Dnešní hrozby - na co se připravit?


       Jsem Čech, žiji v panelákovém bytě a už delší dobu se myšlenkově i prakticky zajímám o to, jak se připravit na některé akutní hrozby nejbližší budoucnosti. Už se toho totiž děje okolo nás tolik, že je třeba se otázkou připravenosti zabývat, už to nelze ignorovat a přehlížet.

       Hrozeb je mnoho. Exodus milionů přistěhovalců z oblastí, které sucho a vedra učiní neobyvatelnými. Ruská armáda, která by v případě dobytí Ukrajiny bez váhání pokračovala dál do pobaltí, Polska a střední Evropy. Kolaps energetiky a výpadky elektřiny, tepla, plynu ... Čím dál dražší doprava a tím zásobování - zejména potravinami. Výpadky veřejného zdravotnictví a přechod na draze placené zdravotní služby a léky. Nustálé extrémní zadlužování. Stále závažnější klimatické změny v podoby sílících bouřek, vln veder, větrných tornád a vysychajících zdrojů vody. Příchod nemocí, které jsme již považovali za vymýcené (neštovice, černý mor, cholera, lepra, tuberkulóza ...), nebo zcela nových, jako koronavirus a pod ...

     Nedá se říci, co z toho všeho nás zasáhne, zda, kdy a jak k něčemu dojde, už se ale i jako zdravě uvažující praktik a dlouholetý novinář (řekl bych se slušným rozhledem a nadhledem) začínám přiklánet k názoru, že nějaké další problémy a katatrofy jsou už jen otázkou času.

     V panelácích žije v ČR okolo 4 milionů lidí, tedy zhruba jedna třetina obyvatel. Byt má své výhody i nevýhody. Neřešíte například zdroje topení, jako když máte vlastní dům, vaším zdroje je ústřední topení a někde v dálce běžící teplárna. Stejně tak neřešíte přívod vody, nemůžete si vykopat vlastní studnu - vám stačí otočit kohoutkem v kuchyni, či koupelně a máte pitnou i teplou vodu. Na druhou stranu kdy vám voda neteče, nejde proud, nebo teplo z teplárny, jste v mrtvém a studeném prostoru a pokud jste se nepřipravili, není moc možností k přežití.

       Připravit se na krize - co to ale znamená, na jakou konkrétní krizi se máme a vůbec můžeme připravit?  Některé krize totiž vyřešíme tím, že si doma připravíme zásoby a naučíme se vyřešit výpadky tepla, elektřiny, nefungující splachování záchodů, zavřené okolní obchody a pod .... a před jinými je jediné řešení rychlá, či okamžitá evakuace a útěk do bezpečí - někdy možná bez šance na návrat.

      V této rubrice budu řešit možnosti, jak se připravit na obojí, jak přežít se zásobami a vhodným vybavením v panelákovém bytě a také jak se připravit na evakuaci a únik v situacích, kdy je to jediné řešení pro vaše přežití. Postupně sem budu doplňovat nové texty a natáčet videa.