Děti holocaustu

Allan Zullo, Mara Bovsunová, Nakladatelství COSMOPOLIS - GRADA 2019   www.grada.cz


Děti holocaustu

Allan Zullo, Mara Bovsunová, Nakladatelství COSMOPOLIS - GRADA 2019 www.grada.cz

Příběhy "Dětí holoaustu" představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době největších zvěrstev, která se kdy děla, muselo každé z nich prožít své osobní peklo a projít noční můrou druhé světové války.

     Tato kniha je pomníkem jejich odvahy tváří tvář smrti. A také oslavou lidského ducha - vůle překonat nevýslovné hrůzy, vůle zvítězit nad zlem, vůle žít. Lidé v příbězích vlastně mají jednu společno vlastnost - hluboko ve svém srdci věřili, že budou žít, i když mnoho jiných kolem umíralo.

...........................

      V zimě 1944, po čtyřech měsících ve Westerborku, nahnali děti Levyovy spolu se stovkami dalších do transportu a poslali do Německa, osmapadesát kilometrů severovýchodně od Hannoveru do nechvalně proslulého koncentračního tábora Bergen-Belsen.

     Uršula s Georgem patřili mezi ty šťastné, protože je umístili do části, které se říkalo Sternlager, neboli Hvězdný tábor. Tam žili vězni, kteří měli nějaké vazby do Spojených Států, nebo dalších spojeneckých zemí a mohli by být jednou vyměněni za vězněné německé občany. Vězni ve Sternlageru mohli - místo pruhovaných mundůrů povinných pro vězně ve zbytku tábora - nosit vlastní šaty, ale museli mít na hrudi našitou žlutou Davidovu hvězdu. Každý však mohl mít pouze jedny šaty a v táboře nebyla žádná prádelna, takže jejich oděvy byly špinavé, potrhané a páchly. Georg každý den oblékal tu samou košili, kalhota a spodky a Uršula ty samé černobíle kostkované vlněné šaty, punčochy, boty a kabát.

     Bydleli na mužském baráku spolu s šedesáti dalšími vězni. Uršula tam byla jediná dívka. Levyovi spali společně na prostřední z třípatrových pryčen. Na každé posteli byla dřevěná lišta, která podpírala tenký slamník a deku. protože v baráku nebylo žádné topení, vězni lišty z pryčen vzali a spálili, aby se zahřáli, což však způsobilo, že slamníky neměly zespodu žádnou oporu a prohýbaly se.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :