Dle kuchyně pozná se hospodyně

Jana Skarlantová, Vlastimila Scheuflerová, nakladatelství Motto, Albatros média a.s. 2016


     ".... Dostalo se mu svolení a musl zůstat zrovna na oběd. Ač byla slečna Františka velice překvapená, byl oběd takový, že se pan ženich červenal radostí. 

     Zjistil, že tak dobrou polévku s morkovými knedlíčky nejedl již dávno, tak výtečnou sardelovou omáčku s hovězím masem snad nikdy. Zadělávaná kuřata s omáčkou se smrži a mozkovými a játrovými knedlíčky mu byly novinkou, míchaný celerový salát s řeřichou, politý majonézou ke krásně upečené husičce překvapením. Tvarohový nákyp s čokoládou a hořkými mandlemi zavál básní - zkrátka hořel radostí nad výtečným kuchařským uměním své vyvolené.

     Za tři neděle byla svatba...."

......

     Netradiční kuchařka je plná výborných receptů prověřených řadou desetiletí, některé i stoletím. Prostřednictvím dobových pramenů "vychutnáte" nejen jídla, ale i proměnu životního stylu českých domácností od doby Rakousko-Uherska přes nuzná léta první světové války až po moderní a bohatou kuchyni první Českoskovenské republiky.

.....

     Jednotlivé recepty, vybrané z mnoha kuchařských knih jsou "prošpikovány" nejen autorskými spojovacími texty, ale i dobovou literaturou. Za každou ukázkou je skryt příběh.

     Navštivme tedy společně s našimi literárními hrdiny jejich domácnosti. Někdy zasedneme jako pozvaní hosté do salonu, jindy tajně pootevřeme dveře do kuchyně, nebo spižírny. V každém případě vám přejeme "dobré zažívání".

nakladatelství Motto, Albatros média a.s. 2016

www.motto.cz

www.albatrosmedia.cz