. Dnes, zítra, za týden .... se může stát úplně cokoli a vy můžete zůstat bez příjmů i na delší dobu.

       Obejděte obloukem veškeré půjčky a šetřte si na krizové dny. Vytvářejte volné peníze a dávejte si je stranou - buď tím, že vyděláte více (ale neutratíte to), nebo tím, že omezíte při stejných příjmech výdaje.

       Rozhlédněte se okolo sebe a zbavte se všeho, co nepotřebujete, co vám je bere čas, pozornost, energii a peníze - tím, že se o to jen musíte starat, že to zabírá místo, že to musíte skladovat, spravovat, pojišťovat .... a pod .... Nechte si jen to, co potřebujete k běžnému životu, k práci, k výdělečnému podnikání ..... a ukládejte přebytky na horší časy, které skutečně stojí za dveřmi. Teď je na to ještě trochu času, možná zítra už bude pozdě.

      Pokud byla doba, kdy se vyplatilo jet na plný plyn a utrácet veškerou svou životní energii, veškerý svůj čas a své veškeré vydělané peníze za to, co se vám vše nabízelo a co jste chtěli (byt, dům, rodina, věci, auto, majetek, drahé dovolené, chata, chalupa, stravování v drahých restauracích .....), tak už v podstatě odešla do učebnic historie. 

     Doba, které nepřichází, ale ve které najednou už žijeme (díky koronavirovému šoku posledních dvou let) je příliš složitá pro naměrné vlastnění - vše je čím dál tím dražší a složitější - mít dům je čím dál tím dražší, úřady vyžadují čím dál tím víc povinnosti a zavalují vlastníky novými a novými předpisy a požadavky. Mít auto je dnes složité a drahé, mít dítě na škole je pro rodiče čím dál tím vyčerpávající, být nemocný je čím dál tím dražší .....

       Tato doba je ale zároveň naprosto přelomová, protože najednou víc a víc lidí vidí, že čím složitější je MÍT, tím jednodušší je ŽÍT!

      Nemusím mít drahý dům, když mi plně stačí menší byt. Nemusím se starat o automobil, pokud jej denně nepotřebuji (například k podnikání, nebo k péči o nemocného člověka), když skoro všude dojedu vlakem, autobusem - dokonce i jezdit taxíkem je dnes, když to nepřeháníme, jednodušší a levnější, než vlastnit, "živit" a starat se o své auto.

      Najednou i mladí lidé vidí, že je příliš složité usilovat o celoživotní pracovní kariéru, když kolem nich denně krachují dříve stabilní firmy i úřady, když vidí, že je jisté jen to, že je vše okolo nich absolutně nejisté ....

     Paradoxně je tato neskutečně složitá doba úžasnou životní příležitostí shodit z ramen břímě povinností k tomu, co formovalo předchozí generace a začít žít lehce - je to ale otázka vnitřní disciplíny. Musíte udělat jen jediné - mít ve své životní energii, ve svém čase a ve svých penězích jen pozitivní bilanci. Co to prakticky znamená?

      Vydělávejte více, než utratíte - či spíše utrácejte vždy méně, než vyděláváte a nikdy si na nic nepůjčujte. Vždy mějte volný čas, ve které můžete dělat i to, co si neplánujete dopředu. A nikdy do ničeho nevkládajte veškerou svou životní energii - vždy mějte rezervy pro zvládnutí přicházejících krizí, nenadálých zvratů a nepředvídatelných událostí.

       Žijte s lehkostí a volností - to vám umožní žít a přožívat život naprosto naplno - ať už to každý pojme jakkoli po svém.