Co se děje se světem?

Václav Cíek,   nakladatelství Dokořán  2016


     "Paul Hoffman ve své přednášce na MIT o dvousetletém objevování skleníkového efektu uvedl, že si vede statistiku o tom, kolik vědců souhlasí s výzkumy, které ukazují, že koncem starohor (proterozioka) byla Země neméně dvakrát zcela pokrytá ledem. Neskončili jsme tehdy ve stabilním stavu věčně zmrzlé koule jen díky tomu, že sopky uvolňovaly do atmosféry oxid uhličitý, který nebyl odebírán ani organismy a ani se nemohl rozpustit ve vodě světového oceánu, takže atmosféra po zhruba třiceti milionech let dospěla do skleníkového stavu a došlo k opětovnému oteplení celého zemského systému, a to možná až o 30 - 50° C."

     Geolog a oceňovaný esejista Václav Cílek je zámý tím, že se k aktuálním problémům světa dokáže vyjádřit nadčasově, z rozmanitých úhlů pohledu, s nadhledem, vtipem i s konstruktivní skepsí.  Jeho nejnovější kniha "Co se děje se světem?" zdánlivě popisuje velké změny našeho světa vlivem klimatických změn a migrační vlny, ale ve skutečnosti se autor soustřeďuje především a to, jak si v životě udržet radost a jak přežít šťastně.
......................
     Nejenom v Čechách, ale i v mnohem hůř zkoušeném Řecku, kde je více než třetina a někde i polovina mládeže nezaměstnaná, se lidé nechtějí vrátit k půdě, protože mají pocit, že by přišli o nějaký sociální status, stali se chudáky a už jimi nepřestali být. Je však lépe být zaměstnaný zahrádkář, než nezaměstnaný intelektuál. Mít kus vlastního jídla je přitom nejenom součást staré evropské ctnosti, ale i amerického pojetí samostatnosti.  Zahrádka je jinou podobou lesního domu ve Waldenu. Je to vztah k životu, protože s vlastním jídlem povstává i vlastní, velmi lidský názor na svět. Navrhuji, abychom proti globalizaci, Mezinárodnímu měnovému fondu, Evropské bance a McDonaldovi bojovali nikoli na náměstích, ale sázením vlastních rajčat.


Nakladatelství Dokořán  2016
www.dokoran.cz