Došel nám čas

Barbora Walterová Benešová, Nakladatelství Brána 2018  -  www.brana-knihy.cz


Došel nám čas

Barbora Walterová Benešová, Nakladatelství Brána 2018 - www.brana-knihy.cz

     Začalo se stmívat a my už jsme se neopovážili zapálit petrolejku. Uslyšela jsem venku hluk. Něco se tam dělo. Nenápadně jsem odhrnula záclonku na okně v kuchyni. Vykoukla jsem jako duch na ulici a srdce se mi málem zastavilo. U Cullenových řádil nějaký gang mladých kluků, bylo jich snad šest, nebo osm a rabovali kompletně celý jejich dům. Hledali to, co mělo v tomhle novém světě ještě nejakou cenu. Je to jen otázka času, kdy se dostanou až k nám. Věděli, že jsme dostali pokyn k evakuaci, proto přišli vyplenit prázdné domy. Nevěděla jsem, co mám dělat.
....................
     Všechny děti vytáhly klacíky a naložily si uzenky na talířky. Mamka jim rozdala domácí kečup z opravdických rajčat a Giselle krájela chleba, aby se všechny pořádně najedly. Pak se posadily k dřevěnému domu, který stál na verandě u domu. Na jednu lavici se usadila trojčata a naproti nim Agnés a Philippe. Chvíli jsme je nečinně pozorovali. Oni se totiž dobře bavili. Tobias strašil malou Agnés rozkousnutým buřtíkem, namočeným v kečupu. Maličká se bránila oběma rukama, ale smála se bratrovým vylomeninám.
     "Co udělali s Lopem?", ozval se do ticha Mocco. Chtěl vědět, co přesně se s jeho přítelem stalo.
     Zabili ho," řekl Adam. "Jedinou ranou do týla."

     "A potom?"

     "Myslím, že ho snědli," řekla máma nahlas. A mně polilo horko, tohle mě vůbec nenapadlo. "Podle mě to byli kanibalové". "Netušila jsem, že v téhle době ještě žijí kanibalové", přidala se do debaty Amélie.

        "Krize a hlad doženou lidi k nejrůznějším hrůzným činům", řekl dědeček.


     Nejprve se po stisknutí vypínače světlo nerozsvítí. Nejdřív nastoupí obavy a nervozita, ale po pár dnech nastává boj o holý život. Ve městě se už dál přežít nedá, veškeré pohodlí technického pokroku je pryč. Potraviny a zásoby léků velmi rychle mizí. Pacienti závislí na přístrojích umírají. Začíná rabování a lidé se zabíjejí za bílého dne pro kus chleba. Nikdo nemá tušení, co se přesně děje. Devatenáctiletá městská dívka Mariana Laurentová se ocitá v naprosto neřešitelné životní situaci. V důsledku výpadku proudu se matka nevrátí domů a ona musí rázem řešit problém, jak zachránit sebe a dva mladší sourozence. Jediné místo, které nabízí záchranu, je dědečkův statek. Ten ale leží bezmála sedmset kilometrů daleko. Podaří se dětem zvládnout tak dalekou cestu? A znamená vůbec farma bezpečí pro celou rodinu?


     Před více než sto lety zasáhla naši planetu obrovská sluneční erupce, nazývá se Carringtonova událost, která vyřadila z chodu první primitivní elektrická zařízení. Odborníci na celém světě se shodují na jediném - ta další erupce má už dnes zpoždění.

      V současné době už na Zemi nežije příliš mnoho kultur, které by dokázaly bez elektrické energie přežít. Podle teoretického fyzika Michio Kukua by vznikl bezprostředně po zásahu sluneční erupce, nazývané výron koronální hmoty, totální chaos, jaký lidstvo ještě nikdy nezažilo. Celá planeta by byla doslova paralyzována.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :