Dům myšek - Sam a Julie

Karina Schaapman  -  Meander  2016


Nakladatelství Meander  2016

www.meander.cz

     Sam a Julie bydlí v "Domě myšek". Je to svět sám pro sebe. Julie bydlí v šestém patře vzadu uprostřed. Bydlí tam s mámou v jedné malinkaté komůrce. Nemá tátu ani sourozence a ani babičku a dědečka. Julie je strašně zvědavá a hrozně paličatá. Nesnáší nudu a jakmile ji to doma přestane bavit, vyráží ven za dobrodružstvím se svým kamarádem Samem.

................

      Sam bydlí v "Domě myšek" vepředu uprostřed. Bydlí tam s mámou, tátou, bratříčky a sestřičkami. Má dvě babičky a dva dědečky, několik tet a jednoho strýčka. Sam je strašně nesmělý a hrozně poslušný. Když je s Julií, dělá věci, na které by si jinak nikdy netroufl. Čeho má Sam hodně, má Julie málo a naopak. Jsou to nejlepší kamarádi a o všechno se spolu dělí.

................

     "Same, Samíku! Kde vězíš?", křičí Julie. Prohledala celé schodiště, ale Sam není nikde k nalezení. Najednou zaslechne hudbu. Nejdřív vysoký tón - vííííííííí .... a pak hluboký - vzuuuuuuuum.... Co to může být? Julie se dívá oknem dovnitř. Stojí tam muzikant s huslemi. Dlouhým klackem jezdí tam a zpátky po strunách.  Vííííí... vzuuuum ..

     Julii běhá z těch zvuků mráz po zádech a při hodně vysokém tónu se jí dokonce ježí chloupky na rukou. Brrrr. Běží rychle pryč. Pryč od těch zvuků. "Same, Samíku, Same! Kde vězíš?"

................

     Projekt domu myšek vytvořila Karina Schaapman jako dekoraci do této dětské knížky. Dům myšek je celý vyrobený z pokašírovaných kartonových krabic. Na zařízení interiéru Karina použila autentické látky z 50. 60. a 70. let a také různé druhy odpadového materiálu. Dům myšek má přední, boční a zadní trakt a je v něm přes sto pokojů, chodebních systémů a venkovních prostor. Během stavby a zařizování jednotlivých pokojů spontánně vznikaly příběhy do knihy se Samem a Julií v hlavních rolích.