Dáma z dobré rodiny

Therese Anne Fowlerová  -  Nakladatelství METAFORA a GRADA   www.metafora.cz   www.grada.cz 


Dáma z dobré rodiny

Therese Anne Fowlerová - Nakladatelství METAFORA a GRADA www.metafora.cz  www.grada.cz 


ALVA VANDERBILTOVÁ, žena v rukavičkách, která změnila svět.

       Mecenáška, vizionářka, bojovnice za ženská práva a především sebevědomá žena, která se nenechala svázat konvencemi. To byla Alva Vanderbiltová, žena, která založila mimo jiné Metropolitní operu - poté, co bylo Vanderbiltovým upřeno privilegium pronajmout si lóži v Akademii umění. Její inteligence a odhodlanost ji nakonec přivedly k hnutí sufražetek. Stala se jeho významnou členkou, zasazující se mimo jiné za volební právo žen.

.................................

       "Jen pokračuj." Pan Vanderbilt Alvu pozorně sledoval a zdvihl ruku, aby umlčel Corneila. "Říkala jsi, že jsi na tom pracovala s panem Huntem. Co přesně zamýšlí?"

     "Určitě pořádný honorář", ušklíbl se Corneil.

      "Pan Hunt si myslí, že roh Páté a Padesáté druhé by byl pro náš dům ideální", prohlásila Alva. "Nová katedrála Svatého Patrika bude taková architektonická kotva. A domnívá se, že všechny ulice kolem Padesáté se stanou pro město důležité, budou jeho dalším centrem. Zatím tam skoro nic významného nestojí - jen řadové domy sester Jonesových a protože Pátá avenue začíná od parku, budeme vlastně definovat, jakou podobu by mělo v té oblasti město mít."

      "Otče ...", spustil znovu Corneil.

      "Chci si ji poslechnout," uzemnil ho pan Vanderbilt. "Její postřeh ohledně našeho odkazu je oprávněný."  Přešel k Alvě. Prohlížel si skicu, věžičky, okna i kování jejího budoucího paláce. "A jak si představuješ, že se to bude financovat? Nejsem příznivě nakloněný tomu, aby tvůj manžel prodával další svoje akcie."

     Alva tu otázku očekávala. "Zaplatíte to vy. I za Corneilův dům. Můžete si to dovolit. A není to vlastně navíc, jak tomu říkáte, diverzifikace aktiv? Jenom přejdete od akcií k nemovitostem."

.................................

      Román "Dáma z dobré rodiny" s nebývalou bravurou popisuje nejen výjimačnou ženu, ale také energií překypující New York a Paříž během tzv. "pozlaceného věku" přelomu 19. a 20. století. Je to příběh ženy, která se nenechala utlačovat dobou a raději ji měnila. A která do písmene, ač (možná) neúmyslně, naplnila moudrou radu : "Poprvé se vdej pro peníze, podruhé z lásky".

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :