Čokoláda - pokrm bohů

Jana Arcimovičová, Pavel Valíček - Nakladatelství START Benešov 1999   www.nakladatelstvi-start.cz


Jana Arcimovičová, Pavel Valíček - Nakladatelství START Benešov 1999 www.nakladatelstvi-start.cz


     Když roku 1492 "objevil" Ameriku Kryštof Kolumbus, našli pozdější španělští dobyvatelé v této Nové zemi bohatství, o jakém se jim ani nesnilo. Mezi jinými i kakao. Obyvatelé Ameriky pili zvláštní nápoj, který byl z kakaa připraven - čokoládu.

Na rozdíl od dnešní čokolády byla ta původní hořká a kořeněná. Především Aztékové a Mayové ji vyráběli z rozemletých kakaových bobů, které byly zahuštěny kukuřičnou moukou, okořeněné vanilkou, paprikou chilli a dalšími přísadami. Čokoláda byla považována za pokrm bohů, její pití bylo proto vyhrazeno vládnoucí vrstvě.

     To ještě podtrhovala skutečnost, že v Mezzoamerice sloužily kakaové boby jako platidlo. Hodnota těchto rostlinných peněz byla poměrně vysoká. Lidé, kteří čokoládu pili, se vlastně doslova krmili penězi. Takovýto luxus si těžko mohl dovolit někdo jiný, než příslušníci bohatších vrstev.

     Evropa se díky Španělům dočkala čokolády až v 16. a především v 17. století. Zásadním přelomem ve výrobě čokolády se stal vynález Holanďana Conrada van Houten, který objevil postup umožňující oddělit kakaové máslo od kakaového prášku. Díky tomu se později čokoládě otevřela cesta snad do všech domácností a také její výroba se stala výrazně levnější.

     Dnes je čokoláda považována za pamlsek číslo jedna. Vyrábějí se z ní cukrářské výrobky, zmrzliny, bonbony, či sušenky. A co nás vlastně k čokoládě tak silně přitahuje? Zřejmě to jsou její povzbuzující účinky, skvělá chuť a vůně a příjemný pocit, který vyvolává, když se rozpouští na jazyku.

...................................

    Vše o čokoládě, její historii, cestě dějinami lidských civilizací, o jejím užití, účincích, přínosu ke zdraví, kvalitě a výrobcích z čokolády najdete v této knize nakladatelství Start Benešov:  https://www.nakladatelstvi-start.cz


Objevte naše originální recepty z produkce NET-TV Mozaika :