Čekání na Bojanglese

Olivier Bourdeaut, Nakladatelství Plus, Albatros média a.s. 2017


     Ve škole neprobíhalo nic podle očekávání, ale opravdu nic, a to zejména v mém případě. Když jsem vyprávěl, jak to chodí u nás doma, paní učitelka mi nevěřila a děti taky ne a tak jsem začal bezhlavě lhát. Bylo to tak lepší pro všechny a pro mě především. Ve škole měla moje matka pořád stejné jméno, Slečna Nadpočetná zmizela, Špinavec nevykonával funkci senátora, Mister Bojangles se stal jen hloupou deskou, co se točí na gramofonu, jedl jsem ve stanovené hodiny jako každý druhý a nikdo to neřešil. Doma jsem lhal s chladnou hlavou a ve škole bezhlavě, pro mě to tak bylo složité, ale pro ostatní jednodušší. A nejenom lhaním jsem obracel svět vzhůru nohama, i moje písmo mělo obrácený sklon. Píšu "jako zrcadlo", prohlásila paní učitelka, já ale dobře věděl, že zrcadla nepíšou. Paní učitelka taky občas lhala, jenomže ta prý smí.

......................

     Hravý příběh plný nostalgie a lásky strhává do svého víru stále více čtenářů. Ve Francii sklidil řadu cen a překládá se do sedmadvaceti jazyků.

    Otec hýřící příběhy, matka milující tanec a syn, který si s dětskou radostí užívá výstředních nápadů svých rodičů. Jejich láska je bláznivá a nespoutaná, jejich život plný přátel a večírků. Ale zatímco z gramofonu den co den zní píseň Niny Simone "Mr. Bojangles", matka pozvolna dotančí až k samé hranici šílenství.


Nakladatelství Plus 2017

 www.nakladatelstviplus.cz      www.albatrosmedia.cz