Brigády a práce v redakci NET-TV Mozaika EU

      Obecně - Zde najdete informace, jak začít spolupracovat s naší televizí a najít si tak skutečně zajímavou brigádu, nebo vedlejší výdělek ke studiu, či zaměstnání na delší dobu. Jako ředitel televize si vždy zájemce/zájemkyně o moderování vybírám a procházejí kamerovou zkouškou. Prvním kolem výběru je váš e-mail, který mi vždy zašlete na :  redakce@mozaikatv.cz   s  uvedením toho, na co přesně reagujete z nabídky na této stránce, informacemi o vás, kdo jste (jméno, věk, odkud jste, studium, či práce, dovednosti a zájmy, časové možnosti pro spolupráci, případně jazykové, či sportovní dovednosti, praxe, motivace ...) a s přiloženými fotografiemi tváře a celé postavy (nebo představovacím videem) vaší aktuální podoby. Moderování před kamerou je vždy o tom, jak zblízka vypadáte, působíte, mluvíte - jak dokážete zaujmout diváky. Poté následuje vždy osobní pohovor, případně kamerová zkouška (na kameru a mikrofon zkusíte moderovat) - a případně už samotná práce. Nikdy se nebojte, že jste dosud ještě nemoderovali a nemáte zkušenost - techniku vás naučím, tvůrčí a aktivní zájem, potřebný volný čas a 100%ní spolehlivost je v této práci daleko cennější. Stejně tak je většinou úplně jedno, kolik je vám let, pokud zvládnete vše, co je třeba - a z jaké části a místa ČR, nebo SR jste, pokud můžete na natáčení a moderování dojíždět tam, kam je potřeba. Naprosto nerozhoduje to, jaké jste rasy, či barvy pleti, nebo národnosti - jen musíte dobře mluvit česky, nebo slovensky.

                                                                                              Jaroslav Polák, ředitel NET-TV Mozaika EU


       Aktuálně se tvorba televize Mozaika zúžila na tato zásadní témata : rubrika o sebeobraně žen (a dívek), rubrika o soběstačnosti, připravenosti a přežití, velká rubrika o vaření a videoreceptech a informacích o gastronomii, potravinách, zdraví - a dvě rubriky o recenzích - knižních a dalších (služby, výrobky, originály, pozvánky ...). V uplynulých letech jsme se věnovali mnoha dalším tématům (cestování, kultura, fotografie, divadla, sporty, děti, volný čas, bruslení, písničky .... ) a bohužel jsme to nikdy nedokázali časově vše stihnout s potřebnou pozorností a kvalitou - proto se teď stahujeme na jmenovaná témata, která ale zpracujeme do potřebné hloubky a kvality (a časem budeme opět - opatrně - přidávat další).


 SEBEOBRANA PRO ŽENY A DÍVKY

       Výuka sebeobrany pro ženy a bojových umění celkově mne doprovází celým životem (podrobnější info je zde:  "Jaroslav Polák - zakladatel projektu" ) a posledních několik let hledám cestu k tomu, jak vytvořit rozsáhlou videoučebnici sebeobrany a začít po pauze znovu pořádat výukové workshopy pro širokou veřejnost. Na tomto webu je v rubrice "Sebeobrana pro ženy" soubor výukových videí, které jsem začal točit toto léto. Přístup "začnu natáčet jak mladou dívku učím od úplných začátků" ale není příliš divácky nosný, proto další videa budeme točit jinak.

        Začínám natáčet nová videa a hledám dvě tři dívky/ženy, které se opravdu sebeobranu budou chtít poctivě naučit a budu ji zodpovědně trénovat - hlavně pro sebe samotné. Jednu zájemkyni již trénuji - Leu Kroulíkovou z Mělníka - a hodily by se mi tak dvě další, abychom mohli rychleji natáčet.

      Základem je pravidelný trénink u mě tak cca jednou až dvakrát týdně (2 až 4 hodiny) a protože teď pracuji ve Štětí, kde má redakce i sídlo, je tato nabídka spolupráce určena těm zájemkyním, které jsou ochotné a časově schopné trénovat právě ve Štětí (mezi Mělníkem a Litoměřicemi). Z Prahy sem jede městský MHD bus 369 od metra Ládví, ale cesta trvá 70-80 minut).

       Požadavky :  Věkově minimálně 15 až cca 50 let, sportovní postava, zkušenosti s bojovým uměním mít nemusíte, aspoň vás nebudu muset nic odnaučovat, hodí se univerzální pohyblivost například z tance, gymnastiky, atletiky a pod .... dále nebát se kamery, být schopna reagovat na diváky - tedy i mluvit, mít čas na tréninky ve Štětí alespoň 1x až 2x týdně a to po delší dobu - tak jeden až dva roky spolupráce (volněji, dle domluvy, i s pauzami).

      Odměna :  Nejprve vás naučím základy - to znamená tak cca tři měsíce pravidelného tréninku 1x až 2x týdně ve Štětí, který vám platit nebudu (ale naučíte se zdarma reálnou a užitečnou sebeobranu, kterou do konce života nezapomenete). Pak budeme cca 2x měsíčně natáčet množství krátkých výukových videí (několik set). Jeden den znamená cca 4 až 5 hodin natáčení. Honorář je 1.000,- Kč ihned na místě na ruku. Jak začnu pořádat wokshopy, budu vás brát s sebou jako honorované lektorky (ato je 2 až 4 tisíce Kč za akci pro vás).

      Toto je tedy spolupráce pouze pro dívky a ženy ve věku od 15 do cca 45 let, v dojezdové vzdálenosti od Štětí, sportovní postavy. Tři měsíce bezplatného tréninku jako nutná základní příprava, poté natáčení cca 2x měsíčně po dobu cca jednoho až dvou let - za honorář 1.000,- Kč za den (tak cca 5 hodin). Informace o sobě, fotografie tváře a celé postavy, kontakt na sebe posílejte na mail (vyznačte v něm, že jde o rubriku sebeobrana pro ženy): redakce@mozaikatv.cz  


SAMOSTATNOST, SOBĚSTAČNOST, PŘIPRAVENOST A PŘEŽITÍ KRIZÍ

       Spadá do rubriky o "přežití". Na starších ukázkách vidíte, co chci natáčet - výuková videa jak se zachovat v terénu, když se ztratíte, zraníte, jste v krizi, na útěku, nebo se s vámi zraní někdo jiný ... Zdravotní pomoc, místa k přespání, nouzový přístřešek, bezpečný oheň, uvaření jídla a horkých nápojů, orientace, zdroje, přivolání pomoci ... Budeme také v malém studiu ve Štětí natáčet moderované vstupy a další výuková videa.

        Dále se budeme věnovat videím s tématikou soběstačnosti, ke které je potřeba se co nejrychleji - jako lidé moc závislí na systému státu - vrátit. Témata : od výroby domácích potravin, pěstování rostlin, přes výrobu drogerie a kosmetiky až k užitečným věcem a zařízením, se kterými získáme ztracenou soběstačnost, nezávislost a připravenost na různé situace.

      Hledám tedy moderátora/moderátorku, kteří by se mnou tato videa natáčeli a sami si to, o čem rubrika je, před kamerou vyzkoušeli. Nejde o žádné extrémní přežívání na ledu, či na Sahaře - ale o tom, vědět si rady s co nejvíce záležitostmi běžného života doma a na cestách a v situacích nouze a krize (požár, povodeň, evakuace ....) a jak se připravit na přicházející krizové déledobější jevy ve společnosti.

       Pokud vás tato témata zajímají, opět pošlete vše, co je třeba (informace o sobě, fotografie, či video) na mail :   redakce@mozaikatv.cz , označte, že jde o rubriku "přežití". Mám zájem o muže, či ženu opět ve věku min. 15 let a výše - do jakéhokoli aktivního věku.  Je jedno odkud jste, pokud budete mít potřebný čas na dojíždění a natáčení - dle domluvy předem.  Základ honoráře je 1.000,- Kč za natáčecí den (konkretizace vždy dle domluvy), může to být i více, když budeme představovat různé komerční výrobky a služby, které s touto tématikou souvisejí.


VAŘENÍ, VIDEORECEPTY, PĚSTOVÁNÍ, VÝROBA POTRAVINOVÝCH VÝROBKŮ DOMA

       Podívejte se do rubriky "Vaříme jako profíci", o kterou tu jde. Hledám spíše ženu se zájmem o vaření, jako pracovní "partnerku" ke mě do dvojice - chci postupně vybudovat podrobnou učebnici vaření. Zatím jsem testoval své "kuchařské" schopnosti na nejrůznějších videoreceptech, toto léto jsem i pracoval v Litoměřicích jako pomocný kuchař. Nyní začnu s natáčením metodicky - od polévek, omáček, knedlíků, práce s masem, zeleninou ... až k různým dietám pro nemocné, či alergiky. Postupně přitočíme i speciální gastronomické kapitoly, od zdravé, raw, paleo a pod ... stravy až k druhému konci spektra, jako je grilování, uzení, výroba klobás, sýrů .... Součástí rubriky bude i představování čistých surovin, bylin, zeleniny, ovoce, farem, výrobců a prodejců, kuchařského vybavení a nástrojů a pomůcek a pod ....

     Začínám s vařením ve Štětí, kde mám k dospozici potřebné - od kuchařského vybavení po světla, kameru a pod .... časem se ale rozjedeme i do nejrůznějších míst jak v ČR tak po Evropě a budeme objevovat místní speciality, procházet trhy a tržiště, hodnotit restaurace a vařit tam, kde to půjde (apartmány, penziony, kempy a pod ...). Pro začátek ale musíte jezdit do Štětí - vždy na natáčecí den, tedy alespoň na cca 5 až 6 hodin čistého času na místě. Honorář je opět základ - 1.000,- Kč/den - může se zvedat s komečními recenzemi různých výrobků, viz v textu.

     Můžete být ve věku od cca 15 let (vaření pro teenagery), uvítal bych třeba maminku pro vaření pro děti, dospělou ženu pro celkové vaření. Před kameru chci někoho, kdo působí usměvavě, příjemně, svěže, mile .... musí vás vaření bavit (nemusíte to umět, to vás naučím, ale musí vás to hlavně bavit a musí to na vás být vidět), o vaření si budeme i povídat, musí vás také bavit jíst.

       Pokud se zaměřujete na nějakou specializovanou oblast stravy, máte gastronomické vzdělání, nebo se otázkám výživy a vaření věnujete profesionálně - vše mi napište do mailu, můžeme spolu i založit nové podrubriky, či specializované seriály, sám se rád nechám poučit. Stejně tak se rád domluvím s kvalifikovanou cukrářkou, která vyrábí domácí dorty a zákusky, s někým, kdo doma udí, peče, vyrábí pesta, pečivo, uzeniny a pod .... vždy musí jít ale o něco, co si podle našich videí pak mohou vyrobit - uvařit - upéci ... lidi doma.

      Věk směrem nahoru nehraje roli, stejně tak nehraje roli odkud jste, rasa, či barva pleti, národnost .... Napište mi tedy o sobě mail na :  redakce@mozaikatv.cz   s vyznačením, že jde o rubriku "Vaříme jako profíci".


KNIHY a RECENZE

       Zde mám podobné požadavky, jako u předchozí rubriky o vaření - někoho příjemného, milého, kdo umí povídat, umí se usmát, pochválit, představit divákům novou knížku, nový film, nový výrobek ... také někoho nápaditého, kdo recenze ve videomagazínu i v samostatných videích oživí, diváky zaujme. Bavíme se o náplni rubrik "Knihy" a "Recenze".

      Recenze na TV Mozaika nejsou odbornými laboratorními testy a také zbytečně nekritizujeme, nehaníme a nešpiníme to, co se nám nelíbí. Ten hlavní výběr provádím už u rozhodnutí, zda nabídnutou knihu, či výrobek, nebo službu do recenzí přijmu, nebo ne. Pokud mi přijde nekvalitní, špatný, nezajímavý ... tak prostě výrobek neberu a recenzi neděláme - i kdyby za to byly velké peníze. Když výrobek do recenzí vezmu, tak jej vám, divákům, chci doporučit, pochválit a hlavně představit (a nestydět se za to). Takže i vy budete chválit a doporučovat, ale i zkoušet sami na sobě, ochutnávat .... A opět převážně v domácím malém studiu ve Štětí - takže dojíždět sem. Časem budeme i jezdit po ČR.

       Hodnotíme i filmy, na které chodíme v rámci novinářských projekcí v Praze před premiérami v kinech. Hodnotíme nové knihy, jsme zváni do divadel, na křty různých uměleckých děl, vernisáže, výstavy, či koncerty.

       Do svého mailu vyznačte téma "recenze" a opět napište informace o sobě (jméno, věk, odkud jste, zájmy, dovednosti, kde pracujete, nebo studujete, časové možnosti) - a přiložte fotografie tváře a celé postavy, nebo představovací video (klidně nahrané na mobil a vložené neveřejně na You Tube ....). Mail pošlete na : redakce@mozaikatv.cz   


CESTOVÁNÍ A MODEROVÁNÍ NA NET-TV MOZAIKA EU :

      Na malé internetové televizi Mozaika : https://www.mozaikatv.cz/ začínaly i moderátorky, které dnes vidíte denně ve zpravodajství na TV NOVA (Simona Šimková) a TV PRIMA (Nela Friebová) a které u mne vzaly do ruky mikrofon úplně poprvé - a hodně dalších dnešních mladých novinářek, hereček .... Můžete zde začít i vy, nebo si po nějaký čas dobře přivydělat prací, která není nikdy stejná, nebo nudná, která vás bude bavit i inspirovat.

       Na Mozaice i rádi cestujeme s kamerou, jde o práci, které nechybí zábava. Samotné cestování je ale drahé, proto s sebou vždy beru jen moderátora/moderátorku (to znamená, že se o sebe sami staráte, líčíte se, oblékáte a pod ... a pomáháte mi s organizací i průběhem), a platím vše - cestu, ubytování, stravu, poplatky, jízdenky, vstupenky ...

      Proto už není možné mít zájem jen a pouze o "cestování" - ale budeme cestovat v rámci pořadů do výše zmíněných rubrik. Můžeme jet třeba do přímořského kempu natáčet techniky sebeobrany - a přitom natočit i kemp, okolí, moře a pod ... Můžeme jet do zajímavé destinace natáčet například biofarmu, vinařství, továrnu výrobce  - a přitom natočit i místní zajímavosti, po cestě se projít s kamerou po atraktivních místech, domluvit se a zůstat o den dva déle a třeba uvařit místní specialitu z místních surovin .... prostě cestovat za redakční peníze můžeme - ale nesmíme zapomenout na to, aby to něco zase taky zpátky přineslo a televize mohla fungovat dál.

       Hledám obecně spíše moderátorku - ženu - která mne před kamerou v různých převážně výukových videích doplní a vyváží. Je mi 54 let a jsem po dvou manželstvích a mám tři dospělé syny - nemám potřebu touto cestou hledat osobní vztahy, nebo zneužívat příležitostí - jde mi o to, aby byla nová videa zajímavá pro diváky, aby vedle mne zapůsobil vyváženě i ženský element, princip a přístup (já mohu třeba dost těžko recenzovat kosmetiku, nebo dámské oblečení ....) a při cestování za natáčením abych měl i příjemnou a pozitivně naladěnou partnerku (v čistě pracovním slova smyslu), se kterou se dá povídat, která mi třeba pomůže komunikovat (já bohužel nemluvím žádným cizím jazykem), která bude mít i své nápady "k dobru" reportáží, která zvládne před kameru mluvit s hosty (když jsem já za kamerou) a když budu s hosty mluvit já, tak mne zastoupí u kamery. Většinou je to také moderátorka, která před kamerou testuje a předvádí různé služby (wellness, relax, sport, kosmetika, balneo ...), která komentuje a ochutnává místní kuchyň a zkouší všelijaké další atrakce.

      To má samozřejmě i své výhody - hodně toho při natáčení bude podle vás, budete moci do všeho mluvit, dělat si hodně věcí zcela po svém a ovlivníte to, jaký bude výsledek - zatímco na velkých televizích jste jen sice viditelné, ale zcela bezvýznamné kolečko v obrovském stroji a nemáte téměř nic pod vlastní kontrolou a nic ve výsledku neovlivníte - jen děláte, co se vám řekne - tak na Mozaice z vás bude opravdová osobnost.

       V minulých letech jsem k moderování všech možných témat používat téměř výhradně studentky pražských škol (hereckých, žurnalistických, konzervatoří ...). Byly to jednorázové brigády za ihned vyplacený honorář v hotovosti - k oboustranné spokojenosti. Proto se mi před kamerou střídalo mnoho tváří a žádná se dlouho nezdržela - studentky dostudovaly, šly do ročníku, kde už to nestíhaly .... S letošní přeměnou televize na několik základních témat, která ale chci začít zpracovávat do hloubky - bych raději uvítal zájemkyně (či zájemce), kteří by spolupracovali delší dobu a něco se svým tématem také samostatně udělali, vnesli do něj svou tvořivou osobnost - vybudovali si své přístupy, svůj vlastní pořad, či seriál, měli své stabilní diváky ..... i třeba proto, abych vás mohl koncepčně nabídnout inzertním partnerům jako stálé tváře konkrétních pořadů, magazínů ... a zaručit se za to, že do dvou týdnů neodejdete bez omluvy .... tím samozřjmě pozitivně ovlivníte výši svých příjmů a rozmanitost možností - můžeme natáčet a poznávat téměř cokoli a kdekoli - když na to budou peníze.

     Toto vše si samozřejmě povíme při kamerové zkoušce a pohovoru ve Štětí, kam za mnou v případě vašeho zájmu o spolupráci musíte přijet. Postup je tedy pro všechna výše zmíněná témata (můžete je i kombinovat, zajímat se o více věcí najednou, nebo jedním tématem začít, další si později přidat) stejný :

  1. Prostudujte si vše, co píšu na této stránce
  2. na adresu: redakce@mozaikatv.cz  napište osobní mail (neposílejte mi pracovní životopisy, ty mne nezajímají a nečtu je), ve kterém se dozvím, kdo jste, odkud jste, co jste, co vás zajímá, co umíte a o co z tématiky této stránky máte zájem, uvidím vaši aktuální tvář a postavu na fotografiích, nebo v představovacím videu

  3. Když budu mít pocit, že byste mohl/mohla být před kamerou zajímavý/zajímavá, pozvu si vás do Štětí na osobní pohovor a kamerovou zkoušku - na té mi na kameru a mikrofon něco povíte, zkusíte volně mluvit, něco svými slovy okomentovat a zapamatovat si dvě-tři věty textu a dát je z hlavy do kamery

  4. zjistím, jak působíte naživo, jak mluvíte, reagujete, jakou máte výslovnost, intonaci, mimiku, gestiku - za 15let praxe už hned vím, co se můžete naučit a doučit - rád vás vše potřebné naučím - a co prostě nejde a nefunguje. Tady se buď rozloučíme, nebo už domluvíme na konkrétní spolupráci, jako takové.

To je vše - další krok už je zase na vás :-)

      Jaroslav Polák, ředitel, producent, autor, kameraman, střihač a moderátor NET-TV Mozaika EU