Co s sebou - vybavení na tábor


      Jde sice o "příměstský tábor pro děti", přesto ale je potřeba, aby chlapec, či dívka, která se zúčastní, byla v základu vhodně oblečena, vybavena a měl/a s sebou pár nezbytných věcí.

Oblečení :  červenec a srpen jsou měsíce letních prázdnin a protože se už několik let léto jeví ve znamení spíš horkých dnů, předpokládáme totéž. To ale neznamená, že je vhodné jít do lesa v plavkách. Doporučujeme dlouhé kalhoty z lehčího a dobře prodyšného materiálu (plátno, bavlna, len a pod ...), ve kterém bude dítě chráněno před různými trnitými rostlinami, větvemi, kopřivami a pod ... Určitě dítě vybavte dobrými pevnějšími botami - bude v nich čtyři dny, takže mu dejte na každý den nové ponožky - bavlna, nebo bambusové vlákno. K dlouhým kalhotám může mít jedny šortky na převlečení na místa, kde se zastavíme. Dále spodní prádlo na převlečení, dvě-tři náhradní trička a teplejší mikinu, nebo teplákovou soupravu na noc - stačí lehká mikina do spacáku - podle konkrétní předpovědi počasí. Z drobnějšího vybavení je vhodná lehká čepice (například kšiltovka), lehký vzdušný šátek na krk a pod .... vhodná je i lehčí vesta s kapsami.

Základní vybavení : Základem je dobře nositelný batoh, funkční letní spacák a podložka pod něj (pěnová karimaka, reflexní alumatka, stačí i pevnější igelit - například pytel na stavební suť). Dále malý ručník na ruce a větší ručník, nebo osuška + plavky (ve Štětí je velmi pěkné koupaliště, pokud bude vhodné počasí, určitě jednou v průběhu akce navštívíme). Individuálně dle potřeby každého účastníka/účastnice potřebné léky, hygienické a kosmetické potřeby (je třeba počítat s tím, že se dítě zpotí při hrách, umaže si ruce, bude jíst i mastné jídlo, třikrát se uloží v lese ke spánku - aby se tedy mělo čím umýt a do čeho utřít). Stejně tak je vhodné jej vybavit toaletním papírem - nebo papírovými ubrousky.

Strava :  Účastníkům zajistíme vše potřebné k přípravě stravy, potraviny budou vždy čerstvé, konkrétní jídelníček zde zveřejníme cca týden před akcí. Každý účastník si s sebou vezme jen něco, z čeho bude jíst (ideálně plastový nebo plechový hlubší talíř, misku, nebo krabici), hrnek na pití (nejlépe "plecháček z nerezu) a lžíci, vidličku a nůž + doporučujeme i vhodný nůž kapesní na drobnější práce - naříznutí vuřta, přeříznutí provázku a pod .....

      Určitě dejte dítěti s sebou repelent -proti klíšťatům, komárům. Budeme mít i my a děti vždy stříkneme na expandovaných místech (krk, nohy, ruce ....)

Velmi důležité - pokud má dítě brát pravidelně léky, nebo je alergické na nějaké přírodní látky, jídlo, hmyzí štípance, včely, vosy a pod .... nebo vyžaduje v některých situacích speciální zacházení, je to ZÁSADNĚ DŮLEŽITÉ A NUTNÉ napsat do přihlašovacího mailu! Budeme to vědět a můžeme případně rychle a správně zareagovat. Budeme se samozřejmě pohybovat v celkem bezpečném prostředí, děti budou pod dohledem zkušených dospělých lektorů a nebudou dělat nic vysloveně nebezpečného - ale je to vaše dítě, vy jej znáte. Vaše pokyny si s sebou napíšeme a budeme v případě nutnosti hned vědět, co se děje a co správně udělat.

Co s sebou dále :

      Na noc, když dítě půjde například vykonat do lesa potřebu, je dobré vzít si baterku (velmi dobré a skladné jsou baterky na kolo s led-diodami). Pokud chcete mít kontakt s dítětem, může si na vlastní odpovědnost s sebou vzít mobil (ale nebudeme ručit za jeho případnou ztrátu, nebo rozbití). Domluvíme se na nějaké vhodné době dvakrát za den dítěti můžete volat, nebo ono vám (v době svačiny, či večeře například), aby nás po celý den nerušilo v programu zvonění mobilů. V případě něčeho extrémně naléhavého volejte vedoucím a ti vám ihned zprostředkují kontakt s dítětem. Další věci již dle své úvahy, jen počítejte s tím, že si každé dítě tento svůj batoh také samo ponese a i když nebudeme dělat moc dlouhé tůry, tak těžký batoh není příliš vhodný.

      Jídla bude pro děti dostatek, bude přiměřeně k dispozici po celý den stejně jako denně dostane každé dítě od nás balenou pitnou vodu, ráno, k obědu a večer horký čaj. Může si s sebou vzít cokoli svého (sušenky, bonbony ...) ale nedávejte mu s sebou jídlo, které se v teple rychle zkazí (cokoli majonézového, měkké salámy a měkké sýry a pod ...). Stejně tak není vhodné s sebou tahat těžké lahve s limonádami ....

Ukázky z úvodu do survivalu pro dospělé: