Dárky z přírody - 100 nápadů na tvoření s dětmi

Helena Arendtová,  Nakladatelství KAZDA Brno 2018  -  www.knihykazda.cz


Dárky z přírody - 100 nápadů na tvoření s dětmi

Helena Arendtová, Nakladatelství KAZDA Brno 2018 - www.knihykazda.cz

     Když jsem byla malá holka, v době, kdy jsem ještě neznala jiná místa, než svou vesnici, se jednoho dne vrátil tatínek z delší cesty domů. V kapse u bundy měl pro mne dárek. Byla to jen maličká krabička z lepenky, ale nikdy na to nezapomenu. Otevřela jsem ji a vypadla barevná mušlička. Už nevím, jestli mi víc učarovala krásná spirála, nebo perleťový lesk, ale pamatuji si, že jsem od toho okamžiku snila o širém moři, o písku a o pláži a nepřála jsem si nic jiného, než se tam jednou podívat.
      Od té doby jsem mušličku střežila jako ten nejcennější poklad. A i když byla úplně bezcenná, podněcovala moje sny a fantazii a inspirovala mě k těm nejvynalézavějším hrám.
      Stejné to bylo s mnoha dalšími malými přírodními poklady, které jsem sama objevila v lese, nebo na loukách - kamínky, klacíky, pírka, nebo tobolky rostlin, to byly pro mě ty nejkrásnější dárky, jimiž mě příroda stále znovu překvapovala a s nimiž jsem si vyhrála celé hodiny.
.............................
     Tato kniha před tebou otevírá nesmírnou rozmanitost přírody a jejích materiálů. Kromě toho je bohatým zdrojem myšlenek a tvůrčích nápadů. Většina příkladů je určena dětem od pěti let, ale také starším dětem a stejně tak jejich rodičům a vychovatelům.
      Přírodniny (tedy přírodní materiály) můžeš sbírat v každém ročním období. Na jaře a v létě jsou to četné květiny, a na podzim a v zimě jsou zajímavými materiály hlína, dřevo a kameny. Nápady a návody této knihy začínají rostlinami pozdního jara a končí kameny a zimou. Najdeš tady nápady na dárky, vyrobené z velmi odlišných materiálů a z různých přírodních zdrojů - živé rostliny, sušené rostliny, podzimní listí, semena a plody, dřevo, hlína a kameny, směsi přírodnin .... Tvé výtvory mohou sloužit různým účelům, například jako umělecké dílo, jako dekorace, jako kosmetika, k jídlu a pití a pro další jiné a zvláštní účely.
...........................
Například rostliny - co říkáš kandovaným okvětním lístkům, nebo zářivě rudému psacímu inkoustu z muškátů? Nebo si radši spleteš prostírání z trávy, či vytvoříš originálního medvěda z měkkého mechu?
Například semena  -  napadlo tě někdy vyrobit si z fazolí pestrobarevný náhrdelník, nebo proměnit různá semínka a lusky ve fasinjící svícny?
Například dřevo  -  líbilo by se ti darovat někomu obrázek v jedinečném rámu z větviček a klacíků?
Například hlína  -  je libo vytvořit si vlastní figurky, nebo mističky z jílu?
Například kameny  -  A co takhle překvapit pestře pomalovanými oblázky pro napínavou deskovou hru, nebo proměnou kamene v umělecké dílo?
       A to nejlepší nakonec - až na několik málo potřeb z obchodu najdeš všechny dárky přírody zadarmo v zahradě, u potoka, v lese, nebo na poli.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :