Českolipsko

Česká Lípa, Nový Bor, Máchovo jezero, Dubá, Kokořínsko ...


      Česká Lípa (německy Böhmisch Leipa) je město v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Leží 80 km severně od Prahy na řece Ploučnici s historickým centrem na jejím pravém břehu. Zahrnuje 14 místních částí o celkové rozloze 66,10 km², kde žije zhruba 37 tisíc obyvatel.

      Město bylo vystavěno u vodního hradu Lipý při brodu přes řeku Ploučnici, kde existovala od 10. století malá slovanská osada. O založení města se kdysi zasloužili Ronovci, zejména Jindřich z Lipé v letech 1305-1319, o jeho rozvoj pak Berkové z Dubé. O sto let později bylo opanováno husitským vojskem Jana Roháče z Dubé a postiženo ničivými požáry. O jeho další rozkvět se zasloužil založením kláštera a školy Albrecht z Valdštejna, později Kounicové. Po vzniku Československa se město stalo centrem národnostních nepokojů, místem srazu 25 000 stoupenců Henleinovy Sudetoněmecké strany v roce 1934. Novodobý vzhled a vývoj ovlivnila průmyslová výroba a blízkost těžby uranu, ve městě vznikla řada velkých panelových sídlišť. Centrum města bylo zachováno a vyhlášeno městskou památkovou zónou.

      Nový Bor (dříve Bor u České Lípy, německy Haida) je město v severní části okresu Česká Lípa, na rozhraní CHKO Lužické hory a CHKO České středohoří. Je známé zejména svým sklářským průmyslem.

       Osada Bor vznikla v roce 1692 rozparcelováním pustého dvora statku arnultovického sedláka Raškovského (Arnultovice jsou dnes součástí města, někdy jsou označovány jako Nový Bor II.). Roku 1710 panství převzal rod Kinských. V roce 1757 byla tato osada mající 21 domů prohlášená na žádost hraběte Kinského císařovnou Marií Terezií městem.[4] Povýšením na město získal Nový Bor základní privilegia např.: právo na pořádání čtyř výročních trhů a pondělního trhu týdenního. To značně napomohlo rozvoji obchodu a díky exportním firmám byl zajištěn odbyt i do zahraničí. Největší poptávka byla po skle vyráběném v lesních hutích. Hrabě Kinský podporoval město i proto, že leželo na obchodní cestě z Prahy do Německa při císařské silnici Praha - Rumburk. Do města se začal soustřeďovat sklářský průmysl. Ustavila se první kompanie obchodníků se sklem, která působila až do roku 1835 a pomohla městu získat světovou sklářskou proslulost.

     Vítejte v malebné krajině na severu České republiky a východě Německa - v přeshraničním regionu propojující Českolipsko a zemský okres Zhořelec (Görlitz). Vychutnejte si rozmanitost krajiny i kultury, stejně jako srdečnost místních obyvatel.

     Turistický region od Bad Muskau na severu, přes Zhořelec, Žitavu a Českou Lípu až na břehy Máchova jezera na jihu, nadchne jistě každého z Vás. Pohodlné rodinné výlety či delší cyklistické túry - každý si zde přijde na své. Vyznavači méně aktivní dovolené mohou navštívit četná muzea a řemeslné dílny nebo poznávat krajinu a její historii z vozu některé z úzkokolejných železnic regionu.

     Severní část této oblasti je pojmenována podle řeky Nisy, jež tvoří hranici mezi Německem a Polskem. Neisseland s mnoha zajímavostmi a pamětihodnostmi se rozkládá mezi nádherným parkem knížete Pücklera v Bad Muskau, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, a podmanivým přírodním parkem Žitavské hory. Odsud je to co by kamenem dohodil do Lužických hor v České republice. Na obdivovatele skla a sklářského umění čeká Novoborsko. Odvážní milovníci vodních sportů by neměli minout řeku Ploučnici s jejími četnými meandry i průrvou zvanou Pekelný jícen. Oblíbeným cílem turistů je také Podralsko, krajina kolem vrchu Ralsko se zříceninou stejnojmenného hradu. Centrem Máchova kraje jsou Doksy s Máchovým jezerem a Dubá, výchozí bod do nádherné krajinné oblasti Dubské Švýcarsko a Kokořínsko.

zdroj textu : https://www.ceskolipsko.info/cs/aktivni-region-ceskolipsko-neisseland.html
 

     Máchovo jezero též zvané Velký rybník nebo Velký Dokeský rybník, lidově Mácháč (německy Großteich nebo Hirschberger Großteich) je největší rybník v Libereckém kraji a osmý největší v Česku. Dosahuje hloubky až 12 metrů, vstup do vody je však velmi pozvolný. Jde o třetí největší český rybník, který leží jinde než v Jihočeském kraji. Byl založen v 14. století. Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. V dnešní době je využíván hlavně pro rekreaci.

     Vedle řady hotelů, restaurací, penzionů a dalších zařízení určených pro rekreaci a trávení volného času v Doksech a Starých Splavech se zejména na severním a severovýchodním břehu jezera nachází řada kempů (Borný, Klůček, Bílý Kámen), pláží a chatových oblastí. Nejen milovníkům taneční hudby je známa Diskotéka Bílý Kámen a festival elektronické taneční hudby Mácháč, pořádaný každoročně přímo na pláži kempu Klůček. V této oblasti patří mezi populární činnosti zejména vodní sporty, turistika, cykloturistika či houbaření. Každoročně na jaře je pořádán cyklus výletů s názvem "Máchovi v patách", jsou zde organizovány orientační běhy, plážový volejbal a mnoho dalších sportovně rekreačních aktivit. Mezi tradiční kulturní a společenské akce patří jarní otvírání jezera v Doksech a letní ve Starých Splavech spojené s poutí a lidovou zábavou.

     V zimě bývá zamrzlá plocha jezera využívána pro bruslení, lední hokej i běžkaři, v provozu jsou stánky s občerstvením.

     U jezera mezi Doksy a Starými Splavy byl postaven nový hotel Port, který byl oceněn v září 2013 jako Stavba roku Libereckého kraje.