Do světa  -  cestujte chytře, levně a často

Hana Machalová  -  Nakladatelství BizBooks Brno 2019   -  Albatros média   -   www.albatrosmedia.cz


Do světa - cestujte chytře, levně a často

Hana Machalová - Nakladatelství BizBooks Brno 2019 - Albatros média - www.albatrosmedia.cz


      Žiji v paneláku trčícím z lesa (jak se vyjádřila kamarádka z Vysočiny, která doslova spráskla ruce nad, řekněme, problematickou estetikou našeho industriálního moravského městečka). Cestovatelskou "osvětu" provozuji z určité empatie vůči lidem, kteří mne tady na venkově obklopují. Pracují obvykle v továrnách a na svou dovolenou šetří celé měsíce. Je mi líto pozorovat, jak své úspory doslova vyhodí do vzduchu, když v létě v plné sezoně (celozávodní dovolené) vyrazí do horka k moři kousek od nás - a přitom by za stejné peníze mohli být v zimě v Karibiku. Já jezdím na týden k evropskému moři i čtyřikrát do roka za cenu víkendu v českých lázních.
    Snažím se také podporovat všechny osamělé duše, které láká svět, ale něčeho se bojí. Třeba i jen říci doma, že už nechtějí čekat, až se ostatní rozhoupou a seberou odvahu vyrazit (střední a starší generace), nebo až jim dají svolení (mladá generae a ženy od rodin). Často totiž lidé čekají na podporu od někoho, kdo nemá s cestováním žádné zkušenosti a světa se bojí z ničím nepodložených důvodů. Takoví strýčkové na ně chrlí nesmyslné katastrofické scénáře a odrazují je, co to dá. Pak ty duše, které slyší volání dálek, doma trpí a prožívají doslova domácí vězení.
    Vidět svět a poměry v něm panující na vlastní oči je nesmírně uklidňující pro každého, kdo nabývá dojmu, že svět spěje do záhuby a všechno na planetě se jen zhoršuje - a celkově propadá pesimismu ze sledování negativních zpráv. Cestování je jedním z mála zdrojů skutečně pozitivních zvěstí ze světa.
      Mladí cestovatelé rádi prohlašují, že jim poznávání světa umožňuje poznat sebe sama. Já se ve svých letech už trošku znám a nehledám v cestování zdroj zdolávání výzev. Chci se jen podívat za hranice všednosti, provětrat se na jiném vzduchu. K tomu ale pokaždé dostávám nejrůznější bonusy. Vydáte-li se za hranice všedních dní, zaručuji vám, že budete :
 • Poznávat své já v přítomném okamžiku
 • úspěšně řešit situace, které byste si předtím ani nedokázali představit
 • žít s věcmi z malého kufru, nebo batohu, aniž by vám cokoli chybělo
 • Poznávat, že čas je relativní a že dokážete za den prožít víc, než za půl roku, ale také pročekat šest hodin na letišti
 • dívat se na lidi z jiných kultur, náboženství a barvy pleti bez předsudků
 • domlouvat se bez znalosti jazyka (i sebelepší angličtina je mnohdy k ničemu)
 • rozumět, i když nepřečtete ani místní abecedu
 • uvědomovat si spoustu věcí až v reálu
 • nadšeni ze zemí, o kterých většina lidí ani netuší, kde leží
 • více pozorovat, než soudit
 • méně moralizovat, protože vám často pomohou lidé, do kterých byste to neřekli
 • ochutnávat nejlepší jídla svého života a ještě léta na ně vzpomínat
 • moudřejší a šťastněší, inspirováni dělat změny ve svém životě.

      Nejsilnější lekci získáte, když zjistíte, že svět je ve sktečnosti mnohem bezpečnější a vlídnější, než vypadá ze závětří domova. Zjistíte, v čem Česku oproti ostatním zemím "ujel vlak", ale i jak se u nás ve srovnání s některými jinými máme dobře.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :